„Wstańcie, chodźmy!” pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Dzień Papieski.
Wychowankowie zaprezentowali program słowno – muzyczny przeplatany poruszającą prezentacją multimedialną bogatą w filmy, muzyką z życia Wielkiego Polaka. Głos Jana Pawła II wzruszył wszystkich, którym bliska była jego osoba. Cisza na sali, półmrok rozświetlany blaskiem świec potęgował podniosły i uroczysty nastrój wieczornicy. Program artystyczny przypominał pontyfikat człowieka kruchego, który odważnie występował przeciwko wszelkiemu złu, uczył miłości, przebaczenia i pojednania, dawał nadzieję i wiarę, potrafił kochać i był kochany przez miliony ludzi na całym świecie. Występ młodych artystów wywarł wielkie wrażenie na publiczności. Po zakończeniu części oficjalnej na gości czekały kremówki papieskie, które były wyjątkową ucztą dla ciała
8 listopada o godzinie 11.11 w DoMOStwie rozbrzmiały słowa hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła...". Tak śpiewała zgromadzona młodzież i pracownicy placówki. Tym akcentem włączyliśmy się w ogólnopolski projekt wspólnego śpiewania hymnu polskiego.
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
W tym roku kolejny raz włączyliśmy się do akcji. Młodzi opowiadają o swoich doświadczeniach z przemocą i dzielą się nimi ze społecznością DoMOStwa
Drodzy rodzice próbne egzminy uczniów klas ósmych odbędą się w terminach:
20.11.2019 - język polski
21.11.2019 - matematyka
22.11.2019 - język obcy nowożytny
W dniu dzisiejszym uczciliśmy "Rok 2019 rok Stanisława Moniuszki" w ramach uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny, w ramach którego młodzi przygotowali plakaty przedstatwijące postacie z utworów naszego kompozytora. A dziś dyrektor p.Ewa Rutkowska wręczyła nagrody laureatom. Wychowankowie prezentowali także postacie z utworów Moniuszki. Była Śmierć z "Dziada i Baby", Miecznik i pastuch Grześ ze "Strasznego Dworu", Świtezianka oraz Jontek z "Halki". Młodzież wysłuchał również fragmentów powyższych utworów. Podczas zajęć popołudniowych w ramach upamiętnienia wychowankowie przystąpili do testu "10 faktów o Moniuszce".
Młodzież z DoMOStwa w dniu dzisiejszym uczestniczyła w spotkaniu ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Wychowankowie zapoznali się z pracą strażaków, której elementem są czynności ratowniczo - gaśnicze, podczas różnego rodzaju zdarzeń wymagających interwencji. Do takich należą: pożary, katastrofy budowlane, wypadki komunikacyjne, katastrofy chemiczne i inne sytuacje niosące za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia. Ponadto młodzi mieli okazję zapoznać się z nowoczestnym sprzętem wykorzystywanym w akcjach ratowniczych.
W każdą środę młodzież uczestniczy w zajęciach socjoterapeutycznych prowadzonych w grupach wychowawczych. Dziś wychowankowie grupy drugiej rozmawiali na temat "Konflikt to nie kłótnia".
Kłótnia jest mało konstruktywnym i często niezbyt świadomie kierowanym mechanizmem, w którym ludzie coś sobie wyrzucają, coś sobie przypominają i odkrywają to, co dotąd ukrywali.
Przewaga dojrzałego rozwiązania konfliktu polega na tym, że gdy stajemy wobec problemu – mówimy: „Porozmawiajmy o tym"
Młodzi dziś mieli możliwość podzielenia się z innymi tym jak w konstruktywny sposób udaje im się rozwiązywać problemy. Wychowankowie chętnie również uczestniczyli w grach i zabawach, co przyniosło wiele radości.
W tym roku Ogólopolski Tydzień Kariery odbywa się w tym pod hasłem "Pasja, profesja, powołanie..."
