Dzisiaj nasi wychowankowie udali się na basen do kutnowskiego Aquaparku w celu propagowania zdrowego stylu życia i sportu. Wyjazd był nagrodą za wkład pracy, który chłopcy włożyli w przygotowanie prac na kiermasz bożonarodzeniowy. W związku z tym, że osób przygotowujących ozdoby bożonarodzeniowe było więcej, kolejna grupa wychowanków wybierze się na basen w najbliższym czasie. Wróciliśmy zadowoleni, co widać na załączonym zdjęciu.
W miniony weekend odbył się cykl zajęć kulinarnych, prowadzonych przez Panią Karolinę Z. W ramach sobotnich zajęć wychowanki z gr. V przygotowywały "Pizzę". Dziewczynki zaangażowały się w własnoręczne wykonanie ciasta a także przygotowały dodatki według indywidualnych potrzeb. W niedzielne popołudnie wychowanki grupy V zachęcona wcześniejszym sukcesem kulinarnym, podjęła decyzje o przygotowaniu zdrowych i smacznych deserów. Dziewczynki wybrały swoje ulubione owoce po czym korzystając ze wskazówek przygotowały pyszne desery. To dopiero początek ich kulinarnych poczynań :)
Grupa projektowa 'Po nitce do kłębka' działająca w programie Równać Szanse PAFW i PFDiM zorganizowała wyjazd do Łodzi. Z samego bardzo zimnego rana spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej, gdzie podziwialiśmy Pasaż Róży, Jednorożca oraz murale. Przy muralu Sławomira Krysiaka wspominaliśmy naszą współpracę sprzed 3 lat, również w projekcie Równać Szanse. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze Lalek Arlekin, gdzie obejrzeliśmy spektakl Piękna i Bestia. Spektakl grany jest w rzadkiej technice marionetkowej, gdzie lalki animowane są na trzymetrowych niciach. Nasza grupa przygotowuje również przedstawienie pacynkowe, więc była to świetna okazja do zwrócenia uwagi na oświetlenie, wykonanie lalek, scenariusz, rekwizyty. W teatrze podziwialiśmy wyjątkową wystawę 'Drugie życie garnka' - czyli figurki zwierząt wykonane z garnków i kuchennych akcesoriów. Następnie udaliśmy się do Fabryki Nici Ariadna gdzie poznaliśmy jej bogatą ponad 120-letnią historię oraz zostaliśmy oprowadzeni po halach produkcyjnych. Pod niepozornym słowem nitka kryją się niesamowite opowieści i ogromna siła. Na koniec wyjazdu udaliśmy się na integracyjny posiłek i omówiliśmy mnóstwo inspiracji do naszego projektu.
W ramach obchodzonego w lutym Dnia Bezpiecznego Internetu młodzież DoMOStwa wzięła udział w warsztatach: "Zamiast hejtu" oraz "Przytul hejtera" - przygotowanych przez pedagoga p. Renatę Szymańską. W czasie zajęć wykorzystane zostały filmy edukacyjne, które były źródłem wiedzy jak również skłoniły uczestników do refleksji dotyczącej konsekwencji jakie ponoszą zarówno ofiara jak i sprawca hejtu.
Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci to coraz częstsze zjawisko. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – i twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczucie odrzucenia i samotności, smutek, samokrytyka czy bezradność. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” czy udostępniając obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu”, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje internet, i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.
W dniu dzisiejszym młodzież z DoMOStwa wzięła udział w Powiatowym teście wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Do konkursu stanęło 8 drużyn ze szkół średnich, których organem prowadzącym jest powiat kutnowski. Tematyka konkursu dotyczyła zagadnień związanych z powstaniem styczniowym i jego przebiegiem na terenie powiatu kutnowskiego. Nasza ekipa dzielnie walczyla. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Wszyscy rowniez wezma udzial w wycieczce do Warszawy, gdzie zobacza Sejm i Senat RP, Palac Prezydnta RP, bedz zwiedzac Muzeum Narodowe i Cytadele Warszawska. Godnie nas reprezentowali uczniowie: Daniel Pawlak, Oskar Cytacki i Mikolaj Staniak, którzy przygotowywali się pod okiem nauczyciela historii p. Karoliny Krajewskiej.
