W dniu dzisiejszym odbyło się wręczenie nagród Starosty Kutnowskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Takie wyróżnienie w tym roku otrzymały p. Aleksandra Rutkowska oraz p. Kamila Chomik - Wasiak. Serdecznie gratulujemy! :)
“Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala,
nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje,
nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje
– przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”
Janusz Korczak
Życzenia
z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Specjaliści oraz Pracownicy Oświaty
Domostwa w Żychlinie,
Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich osób zaangażowanych w kształcenie oraz wychowywanie dzieci i młodzieży.
W tym szczególnym dniu, doceniając Państwa wysiłek, który sprawia, iż marzenia i plany Waszych wychowanków częstokroć przekształcają się w rzeczywistość życzę, aby wykonywanie tego pięknego zawodu było źródłem dumy i radości. Niech codzienne zaangażowanie i życie sprawami ośrodka
i naszych uczniów, znajdzie trwałą wdzięczność
i uznanie społeczeństwa. Niech każdy dzień pracy z wychowankiem będzie nieustannym źródłem dumy, satysfakcji i zadowolenia. Dziękuję za wrażliwość na potrzeby młodych ludzi, za poświęcenie i zaangażowanie w pracy z dziećmi
i młodzieżą
Państwa praca zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pedagogom
i wychowawcom oraz pracownikom Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie życzę wiele szczęścia, radości i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji planów i zamierzeń.
Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie
Ewa Rutkowska
Żychlin, dn. 14.10.2019r.
Projekt „#profilaktyka jest OK” realizowany przez Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży „Intersum” przy współpracy wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie finansowany przy udziale środków Urzędu Gminy Żychlin .
Zaplanowane są warsztaty profilaktyczne pt. „Ja mam… ja jestem… ja mogę”. Zdobędą nowe doświadczenia dlatego tytuł : „Ja mam …”; mogą rozwijać świadomość własnych mocnych stron stąd: „ja jestem …” oraz podejmą działania, będą współdziałać, tworzyć - skąd „ja mogę…”. Osią tematyczną projektu są warsztaty realizującą tematykę z zakresu profilaktyki. Zadanie realizowane w formie wielotematycznych interdyscyplinarnych warsztatów twórczych, mają charakter integracyjny. Poprzez udział w różnorodnych tematycznie działaniach twórczych młodzież rozwija i doskonali swoje umiejętności , odkrywa nowe zasoby, zachęca do podejmowania nowych aktywności z dala od uzależnień. W ramach działań profilaktycznych zrealizowane będą elementy programu profilaktycznego „7 siedem kroków” oraz o treści programu zajęć korekcyjnych TUKA/N przeznaczonego dla młodzieży eksperymentującej ze środkami psychoaktywnymi (autorstwa Witold Skrzypczyk oraz zespół ośrodka PROM). Uczestnicy zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę o uzależnieniu i poznają jego mechanizmy. Poznają umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz wiedzą, gdzie szukać pomocy i wsparcia. Program ma na celu ukazanie jego uczestnikom umiejętności dokonywania dobrych wyborów oraz dbałość w tworzeniu zdrowego środowiska nie tylko w szkole, ale także w domu i poza nim. Uczniowie zapoznają się ze swoimi uczuciami i uczą się odpowiedzialności za swoje uczucia/emocje i wynikające z nich zachowania.
Efektem zrealizowanych warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych będzie wydanie poradnika dla rodziców wykonanego przez młodzież Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie.
Z dostępnych materiałów oraz wiedzy zdobytej podczas warsztatów opracują i wydadzą odpowiednią ilość egzemplarzy poradnika, które zostaną przekazane rodzicom oraz instytucjom wspierającym rozwój dzieci i młodzieży (urzędy, szkoły, sąd, mops itp.).
