• Bezpieczna praca z komputerem i w internecie

    Bezpieczna praca z komputerem i w internecie
    26.03.2020

    Bezpieczna praca z komputerem i w internecie

    Upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, jest jednym z podstawowych zadań systemu oświaty.

    Szkoły i placówki, zapewniając uczniom dostęp do internetu, są zobowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

    W przypadku konieczności pracy zdalnej, zapewnienie bezpieczeństwa uczniów pozostających w domu spoczywa na ich rodzicach. Są oni także odpowiedzialni za potencjalne szkody, jakie mogą spowodować ich dzieci za pośrednictwem internetu innym osobom.

    Poniżej znajdą Państwo wybrane, możliwe zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę.

    Treści zagrażające rozwojowi psychicznemu i moralnemu uczniów.

    Podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla dzieci. Również niektóre aplikacje sugerowane użytkownikowi strony są nieodpowiednie dla dziecka.

    Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej. W miarę możliwości rodzice powinni jednak towarzyszyć dziecku podczas nauki. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych uczniów.

    Niezweryfikowane informacje. Co jest prawdą, a co fałszem?

    Podczas nauki on-line dziecko może natrafić w internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby omówić taką sytuację i wyjaśnić dziecku, że wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.

    Reklamy

    W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Rodzice powinni pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach.

    Ochrona danych osobowych i wizerunku

    Szkoły pracujące na platformie epodreczniki.pl mogą być pewne, że dane osobowe uczniów są bezpieczne. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że nieodpowiedzialne logowanie się do stron komercyjnych, bez przeczytania regulaminu portali, automatyczne wyrażanie zgód na dostęp do zdjęć, filmów, kontaktów, które są w telefonie, może okazać się niebezpieczne.

    Ważne jest również, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek ucznia.

    Uzależnienie od internetu

    Dziecko, korzystając z internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym.

    Bezpieczeństwo sprzętów i dostępu do sieci

    Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka. Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej.  Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń.

    Niebezpieczne kontakty

    Dzieci i młodzież, które korzystają z internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo. Dlatego też rodzice i nauczyciele powinni szczególnie interesować się, z kim  dziecko utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób.

    Cyberprzemoc

    O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest nasze dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.

    Gry komputerowe i wideo

    Dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie.

    Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami zamieszczanymi na stronie https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne

  • Prasa o naszej konferencji :)

  • Komunikat

    KOMUNIKATdla  Rodziców i Opiekunów z dnia 16.03.2020r.

    W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu koronowirusa  Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych.

    Również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo zostały decyzją Starosty Kutnowskiego zawieszone zajęcia dydaktycznei wychowawcze od 16.03.2020r. do odwołania.

    Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa  Powiatowegow Kutnie przekazał informację, iż  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii  Domostwo w Żychlinie jest wyznaczony  na  miejsce kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

    Szanowni Rodzice i Opiekunom   informuję, iż nauczyciele, specjaliścii wychowawcy grup będą w stałym kontakcie z Państwem.

    Uczniom będą zdalnie przekazywane, poprzez dostępne komunikatory, materiały edukacyjne, propozycje zadań do samodzielnej pracy i  propozycje zadań rozwijających zasoby poznawcze.

    Będziemy z Państwem w kontakcie, gdyby zaszła potrzeba konsultacji, udzielenia wskazówek i pomoc  specjalisty.

    Proszę korzystać z poczty e-mail, dostępnych Państwu telefonów do wychowawców i nauczycieli. Podejmiemy wszystkie możliwe kroki, aby ten krytyczny czas dla wszystkich Polaków, był przez uczniów, w dużej części wykorzystany na rzecz własnego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.

    Proszę o zachowywanie wszystkich wskazanych przez Ministra Zdrowiai Ministra Edukacji Narodowej zaleceń, abyśmy spotkali się wszyscy z dobrej kondycji i zdrowiu, po uporaniu się z zagrożeniem.

                               

    Serdecznie pozdrawiam Uczniów, Rodziców i Opiekunów

    Ewa Rutkowska

    Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie

  • KOMUNIKAT

    KOMUNIKATdla  Rodziców i Opiekunów z dnia 11.03.2020r.