Działania kierowane są przede wszystkich do osób, które stoją przed decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.
Młodzież z "DoMOStwa" gościła dzić w Urzędzie Pracy w Żychlinie. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z doradcą zawodowym, który opowiedział o zakresie usług oferowanych przez urząd pracy oraz o możliwościach i formach otrzymania różnych form pomocy i świadczeń oferowanych przez Urząd Pracy.
Kurnik dla hamburgow prawie gotowy. Wkrótce kurki i koguciki ozdobne zagoszczą w naszym DoMOStwie. W budowę zaangażowanych było wielu wychowanków. Z niecierpliwością oczekujemy na nowych mieszkańców :)
W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie nagród Starosty Kutnowskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Takie wyróżnienie w tym roku otrzymały p. Aleksandra Rutkowska oraz p. Kamila Chomik - Wasiak. Serdecznie gratulujemy! :)
“Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala,
nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje,
nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje
– przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”
Janusz Korczak
Życzenia
z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Specjaliści oraz Pracownicy Oświaty
Domostwa w Żychlinie,
Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich osób zaangażowanych w kształcenie oraz wychowywanie dzieci i młodzieży.
W tym szczególnym dniu, doceniając Państwa wysiłek, który sprawia, iż marzenia i plany Waszych wychowanków częstokroć przekształcają się w rzeczywistość życzę, aby wykonywanie tego pięknego zawodu było źródłem dumy i radości. Niech codzienne zaangażowanie i życie sprawami ośrodka
i naszych uczniów, znajdzie trwałą wdzięczność
i uznanie społeczeństwa. Niech każdy dzień pracy z wychowankiem będzie nieustannym źródłem dumy, satysfakcji i zadowolenia. Dziękuję za wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, za poświęcenie i zaangażowanie w pracy z dziećmi
i młodzieżą
Państwa praca zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pedagogom
i wychowawcom oraz pracownikom Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie życzę wiele szczęścia, radości i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji planów i zamierzeń.
Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie
Ewa Rutkowska
Żychlin, dn. 14.10.2019r.
Projekt „#profilaktyka jest OK” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży „Intersum” przy współpracy wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie finansowany przy udziale środków Urzędu Gminy Żychlin .
Zaplanowane są warsztaty profilaktyczne pt. „Ja mam… ja jestem… ja mogę”. Zdobędą nowe doświadczenia dlatego tytuł : „Ja mam …”; mogą rozwijać świadomość własnych mocnych stron stąd: „ja jestem …” oraz podejmą działania, będą współdziałać, tworzyć - skąd „ja mogę…”. Osią tematyczną projektu są warsztaty realizującą tematykę z zakresu profilaktyki. Zadanie realizowane w formie wielotematycznych interdyscyplinarnych warsztatów twórczych, mają charakter integracyjny. Poprzez udział w różnorodnych tematycznie działaniach twórczych młodzież rozwija i doskonali swoje umiejętności , odkrywa nowe zasoby, zachęca do podejmowania nowych aktywności z dala od uzależnień. W ramach działań profilaktycznych zrealizowane będą elementy programu profilaktycznego „7 siedem kroków” oraz o treści programu zajęć korekcyjnych TUKA/N przeznaczonego dla młodzieży eksperymentującej ze środkami psychoaktywnymi (autorstwa Witold Skrzypczyk oraz zespół ośrodka PROM). Uczestnicy zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę o uzależnieniu i poznają jego mechanizmy. Poznają umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz wiedzą, gdzie szukać pomocy i wsparcia. Program ma na celu ukazanie jego uczestnikom umiejętności dokonywania dobrych wyborów oraz dbałość w tworzeniu zdrowego środowiska nie tylko w szkole, ale także w domu i poza nim. Uczniowie zapoznają się ze swoimi uczuciami i uczą się odpowiedzialności za swoje uczucia/emocje i wynikające z nich zachowania.