Od stycznia w DoMOStwie działa prężnie grupa projektowa „Po nitce do kłębka”. Nasi wychowankowie realizują projekt w ramach programu RÓWNAĆ SZANSE #RownacSzanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Kolejny raz dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM działającego przy naszym DoMOStwie wywalczyliśmy grant w wysokości 8500 zł na prowadzenie 6 miesięcznych działań. „Po nitce do kłębka” to 12 odważnych chłopaków, którzy podjęli krawieckie wyzwanie. Poprzez działania projektowe rozwiną oni kompetencje społeczne takie jak komunikacja i współpraca oraz poznają swoje mocne i słabe strony. Dzięki różnym wyzwaniom grupa uczy się zarządzania budżetem, pozyskuje partnerów i instytucje do działań, korzysta z zasobów lokalnych, usamodzielnia się i zdobywa kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. W trakcie projektu odbywają się spotkania robocze, warsztatowe, integracyjne, zajęcia kulinarne, wyjścia i wyjazdy. Młodzież uczy się samodzielności i odpowiedzialności. Styczeń to dla nas czas integracji i formacji grupy projektowej, spotkania robocze, zakupy projektowe, nawiązanie współprac, planowanie działań i super paczka z koszulkami i gadżetami od #RownacSzanse
Zapraszamy
PEDAGOGÓW I PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH
na Konferencję
pn. „Formy i metody wspierania zdrowia psychofizycznego i kompetencji społecznych dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym
w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie” ,
która odbędzie się dnia 9 marca 2020r.
w siedzibie MOS Domostwo w Żychlinie.
Honorowy patronat
Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Kutnowskiego
Patronat medialny: Radio VICTORIA, Radio Q, eKutno, Nowy Łowiczanin
Program Konferencji:
godz. 8.30 – 9.00 – rejestracja uczestników,
godz. 9.00 – 9.10 – powitanie uczestników, głos honorowych gości,
godz. 9.10 – 9.20 - wykład wprowadzający mgr Ewy Rutkowskiej - dyrektor Domostwa
nt. „Rozwój zasobów psychospołecznych młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym w MOS Domostwo w Żychlinie”,
godz. 9.20 – 9.30 – lipdub – wideoklip DoMOStwa,
godz. 9.30 – 10.00 – prezentacja prelegenta mgr Sławomir Kępka* pt. „Zachowania prowokacyjne uczniów – jak sobie z nimi radzić?”,
godz. 10.00 – 12.30 - prezentacje wychowawców, nauczycieli i specjalistów
nt. realizowanych programów, projektów, zajęć specjalistycznych,
12.45 – 13.15 – panel dyskusyjny – wymiana spostrzeżeń, dyskusja
13.15 – 14.00 – wizyta studyjna w Domostwie
Program
V Pikniku z Kulturą
w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie
dn. 22.05.2020r.
Tytuł imprezy:
V Piknik z Kulturą pn. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste – taniec, muzyka i śpiew”- kulturalno – rekreacyjna impreza integracyjna szkół i placówek Powiatu Kutnowskiego
i zaprzyjaźnionych placówek socjoterapeutycznych i opiekuńczych województwa łódzkiego
Organizator:
Społeczność DoMOStwa w Żychlinie
Uczestnicy Pikniku:
Wychowankowie Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych województwa łódzkiego i województw ościennych oraz lokalnych szkół
i placówek Powiatu Kutnowskiego
Cel główny:
Cele:
Warunki uczestnictwa:
Przebieg V Pikniku z Kulturą 22.05.2020r.
Zajęcia o tematyce historycznej dotyczącej Powstania Styczniowego.
Wychowankowie na podstawie wybranych grafik i obrazów, zdjęć oraz filmów edukacyjnych dowiedzieli się w jak trudnych warunkach walczyli powstańcy i jakie ponosili konsekwencje polscy patrioci za marzenia o niepodległości. Oprócz utrwalenia informacji o powstaniu, nasi podopieczni mieli możliwość zapoznania się z przedmiotami z epoki (szabla, bagnet, guziki wojskowe, ryngraf, konfederatka).
Dowiedzieli się również (oglądając okazy kolekcjonerskie), że historią można interesować się na różne sposoby m.in gromadząc znaczki, pocztówki, monety i książki związane z naszą przeszłością.
Okazało się, iż zajęcia tak zaciekawiły naszych wychowanków, że z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkanie z tak piękną historią naszej ojczyzny.
Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo ważny dla nas czas i czas niełatwy.
Gdy nadchodzą święta w naszej młodzieży z dnia na dzień rośnie i wzmaga tęsknota za domem, za bliskimi, za własnym podwórkiem, ulicą… Młodzi zajęci wykonywaniem ozdób, kiermaszem świątecznym, dekorowaniem sal i wyciąganiem ocen na półrocze, odliczali niecierpliwie dni do wyjazdu do domów. W zgiełku tęsknoty powstało przedstawienie jasełkowe, które przygotowały wraz z uczniami p. Agata Krajniak, p. Karolina Krajewska, p. Wioletta Klimczak. Dziełem uczniów i organizatorów była również przepiękna dekoracja.