    W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu koronowirusa  Minister Edukacji Narodowej podjął decyzje o zawieszeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych.

    Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje częściowo ograniczone.

    Sztab Zarządzania Kryzysowego Starostwa  Powiatowego w Kutnie przekazał informację, iż  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii  Domostwo w Żychlinie, będzie przygotowywany na  miejsce kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

    W związku z powyższym proszę wszystkich rodziców oraz opiekunów o niezwłoczne podjęcie decyzji dotyczącej zaopiekowania się dziećmi w domu do 25 marca, bądź do czasu innego ogłoszenia.

    Od dnia 16 marca placówka będzie przechodziła gruntowną dezynfekcję oraz będzie w stanie przygotowawczym w związku z  możliwą kwarantanną osób z podejrzeniem zarażenia koronowirusem.

    Dziękuję Rodzicom i Opiekunom za współpracę i odpowiedzialny stosunek do zaistniałej sytuacji.  Informuję, iż nauczyciele i wychowawcy, będą w kontakcie z Państwem i na bieżąco będą przekazywać informacje. Ponadto na podane przez Państwa i uczniów e-maile będą przekazywane materiały edukacyjne, propozycje zadań do samodzielnej realizacji przez uczniów.

    Ewa Rutkowska

    Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie

  • Lekcja języka rosyjskiego

    Lekcja języka rosyjskiego
    10.03.2020

    Dzisiaj na lekcji języka rosyjskiego klasa VII pracowała nad utrwaleniem alfabetu rosyjskiego. Młodzież wykonała śliczne plakaty, które ozdobiły salę językową.

  • Rozstrzygnięcie konkursu

    Rozstrzygnięcie konkursu
  • Konferencja

    Konferencja
    09.03.2020

    Dnia 9 marca 2020r Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Domostwo w Żychlinie zorganizował   konferencję pn.  „Formy i metody wspierania zdrowia psychofizycznego i kompetencji społecznych dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie”  pod honorowym patronatem Starosty Kutnowskiego oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty.

    Konferencja  odbyła się w  Żychlińskim Domu Kultury. Następnie odbyła się wizyta studyjna  i panel dyskusyjny w gronie zainteresowanych pedagogów, psychologów, kuratorów, asystentów w Domostwie.

    Młodzież Domostwa  przygotowana przez  panie Anetę Urbańską i Elżbietę Mielczarską, rozpoczęła konferencję uroczystym polonezem, a następnie wprowadziła w wyjątkowy nastrój przedstawieniem
    o Polakach, którzy w znaczący sposób zapisali się w historii naszego narodu. Grupa techniczna młodzieży pod opieka pani Kamili Chomik-Wasiak zajęła się oprawą muzyczną przedstawienia i całej konferencji. Z młodzieżą i kadrą ośrodka współpracowali pracownicy Żychlińskiego Domu Kultury.

    Dyrektor Ewa Rutkowska w imieniu całej społeczności Domostwa powitała pana Daniela Kowalika Starostę Kutnowskiego, pana  Marka Jędrzejczaka Wicestarosty Kutnowskiego,  członka Zarządu Powiatu Kutnowskiego  pana Tomasza Walczewskiego oraz panią Irenę Marię Lesiak  - dyrektor Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty z siedzibą w Skierniewicach

    Pani dyrektor powitała również przybyłych na konferencję dyrektorów i kierowników  szkół, placówek, ośrodków pomocy społecznej, psychologów, pedagogów i specjalistów,  asystentów i kuratorów z regionu powiatu kutnowskiego z Kutna, Żychlina, Bedlna, Krośniewic, Oporowa, a nawet z sąsiednich powiatów  województwa łódzkiego i  województw ościennych m.in. Skierniewic, Turku, Łowicza, Gniezna, Sępolna, Koła.  Podkreśliła, iż przybyłym na konferencję gościom nie  są obce codzienne  problemy młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym, młodzieży z problemami emocjonalnymi i zachowania, mającej trudności adaptacyjne w szkole, w rodzinie, wśród dorosłych i rówieśników, młodzieży wyrażającej  ogromne zapotrzebowanie na troskę i miłość.
    Konferencję objęły  patronatem honorowym  media: eKutno, RadioQ, Nowy łowiczanin i Radio Wiktoria.