Efektem zrealizowanych warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych będzie wydanie poradnika dla rodziców wykonanego przez młodzież Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie.
Z dostępnych materiałów oraz wiedzy zdobytej podczas warsztatów opracują i wydadzą odpowiednią ilość egzemplarzy poradnika, które zostaną przekazane rodzicom oraz instytucjom wspierającym rozwój dzieci i młodzieży (urzędy, szkoły, sąd, mops itp.).
Z okazji Światowego Dnia Wegetarianizmu grupa I, II, III i IV zorganizowały kulinarne warsztaty. W dniu wczorajszym wychowankowie grupy II i III opracowali budżet, przeszli praktycznie wszytkie lokalne sklepy w celu dokonania wyceny produktów i zakupili potrzebne składniki. Dzisiaj przedstawiciele czterech grup spotkali się w kuchni, gdzie przy dobrej muzyce przygotowali warzywne zapiekanki: pieczarkowo-cebulowo- serowe i pomidorowo-czosnkowe. Było miło i bardzo smacznie. Tym bardziej, że po warsztatach wszystko wysprzątano na błysk
W dniu 04.10.2019r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii „Domostwo” w Żychlinie odbył się szkolny konkurs znajomości tabliczki mnożenia. W zadaniach konkursowych wykorzystano cechy rywalizacji. Pozwoliło to zaangażować uczestników jednocześnie do współpracy i współzawodnictwa, stawiając wyzwania, wywołując emocje. Podczas wspólnej zabawy uczniowie nie tylko utrwalali tabliczkę mnożenia, ale także rozwijali umiejętność poszukiwania nietypowych rozwiązań problemów matematycznych, opracowania efektywnej strategii rozwiązania problemu matematycznego, rozwijali kreatywność. Charakter zadań sprzyjał wzajemnemu uczeniu się, każdemu umożliwiał doświadczenie sukcesu. Okazało się, że nauka tabliczki mnożenia, zwanej w niektórych krajach Tabliczką Pitagorejską, nie musi polegać na nudnym wkuwaniu, ale może odbywać się podczas gry w kości, karty lub domino. Dziękuję uczniom i pracownikom „DoMOStwa” za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.
22 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez samochodu, z tej okazji w niedzielę zorganizowano apel na sali społeczności. Wychowankowie obejrzeli prezentację na temat zdrowego i ekologicznego trybu życia, ograniczania jazdy samochodem, a tym samym redukowania ilości spalin, korzystania z komunikacji publicznej, oraz podjęcia aktywności fizycznej w postaci spacerów, biegania lub jazdy na rowerze. Akcja miała również na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Wspólnie obejrzeliśmy filmik promujący Dzień bez samochodu. Następnie wychowankowie wzięli udział w quizie oraz przygotowali w grupach plakaty promujące akcję.
W tym roku już po raz III w " Domostwie" przeprowadzona była akcja " BohaterOn. Włącz Historię!" Młodzież uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez nauczyciela historii p. Karolinę Krajewska i wychowawcę p. Asię Rapsiewicz. Dotyczyły one przyczyn wybuchu, przebiegu i upadku Powstania Warszawskiego, a następnie wszyscy pisali kartki do żyjących jeszcze powstańców, w których wyrażali swój podziw i wdzięczność do dla ich czynów. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
7 września 2019 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "DoMOStwo" w Żychlinie wzięli udział w ogolnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Nowel Polskich. W akcji wziął udział Wicestarosta Kutnowski Pan Marek Jedrzejczak, ktory wraz w młodzieżą, Panią Dyrektor Ewą Rutkowską i wychowawcami odczytał "Katarynkę" Bolesława Prusa. Podczas akcji odczytano list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawiono prezentację nt. samej noweli i epoki, w ktorej odbywa sie akcja. Wychowankowie podczas uroczystości przekonali sie, ze piekno polskiej literatury ma moc aby nas jednoczyc wokół wspolnych wartosci