Z okazji Światowego Dnia Wegetarianizmu grupa I, II, III i IV zorganizowały kulinarne warsztaty. W dniu wczorajszym wychowankowie grupy II i III opracowali budżet, przeszli praktycznie wszytkie lokalne sklepy w celu dokonania wyceny produktów i zakupili potrzebne składniki. Dzisiaj przedstawiciele czterech grup spotkali się w kuchni, gdzie przy dobrej muzyce przygotowali warzywne zapiekanki: pieczarkowo-cebulowo- serowe i pomidorowo-czosnkowe. Było miło i bardzo smacznie. Tym bardziej, że po warsztatach wszystko wysprzątano na błysk
W dniu 04.10.2019r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii „Domostwo” w Żychlinie odbył się szkolny konkurs znajomości tabliczki mnożenia. W zadaniach konkursowych wykorzystano cechy rywalizacji. Pozwoliło to zaangażować uczestników jednocześnie do współpracy i współzawodnictwa, stawiając wyzwania, wywołując emocje. Podczas wspólnej zabawy uczniowie nie tylko utrwalali tabliczkę mnożenia, ale także rozwijali umiejętność poszukiwania nietypowych rozwiązań problemów matematycznych, opracowania efektywnej strategii rozwiązania problemu matematycznego, rozwijali kreatywność. Charakter zadań sprzyjał wzajemnemu uczeniu się, każdemu umożliwiał doświadczenie sukcesu. Okazało się, że nauka tabliczki mnożenia, zwanej w niektórych krajach Tabliczką Pitagorejską, nie musi polegać na nudnym wkuwaniu, ale może odbywać się podczas gry w kości, karty lub domino. Dziękuję uczniom i pracownikom „DoMOStwa” za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.
22 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez samochodu, z tej okazji w niedzielę zorganizowano apel na sali społeczności. Wychowankowie obejrzeli prezentację na temat zdrowego i ekologicznego trybu życia, ograniczania jazdy samochodem, a tym samym redukowania ilości spalin, korzystania z komunikacji publicznej, oraz podjęcia aktywności fizycznej w postaci spacerów, biegania lub jazdy na rowerze. Akcja miała również na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Wspólnie obejrzeliśmy filmik promujący Dzień bez samochodu. Następnie wychowankowie wzięli udział w quizie oraz przygotowali w grupach plakaty promujące akcję.
W tym roku już po raz III w " Domostwie" przeprowadzona była akcja " BohaterOn. Włącz Historię!" Młodzież uczestniczyła w zajęciach przygotowanych przez nauczyciela historii p. Karolinę Krajewska i wychowawcę p. Asię Rapsiewicz. Dotyczyły one przyczyn wybuchu, przebiegu i upadku Powstania Warszawskiego, a następnie wszyscy pisali kartki do żyjących jeszcze powstańców, w których wyrażali swój podziw i wdzięczność do dla ich czynów. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
7 września 2019 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "DoMOStwo" w Żychlinie wzięli udział w ogolnopolskiej akcji Narodowe Czytanie Nowel Polskich. W akcji wziął udział Wicestarosta Kutnowski Pan Marek Jedrzejczak, ktory wraz w młodzieżą, Panią Dyrektor Ewą Rutkowską i wychowawcami odczytał "Katarynkę" Bolesława Prusa. Podczas akcji odczytano list od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawiono prezentację nt. samej noweli i epoki, w ktorej odbywa sie akcja. Wychowankowie podczas uroczystości przekonali sie, ze piekno polskiej literatury ma moc aby nas jednoczyc wokół wspolnych wartosci
Drodzy rodzice informacje w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać uczniowie zdający egzamin ósmoklasisty w 2020 r., znajdą Państwo w zakładce "O Ośrodku" - kolejna zakładka "Dokumenty" - tam znajdą Państwo informacje
W poniedziałek 2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Młodzież powróciła w szkolne ławy. Czeka nas pracowity okres, który będzie obfitował w wiele ciekawych zadań :)
Szkolny zestaw podręczników szkoła branżowa I stopnia - klasa 1
1. Język polski - "To się czyta" - Nowa Era - 1025/1/2019
2. Matematyka - "To się liczy" - Nowa Era - 967/1/2019
3. Historia - "Dziś historia 1" - SOP Oświatowiec - 1023/1/2018
4. Edukacja dla bezpieczeństwa - "Edukacja dla bezpieczeństwa 1. Zakres
podstawowy" - Nowa Era - 992/2019
5. Chemia - "To jest chemia. Zakres podstawowy" - Nowa Era - 438/2012
6. Fizyka - "Odkryć fizykę" - Nowa Era - 447/2012/2015
Dni wolne od zajęć szkolnych oraz
dni zajęć opiekuńczych w MOS Domostwo w Żychlinie w roku szkolnym 2019/2020*
2 września 2019r. poniedziałek
Inauguracja Roku szkolnego 2019/2020
Godz. 9.00 – uroczyste otwarcie RSz 2019/2020
Spotkania informacyjne z wychowawcami grup i klas
14 października 2019 r. poniedziałek
Dzień Edukacji Narodowej
Zajęcia opiekuńcze w szkole
1 listopada 2019r. piątek
Wszystkich Świętych
Święto - dzień wolny
Wyjazd do domu po zajęciach lekcyjnych
dn. 31.10.2019r. do godziny 22.00; powrót dn. 2 listopada 2019r.