    Podczas konferencji głos zabrali: pan Daniel Kowalik – starosta Kutnowski oraz pani  Irena Maria Lesiak  - dyrektor Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty z siedzibą w Skierniewicach. Zwrócili uwagę na wyjątkowy charakter placówki, na szereg realizowanych przez nią istotnych zadań,  inicjatyw na rzecz wychowania i terapii młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym.   

    Starosta złożył na ręce pani Elżbiety Mielczarskiej  upominek dla młodzieży. Były nim gry, w które młodzież lubi grać przy konsoli.

    W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób. Pani Joanna Wypych i Monika Ciniecka -Mączyńska wraz z personelem kuchni zadbały o  atrakcyjny poczęstunek. W przerwie między wykładami goście mogli skorzystać z bufetu kawowego, wypieków własnych oraz przekąsek.  

    Na ścianach Sali konferencyjnej zawieszona została galeria zdjęć przygotowana przez panie Renatę Szymańską i Aleksandrę Rogozińską.

    Podczas konferencji wykład prezentował pan Sławomir Kępka nt. Zachowań prowokacyjnych uczniów – jak sobie
    z nimi radzić?”.

    Pozostałe wykłady i prezentacje przygotowane były przez kadrę Domostwa:

    • „Rozwoju zasobów psychospołecznych młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym w MOS Domostwo w Żychlinie” – p. Ewa Rutkowska
    • Systemy motywacyjne – czyli jak dostosować zajęcia edukacyjne  do indywidualnych potrzeb ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym?- p. Karolina Krajewska
    • Pomoc psychologiczno – pedagogiczna. – p. Katarzyna Furmańska
    • Sport, turystyka oraz współpraca z instytucjami lokalnymi. - . Jarosław Lewandowski
    • Tuto ring jako sprzyjająca metoda  wspierania rozwoju wychowanka MOS – p. Kamila Chomik -Wasiak.
    • Trening zastępowania agresji. – p. Monika Przyżycka
    • Projekt, programy, innowacje Domostwa: m.in. Mural  - street art. – p. Kamila Chomik -Wasiak
    • Wolontariat  - p. Magdalena Piątkowska
    • Projekt: Pixelami po Żychlinie  - p. Aleksandra Rogozińska
    • Jak w domu, Bracia Mniejsi  - p. Monika Ciniecka Maczyńska
    • Arteterapia, Pikniki z Kulturą, Gimnazjada i Mostatki – p. Ewa Rutkowska

     

    Ponadto goście mogli obejrzeć lipdub– wideoklip DoMOStwa wg scenariusz i w reżyserii p. Moniki Marzec, Magdaleny Piątkowskiej, Moniki Andrzejczak. Film nakręcony z udziałem młodzieży Domostwa  prezentował
    w zabawny sposób codzienność wychowanków w Ośrodku.

    Prowadzącym konferencję był pan Arkadiusz Justyński – wieloletni wychowawca grupy wychowawczej.

    Podczas konferencji podkreślono blisko 20 letnie doświadczenie placówki w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocji i zachowania. Wiele zmian, nie tylko związanych ze zmianą siedziby ośrodka, ale przede wszystkim w kontekście budowania skutecznego warsztatu pracy socjoterapeutycznej, gromadzenia narzędzi i metod, które efektywnie rozwijają  zasoby psychospołeczne dzieci i młodzieży.

    Zwrócono uwagę na współpracę z liczną grupą partnerów lokalnych dzięki którym młodzież  uczestniczy
    w różnorodnych działaniach lokalnych. w tym o charakterze wolontariackim. Podkreślono wagę realizowanych dla młodzieży i z młodzieżą  innowacji, programów własnych i projektów realizowanych w placówce. Prezentacje wychowawców, nauczycieli i specjalistów były niejednokrotnie fotorelacją
    z prowadzonych zajęć, realizowanych działań.