Po wzruszającym występie młodzieży, wszyscy uczestniczyliśmy w spotkaniu wigilijnym przygotowanym z dużą pieczołowitością przez p. Monikę Ciniecką – Mączyńską oraz nasze wspaniałe kucharki p. Annę Stasiak, p. Katarzynę Wojtalewicz, p. Barbarę Wojtasiak, p. Izabellę Gawrońską.
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE 2019
Wszystkim Pracownikom, Wychowankom
i Rodzicom składam najserdeczniejsze świąteczne życzenia.
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
przyniosą ze sobą dużo radości i pogody ducha.
Żeby pod choinką nie brakło podarków,
a najpyszniejsze dania zagościły na wigilijnym stole.
Życzę cudownych chwil w gronie najbliższych,
odpoczynku od codziennych obowiązków
i dużo pomyślności w Nowym Roku 2020.
Ewa Rutkowska
Dyrektor DoMOStwa
Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM otrzymało wsparcie na realizację zadania publicznego pt. „ Filmowy zawrót głowy” z środków Powiatu Kutnowskiego.
Projekt „Filmowy zawrót głowy” realizowany będzie na rzecz wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie. Realizacja projektu to cykl spotkań młodzieży, których tematem przewodnim będzie film, scenariusz, reżyseria. Młodzież bezpośrednio biorąca udział w projekcie około 12 osób będzie miała możliwość zdobycia podstawowej wiedzy na temat tworzenia filmu. Podczas projektu nie tylko będą mogli poznać tajniki dobrego scenariusza, ale także poprzez pracę w grupach będą mogli popracować nad pomysłem, nad odpowiednią formą wyrazu i obrazu. Projekt to nie tylko stworzony film ale także wzrost kompetencji społecznych u uczestników projektu. Poprzez pracę w grupie, nadanie odpowiednich ról w projekcie zrodzi się zapewne szacunek do wspólnie wykonanej pracy i konsekwentność.
„Wstańcie, chodźmy!” pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Dzień Papieski.
Wychowankowie zaprezentowali program słowno – muzyczny przeplatany poruszającą prezentacją multimedialną bogatą w filmy, muzyką z życia Wielkiego Polaka. Głos Jana Pawła II wzruszył wszystkich, którym bliska była jego osoba. Cisza na sali, półmrok rozświetlany blaskiem świec potęgował podniosły i uroczysty nastrój wieczornicy. Program artystyczny przypominał pontyfikat człowieka kruchego, który odważnie występował przeciwko wszelkiemu złu, uczył miłości, przebaczenia i pojednania, dawał nadzieję i wiarę, potrafił kochać i był kochany przez miliony ludzi na całym świecie. Występ młodych artystów wywarł wielkie wrażenie na publiczności. Po zakończeniu części oficjalnej na gości czekały kremówki papieskie, które były wyjątkową ucztą dla ciała
8 listopada o godzinie 11.11 w DoMOStwie rozbrzmiały słowa hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła...". Tak śpiewała zgromadzona młodzież i pracownicy placówki. Tym akcentem włączyliśmy się w ogólnopolski projekt wspólnego śpiewania hymnu polskiego.
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
W tym roku kolejny raz włączyliśmy się do akcji. Młodzi opowiadają o swoich doświadczeniach z przemocą i dzielą się nimi ze społecznością DoMOStwa
Drodzy rodzice próbne egzminy uczniów klas ósmych odbędą się w terminach:
20.11.2019 - język polski
21.11.2019 - matematyka
22.11.2019 - język obcy nowożytny
W dniu dzisiejszym uczciliśmy "Rok 2019 rok Stanisława Moniuszki" w ramach uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny, w ramach którego młodzi przygotowali plakaty przedstatwijące postacie z utworów naszego kompozytora. A dziś dyrektor p.Ewa Rutkowska wręczyła nagrody laureatom. Wychowankowie prezentowali także postacie z utworów Moniuszki. Była Śmierć z "Dziada i Baby", Miecznik i pastuch Grześ ze "Strasznego Dworu", Świtezianka oraz Jontek z "Halki". Młodzież wysłuchał również fragmentów powyższych utworów. Podczas zajęć popołudniowych w ramach upamiętnienia wychowankowie przystąpili do testu "10 faktów o Moniuszce".
Młodzież z DoMOStwa w dniu dzisiejszym uczestniczyła w spotkaniu ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Wychowankowie zapoznali się z pracą strażaków, której elementem są czynności ratowniczo - gaśnicze, podczas różnego rodzaju zdarzeń wymagających interwencji. Do takich należą: pożary, katastrofy budowlane, wypadki komunikacyjne, katastrofy chemiczne i inne sytuacje niosące za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia. Ponadto młodzi mieli okazję zapoznać się z nowoczestnym sprzętem wykorzystywanym w akcjach ratowniczych.