11 listopada 2019r. poniedziałek
Dzień Niepodległości
Święto - dzień wolny *
Wyjazd 10.11.2019r. do godziny 22.00;
powrót dn. 12 listopada 2019r.
21 – 31 grudnia 2019r.
Zimowa przerwa świąteczna
Święta
Wyjazd do domu po zajęciach lekcyjnych
dn. 20 grudnia do godz. 22.00.
w okresie między 26.12.2019r. a 1.01.2020r. zagwarantowane zaj. opiekuńcze
1 stycznia 2020r. środa
Nowy Rok
Święto – dzień wolny
Przyjazd 2.01.2020r.
2-3 stycznia 2020r. czwartek i piątek
Dni wolne od zajęć szkolnych
Zajęcia opiekuńcze
6 stycznia 2020r. * poniedziałek
Święto Trzech Króli
Święto - Dzień wolny *
Powrót do Ośrodka 07.01.2020r.
11 – 26 stycznia 2020r. Ferie zimowe
Dni wolne od zajęć
Powrót po feriach dnia 27 stycznia 2019r.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
3 dni
20 kwietnia 2020
godz. 9:00 – język polski
21 kwietnia 2020,
godz. 9:00 – matematyka
22 kwietnia 2020,
godz. 9:00 – język obcy nowożytny
Zaj. opiekuńcze dla uczniów pozostałych klas szkoły podstawowej (VI oraz VII)
9 – 14 kwietnia 2020r.
Wiosenna przerwa świąteczna
Dni wolne od zajęć
Powrót po świętach dnia 15 kwietnia 2019r.
1 maja 2020r. piątek
Dzień Pracy
Święto - Dzień wolny
Wyjazd 30.04.2020r.
3 maja 2020r. niedziela
Święto Konstytucji 3 Maja
Święto - Dzień wolny
Powrót 04.05.2020r.
22 maja 2020r. piątek
Piknik z Kulturą
Święto całej społeczności Ośrodka
11 czerwca 2020r. * czwartek
Boże Ciało
Święto - Dzień wolny *
Wyjazd 10.06.2020r., przyjazd 12.06.2020r.
12 czerwca 2020r.