    Podczas wizyty studyjnej i panelu dyskusyjnego w Domostwie goście byli zainteresowani  procedurą przyjmowania uczniów do ośrodka, współpracą z rodzicami, szeroko rozumianą  koalicją jaką placówka buduje z rodziną, kuratorami, asystentami, aby wspierać dziecko, młodego człowieka w rozwoju.
    Zostały omówione dominujące problemy z wychowankami, trudności i  rokowania dotyczące terapii uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

  • Wyjazd na basen

    Wyjazd na basen
    02.03.2020

    Dzisiaj nasi wychowankowie udali się na basen do kutnowskiego Aquaparku w celu propagowania zdrowego stylu życia i sportu. Wyjazd był nagrodą za wkład pracy, który chłopcy włożyli w przygotowanie prac na kiermasz bożonarodzeniowy. W związku z tym, że osób przygotowujących ozdoby bożonarodzeniowe było więcej, kolejna grupa wychowanków wybierze się na basen w najbliższym czasie. Wróciliśmy zadowoleni, co widać na załączonym zdjęciu.

  • Kulinarne popołudnia w grupie V

    Kulinarne popołudnia w grupie V
    25.02.2020

    W miniony weekend odbył się cykl zajęć kulinarnych, prowadzonych przez Panią Karolinę Z. W ramach sobotnich zajęć wychowanki z gr. V przygotowywały "Pizzę". Dziewczynki zaangażowały się w własnoręczne wykonanie ciasta a także przygotowały dodatki według indywidualnych potrzeb. W niedzielne popołudnie wychowanki grupy V zachęcona wcześniejszym sukcesem kulinarnym, podjęła decyzje o przygotowaniu zdrowych i smacznych deserów. Dziewczynki wybrały swoje ulubione owoce po czym korzystając ze wskazówek  przygotowały pyszne desery. To dopiero początek ich kulinarnych poczynań :)

  • Po nitce do kłębka

    Po nitce do kłębka
    24.02.2020

    Grupa projektowa 'Po nitce do kłębka' działająca w programie Równać Szanse PAFW i PFDiM zorganizowała wyjazd do Łodzi. Z samego bardzo zimnego rana spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej, gdzie podziwialiśmy Pasaż Róży, Jednorożca oraz murale. Przy muralu Sławomira Krysiaka wspominaliśmy naszą współpracę sprzed 3 lat, również w projekcie Równać Szanse. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze Lalek Arlekin, gdzie obejrzeliśmy spektakl Piękna i Bestia. Spektakl grany jest w rzadkiej technice marionetkowej, gdzie lalki animowane są na trzymetrowych niciach. Nasza grupa przygotowuje również przedstawienie pacynkowe, więc była to świetna okazja do zwrócenia uwagi na oświetlenie, wykonanie lalek, scenariusz, rekwizyty. W teatrze podziwialiśmy wyjątkową wystawę 'Drugie życie garnka' - czyli figurki zwierząt wykonane z garnków i kuchennych akcesoriów. Następnie udaliśmy się do Fabryki Nici Ariadna gdzie poznaliśmy jej bogatą ponad 120-letnią historię oraz zostaliśmy oprowadzeni po halach produkcyjnych. Pod niepozornym słowem nitka kryją się niesamowite opowieści i ogromna siła. Na koniec wyjazdu udaliśmy się na integracyjny posiłek i omówiliśmy mnóstwo inspiracji do naszego projektu.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu

    Dzień Bezpiecznego Internetu
    12.02.2020

    W ramach obchodzonego w lutym Dnia Bezpiecznego Internetu młodzież DoMOStwa wzięła udział w warsztatach: "Zamiast hejtu" oraz "Przytul hejtera" - przygotowanych przez pedagoga p. Renatę Szymańską. W czasie zajęć wykorzystane zostały filmy edukacyjne, które były źródłem wiedzy jak również skłoniły uczestników do refleksji dotyczącej konsekwencji jakie ponoszą zarówno ofiara jak i sprawca hejtu.

    Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci to coraz częstsze zjawisko. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – i twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczucie odrzucenia i samotności, smutek, samokrytyka czy bezradność. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” czy udostępniając obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu”, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje internet, i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.

  • Powiatowy test wiedzy o Powstaniu Styczniowym

    Powiatowy test wiedzy o Powstaniu Styczniowym
    11.02.2020

    W dniu dzisiejszym młodzież z DoMOStwa wzięła udział w Powiatowym teście wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Do konkursu stanęło 8 drużyn ze szkół średnich, których organem prowadzącym jest powiat kutnowski. Tematyka konkursu dotyczyła zagadnień związanych z powstaniem styczniowym i jego przebiegiem na terenie powiatu kutnowskiego. Nasza ekipa dzielnie walczyla. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Wszyscy rowniez wezma udzial w wycieczce do Warszawy, gdzie zobacza Sejm i Senat RP, Palac Prezydnta RP, bedz zwiedzac Muzeum Narodowe i Cytadele Warszawska. Godnie nas reprezentowali uczniowie: Daniel Pawlak, Oskar Cytacki i Mikolaj Staniak, którzy przygotowywali się pod okiem  nauczyciela historii p. Karoliny Krajewskiej. 

  • Po nitce do kłębka

    Po nitce do kłębka
    10.02.2020

    Od stycznia w DoMOStwie działa prężnie grupa projektowa „Po nitce do kłębka”. Nasi wychowankowie realizują projekt w ramach programu RÓWNAĆ SZANSE #RownacSzanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Kolejny raz dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM działającego przy naszym DoMOStwie wywalczyliśmy grant w wysokości 8500 zł na prowadzenie 6 miesięcznych działań. „Po nitce do kłębka” to 12 odważnych chłopaków, którzy podjęli krawieckie wyzwanie. Poprzez działania projektowe rozwiną oni kompetencje społeczne takie jak komunikacja i współpraca oraz poznają swoje mocne i słabe strony. Dzięki różnym wyzwaniom grupa uczy się zarządzania budżetem, pozyskuje partnerów i instytucje do działań, korzysta z zasobów lokalnych, usamodzielnia się i zdobywa kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. W trakcie projektu odbywają się spotkania robocze, warsztatowe, integracyjne, zajęcia kulinarne, wyjścia i wyjazdy. Młodzież uczy się samodzielności i odpowiedzialności. Styczeń to dla nas czas integracji i formacji grupy projektowej, spotkania robocze, zakupy projektowe, nawiązanie współprac, planowanie działań i super paczka z koszulkami i gadżetami od #RownacSzanse

  • Zaproszenie

    02.02.2020

    Zapraszamy

    PEDAGOGÓW I PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH

    na Konferencję

    pn. „Formy i metody wspierania zdrowia psychofizycznego i kompetencji społecznych dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym
    w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie” ,

    która odbędzie się dnia 9 marca 2020r.
    w siedzibie MOS Domostwo w Żychlinie.
     

    Honorowy patronat
     Łódzkiego Kuratora Oświaty  oraz  Starosty Kutnowskiego 

     

    Patronat medialny: Radio VICTORIA, Radio Q,  eKutno, Nowy Łowiczanin

     

    Program Konferencji:

    godz. 8.30 – 9.00 – rejestracja uczestników,
    godz. 9.00 – 9.10powitanie uczestników, głos honorowych gości,
    godz. 9.10 – 9.20  -  wykład wprowadzający mgr Ewy Rutkowskiej - dyrektor Domostwa
    nt.  „Rozwój zasobów psychospołecznych młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym w MOS Domostwo w Żychlinie”,
    godz. 9.20 – 9.30 – lipdub – wideoklip DoMOStwa,
    godz. 9.30 – 10.00  –  prezentacja prelegenta mgr Sławomir Kępka* pt. „Zachowania prowokacyjne uczniów – jak sobie z nimi radzić?”,
    godz. 10.00 – 12.30  - prezentacje wychowawców, nauczycieli i specjalistów
    nt. realizowanych programów, projektów, zajęć specjalistycznych,
    12.45 – 13.15 –
    panel dyskusyjny – wymiana spostrzeżeń, dyskusja
    13.15 – 14.00 – wizyta studyjna w Domostwie

     

  • Już niebawem... V Piknik z Kulturą

    02.02.2020

    Program
    V Pikniku z Kulturą
    w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie
    dn. 22.05.2020r.