piątek
Dzień wolny od zajęć szkolnych
Zajęcia opiekuńcze
26 czerwca 2020r. piątek
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Godz. 9.00
*Dyrektor zastrzega sobie wprowadzenie zmian dotyczących dnia i godziny powrotu wychowanka do szkoły po świętach z możliwością powrotu w ostatni dzień dnia wolnego/świąt po godzinie 14.00. Informacje będą przekazywane po ustaleniu okoliczności przyjazdów i powrotów z rodzicami/opiekunami
Wykaz dni wolnych od zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 3
w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo
14 października 2019r. (DEN)
2 i 3 stycznia 2020r. (między Nowym Rokiem a Świętem Trzech Króli)
21,22,23 kwietnia 2020r. (okres egzaminów ósmoklasisty)
22 maja 2020r. (Piknik z Kulturą)
12 czerwca 2020r. (po Bożym Ciele)
Wykaz dni wolnych od zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2019/2020
w Szkole Branżowej I Stopnia nr 2 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo
14 października 2019r. (DEN)
21,22 kwietnia 2020r. (okres egzaminów gimnazjalnych)
6,7,8 kwietnia 2020r. (okres przed Wielkanocą))
Życzę młodzieży bezpiecznych i zdrowych wakacji. Spędźcie ten czas nie tracąc zdrowego rozsądku, doceniajcie uroki przyrody, radujcie się bliskością z rodziną i przyjaciółmi. Niech będą bezpieczne i niech obfitują w doznania, które staną się motorem dla waszego rozwoju
Kadrze życzę, aby nadchodzące wakacyjne dni będą czasem na pogodę ducha, na zebranie sił psychofizycznych, niech będą czasem beztroski i odpoczynku.. Zdrowych i słonecznych wakacji.
Ewa Rutkowska
Dyrektor DoMOStwa
19 czerwca 2019
Uroczyste i wzruszające było zakończenie roku szkolnego 2018/2019.
Na uroczystość przybyli licznie rodzice, obecnością zaszczycili Pan Marek Jędrzejczak – wicestarosta kutnowski, Pan Waldemar Bartochowski – sekretarz Gminy Żychlin oraz Pani Magdalena Modrzejewska – Rzeźnicka – dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury.
Podczas uroczystości obejrzeliśmy dowcipne przedstawienie i układ taneczny, wysłuchaliśmy części wokalnej.
Uczeń Bartosz Włodarczyk odczytał z powagą wzruszający list od uczniów na zakończenie roku szkolnego. List poruszył niezmiernie całą kadrę. Był pięknym podziękowaniem za pracę, trud, przyjaźń i troskę jakich przez wiele miesięcy doświadczają wychowankowie Domostwa od swoich wychowawców, nauczycieli, specjalistów i dyrekcji.
W części oficjalnej Pani dyrektor przedstawiła najważniejsze wydarzenia roku szkolnego 2018/2019.
Podkreśliła, iż uroczystość zakończenia roku szkolnego to moment szczególny. To czas podsumowania całorocznego wysiłku, pracy. To również czas rozstania z naszymi absolwentami. A w tym roku rozstaliśmy się z największą do tej pory w ośrodku grupą absolwentów, uczniów klasy VIII i uczniowie dwóch klas III gimnazjum.
Fragment wystąpienia Pani dyrektor:
„W wielkim skrócie kilka wspomnień nt. najważniejszych wydarzeń, w których uczestniczyli wychowankowie ośrodka.
I półrocze roku szkolnego to wyjątkowe obchody, wyjątkowej rocznicy 100-lecia Niepodległej Polski. Przypomnijmy sobie wspólne świętowanie, przygotowany spektakl, prezentacja multimedialna, smaki Rzeczypospolitej, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach narodowego bicia rekordu.
Celebrowaliśmy patriotyczne okazje, święta, uroczystości. Uczestniczyliśmy we wspólnym świętowaniu społeczności Żychlina. Wzruszające był marsz z kilkunastometrową flagą i emocje na żychlińskim placu , podczas śpiewania hymnu narodowego z mieszkańcami.
Byliśmy uczestnikami różnorodnych imprez, wydarzeń w Żychlińskim Domu Kultury. Współpraca z panią dyrektor ŻDK, przez kilka lat naszego pobytu w Żychlinie, sprawia że jesteśmy stałymi bywalcami, uczestnikami, życia kulturalnego Żychlina. Młodzież bierze udział w warsztatach rękodzieła, plastycznych, w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, koncertach.
W minionym roku szkolnym dzięki dofinansowaniu PFRON oraz dzięki decyzji Zarządu Powiatu Kutnowskiego o zwiększeniu środków w naszym budżecie, mogliśmy podjąć starania i zakupić nowego 9 – osobowego busa Opla. To sprawiło, że odbyły się liczne wycieczki bliskie i dalekie, wyjazdy w celach edukacyjnych, kulturoznawczych, rekreacyjnych. Był wyjazd do sejmu RP, zwiedzanie warszawskich zabytków i muzeów, były m.in. wycieczka do Wrocławia, kilkudniowa wycieczka w Tatry, wycieczka w Góry Świętokrzyskie, do Chełmna nad Nerem.