     

    Tytuł imprezy:

    V Piknik z Kulturą pn. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste – taniec, muzyka i śpiew”- kulturalno – rekreacyjna impreza integracyjna szkół i placówek Powiatu Kutnowskiego
    i zaprzyjaźnionych placówek socjoterapeutycznych i opiekuńczych województwa łódzkiego

     

    Organizator:
    Społeczność DoMOStwa w Żychlinie

     

    Uczestnicy Pikniku:

    Wychowankowie Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych województwa łódzkiego i województw ościennych oraz lokalnych szkół
    i placówek Powiatu Kutnowskiego

     

    Cel główny:

    1. Poznanie  historii, obyczajów i kultury Polski w okresie międzywojennym
    2. Rozwijanie kompetencji społecznych  młodzieży w działaniu lokalnym

    Cele:

     

    1. Rozwój kompetencji społecznych młodzieży: zaangażowanie w działania środowiska lokalnego,  pozyskanie energii do działań społecznych, pozyskanie umiejętności planowania
      i realizacji przedsięwzięć w przestrzeni komunikacji społecznej
    2. Rozwój ekspresji kulturalnej i artystycznej młodzieży
    3. Rozwój świadomości skutecznego wykorzystania twórczych umiejętności w życiu społecznym.
    4. Rozwój potrzeb poznawczych i ogólnokulturowych, zdobywanie nowych doświadczeń społecznych, poszerzanie horyzontów intelektualnych.
    5. Aktywizacja  twórczych umiejętności młodzieży  wyrażonej w ekspresji kulturalnej oraz  artystycznej.  
    6. Integracja  młodzieży wokół  działań kulturalno-artystycznych.

    Warunki uczestnictwa:

    1. Ilość uczestników: do 6 wychowanków/uczniów reprezentujących szkołę/placówkę z opiekunem/nauczycielem/wychowawcą oraz dyrektorem
    2. Prezentacja stroju    z okresu międzywojennego
    3. Przygotowanie występu wokalnego lub instrumentalnego lub tanecznego (propozycje utworów w załączeniu). Prosimy o przygotowanie zapisu linii melodycznej do odtworzenia.
    4. Przewidziany strój epokowy (ewentualnie rekreacyjny) uczestnika Pikniku 
    5. Wyposażenie obligatoryjne: pogoda ducha i życzliwość międzyludzka

     

    Przebieg V Pikniku z Kulturą 22.05.2020r.

     

    • 9.30–10.00 – rejestracja uczestników i rozstawienie galerii
    • 10.00–10.15 – oficjalne powitanie uczestników Pikniku przez młodzież i dyrekcję DoMOSTwa, słowo inauguracyjne gości honorowych
    • 10.15–10.30 –   tytułowy występ  artystyczny młodzieży DoMOStwa   
    • 10.30–12.00– konkurs piosenki - prezentacje wokalne, taneczne, instrumentalne przygotowane przez poszczególne szkoły/placówki 
    • 12.00-12.30 – poczęstunek
    • 12.30–14.00 – konkursy zespołowe:  stroju z okresu lat dwudziestych/trzydziestych XX wieku (do 2 os. z reprezentacji zespołów),  konkurs wiedzy nt. kultury i obyczajów tego okresu (zespoły 3 os.).
    • 14.00-14.15 –  zakończenie Pikniku (rozdanie upominków, dyplomów, podziękowań
  • Powstanie Styczniowe - lekcja historii

    Powstanie Styczniowe - lekcja historii
    31.01.2020

    Zajęcia o tematyce historycznej dotyczącej Powstania Styczniowego.