Braliśmy również udział w uroczystościach i wydarzeniach kutnowskich, choćby Targi Edukacyjne.
Finałem udziału naszej młodzieży w konkursach artystycznych i sportowych były zwykle nagrody za czołowe miejsca, bądź wyróżnienia. Mamy grono rozśpiewanych uczniów oraz mamy wyjątkowych siłaczy. Zdobywali nagrody na konkursach m.in. Konkurs piosenki religijnej Cecyliada, konkurs w czasie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.
Byliśmy zapraszani przez instytucje kulturalne i pomocowe, by wesprzeć ważne akcje i i inicjatywy. Na szczególną uwagę zasługuje spektakl naszej młodzieży podczas konferencji zorganizowanej w Kutnie przez MOPS pn. Kutno miastem mocy bez przemocy.
Poznawaliśmy rynek pracy, odwiedzając lokalnych pracodawców. Odwiedziliśmy m.in. cukiernię, zakład naprawy samochodów, zakład fryzjerski i kosmetyczny i wiele innych.
Po raz kolejny otrzymaliśmy korespondencję od królowej Elżbiety II, która odpowiedziała na nasz list przedstawiający nasz ośrodek i naszą działalność. Można rzec, że utrzymujemy kontakt z pałacem Buckingham.
Wiele uwagi skupiliśmy na rozwoju nowoczesnych technologii, umiejętności ich wykorzystywania.
Tego roku wystartowaliśmy w Programie Aktywna Tablica. Pozyskaliśmy dwie kolejne tablice w pracowni historycznej i matematyczno – informatycznej. Jak sądzę ku zadowoleniu uczniów, którzy dzięki takim narzędziom spędzają interesująco czas lekcji.
Rozwijaliśmy zainteresowania informatyczne młodzieży i dbaliśmy o bezpieczne traktowanie sieci. Tak więc, odbyły się zajęcia z kodowania robotów, a w ramach Programu eTwinnig, zarówno uczniowie jak i nauczyciele za udział w szkoleniu otrzymali międzynarodowy ważny certyfikat, potwierdzający iż jesteśmy członkami szkół propagujących kodowanie.
Młodzież miała okazję, dzięki Gminnemu Centrum Promocji i Informacji w Żychlinie, rozwijać umiejętność korzystania z gier interaktywnych.
Ważnym elementem obcowania z siecią, jest umiejętność bezpiecznego z niej korzystania. Odbyły się warsztaty nt. Bezpiecznego Intermetu. Zajęcia pt. Przytul hejtera, Stop cyberprzemocy.
W placówce organizowane były akcje wolontariackie skierowane do dzieci z lokalnych przedszkoli, do podopiecznych DPS, osób bezdomnych, jak również wobec zwierząt.
Przypomnę działania „Przebojowych babek” i ich inicjatywę dla przedszkolaków, program skierowany dla osób bezdomnych we współpracy z MOPS Kutno, wolontariat na rzecz schroniska dla zwierząt „Przybij łapę”, oraz spotkania z podopiecznymi DPS w Pniewie
i Wojszycach oraz dziećmi POW we Franciszkowie.
Młodzi realizowali się w projektach m.in. Artystyczny kuferek (we współpracy ze stowarzyszeniem INTERSUM), Marzycielska poczta (świąteczne kartki dla chorych dzieci), Projekt ekologiczny pn. Ekologiczny przekładaniec pod honorowym patronatem starosty kutnowskiego, Jak w domu – program usamodzielnienia.
W ramach pracy terapeutycznej młodzież uczestniczyła w wielu akcjach: 19 Dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży, Jestem kumplem, nie dokuczam, Spotkanie z podróżnikiem Rolandem Burym, Kampania Bohateron.