    Wychowankowie na podstawie wybranych grafik i obrazów, zdjęć oraz filmów edukacyjnych dowiedzieli się w jak trudnych warunkach walczyli powstańcy i jakie ponosili konsekwencje polscy patrioci za marzenia o niepodległości. Oprócz utrwalenia  informacji o powstaniu, nasi podopieczni mieli możliwość zapoznania się z przedmiotami z epoki (szabla, bagnet, guziki wojskowe, ryngraf, konfederatka).

    Dowiedzieli się również (oglądając okazy kolekcjonerskie), że historią można  interesować się na różne sposoby m.in gromadząc znaczki, pocztówki, monety i książki związane z naszą przeszłością.

    Okazało się, iż zajęcia tak zaciekawiły naszych wychowanków, że z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkanie z tak piękną historią naszej ojczyzny.

  • Spotkanie wigilijne

    Spotkanie wigilijne
    18.12.2019

    Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo ważny dla nas czas i czas niełatwy.

    Gdy nadchodzą święta w naszej młodzieży z dnia na dzień rośnie i wzmaga  tęsknota za domem, za bliskimi, za własnym podwórkiem, ulicą…   Młodzi zajęci wykonywaniem ozdób,  kiermaszem świątecznym, dekorowaniem sal i wyciąganiem ocen na półrocze, odliczali niecierpliwie dni do wyjazdu do domów. W zgiełku tęsknoty powstało przedstawienie jasełkowe, które przygotowały wraz z uczniami p. Agata Krajniak, p. Karolina Krajewska, p. Wioletta Klimczak. Dziełem uczniów i organizatorów była również przepiękna dekoracja.

    Po wzruszającym występie młodzieży, wszyscy uczestniczyliśmy w spotkaniu wigilijnym przygotowanym z dużą pieczołowitością przez p. Monikę Ciniecką – Mączyńską oraz nasze wspaniałe kucharki p. Annę Stasiak, p. Katarzynę Wojtalewicz, p.  Barbarę Wojtasiak, p. Izabellę Gawrońską.

  • Świąteczne życzenia

    Świąteczne życzenia
    08.12.2019

     

     

     

     

     

     

    ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE 2019

    Wszystkim Pracownikom, Wychowankom  
    i Rodzicom składam najserdeczniejsze świąteczne życzenia.

    Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
    przyniosą ze sobą dużo radości i pogody ducha.
    Żeby pod choinką nie brakło podarków,
    a najpyszniejsze dania zagościły na wigilijnym stole.
    Życzę cudownych chwil w gronie najbliższych,
    odpoczynku od codziennych obowiązków
    i dużo pomyślności w Nowym Roku 2020.

                                     Ewa Rutkowska
                                         Dyrektor DoMOStwa


     

     

     

  • Filmowy zawrót głowy

    Filmowy zawrót głowy
    04.12.2019

    Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM  otrzymało wsparcie na realizację zadania publicznego pt. „ Filmowy zawrót głowy” z  środków Powiatu Kutnowskiego.

    Projekt „Filmowy zawrót głowy” realizowany będzie na rzecz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie. Realizacja projektu to cykl  spotkań młodzieży, których tematem przewodnim będzie film, scenariusz, reżyseria. Młodzież bezpośrednio biorąca udział w projekcie około 12 osób będzie miała możliwość zdobycia podstawowej wiedzy na temat tworzenia filmu. Podczas projektu nie tylko będą mogli poznać tajniki dobrego scenariusza, ale także poprzez pracę w grupach będą mogli popracować nad pomysłem, nad odpowiednią formą wyrazu i obrazu. Projekt to nie tylko  stworzony film ale także wzrost kompetencji społecznych u uczestników projektu. Poprzez pracę w grupie, nadanie odpowiednich ról w projekcie zrodzi się zapewne szacunek do wspólnie wykonanej pracy i konsekwentność.

  • Andrzejki

    Andrzejki
    29.11.2019
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "DoMOStwo"
    Dobrzelińska 6
  • tel/fax (24) 254-28-23
    Godziny pracy sekretariatu
    Poniedziałek - Piątek
    7 - 15
    Grupy wychowawcze:
    515-909-400
    512-141-394

Galeria zdjęć