Nie sposób pominąć wydarzeń związanych z dalszym rozwojem gospodarczym naszego Ośrodka. Mamy wymienioną w całym obiekcie instalację wodno – kanalizacyjną, uzdatniacz wody, wymienione baterie prysznicowe i w perspektywie przez okres wakacji będzie wykonany remont pomieszczeń w łączniku (łazienka, toalety, szatnia i pralnio – suszarnia).
Mamy od następnego roku w strukturach MOS, Szkołę Branżową I Stopnia. Dzięki temu nasi absolwenci mają propozycję zawodowego kształcenia, mogą pozostać z nami i liczyć na dalsze wsparcie socjoterapeutyczne.
Przytoczone wydarzenia, działania, mocno wpisywały się w rozwój społeczny wychowanków. Mamy świadomość, że nie każdy uczeń tu i teraz zdołał pojąć ich znaczenie, docenić, zrozumieć i przyjąć. Motywowaliśmy młodych do zmiany na lepsze, do tego by byli odpowiedzialnymi członkami społeczeństwa. Poczuwali się członkami ważnej społeczności Domostwa. Słowo sukces jest w przypadku naszej pracy bardzo mglistym pojęciem, ale proszę wierzyć, że najmniejszy kosztuje tutaj moc wysiłku i pracy.”
Pani dyrektor skierowała słowa życzeń do rodziców i kadry:
„Kieruję słowa do rodziców i opiekunów. Większość z Państwa współpracowała z nami bardzo intensywnie, za co najserdeczniej dziękuję. Zaufanie jakim nas Państwo obdarowali jest dla nas ważne i pozwala skutecznie działać, wspierać, pomagać. Wiecie jednak Państwo, że młodość bywa przewrotna, nieobliczalna, że młodzi lubią ryzyko, adrenalinę, kosztem instynktu samozachowawczego. Teraz przez okres wakacji to Państwo będziecie blisko tych trudnych spraw nastolatków. Proszę im towarzyszyć, być uważnym, aby zmiany, które w nich zaszły, bądź dopiero kiełkują, rozkwitły i dojrzały.
Dziękuję kadrze, dziękuję nauczycielom, wychowawcom, psychologom i pedagogom, i również pracownikom niepedagogicznym, za inicjatywę i pomysłowość, za odwagę, za cierpliwość, za troskę i za dobroć serca. To wszystko stanowi o tym, że młodzi ludzie nabywają tutaj tak wielu umiejętności, po to by stali się uważni i wrażliwi na drugiego człowieka.
I choć droga do takiego stanu nie jest prosta, mam przekonanie, że to co proponujemy młodemu w warunkach ośrodka, prędzej czy później będzie stanowiło o jego dobrym starcie w dorosłe życie.”
Podczas uroczystości zabrał głos Pan Marek Jędrzejczak – wicestarosta, który między innymi odczytał list z gratulacjami i życzeniami od Starosty Kutnowskiego Pana Daniela Kowalika. Życzenia udanego urlopu i pięknych wakacji złożył również uczniom i kadrze pan Waldemar Bartochowski – sekretarz Gminy Żychlin.
Uroczystość zakończyło rozdanie świadectw, rozdanie nagród uczniom, którzy przez cały rok szkolny wyróżnili się nauką, kulturą osobistą, osiągnięciami artystycznymi, sportowymi.
Dziś w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kutnie stanęły zdjęcie wykonane przez młodzież naszej placówki. Zdjęcie pochodzą z sesji plenerowej zorganizowanej w ramach przygotowań do IV Pikniku z Kulturą "Wędrówką życie jest człowieka...". Bardzo serdecznie dziękujemy ze wsparcie w organizacji przedstawienia naszych zdjęć mieszkańcom Kutna i Powiatu Kutnowskiego - członkom Zarządu Powiatu Kutnowskiego p. wicestaroście Markowi Jędrzejczakowi oraz p. Tomaszowi Walczewskiemu :)
W dniu dzisiejszym młodzież uczestniczyła w wycieczce do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Oczyszczania Ścieków w Żychlinie. Wychowankowie zapoznali się ze specyfiką pracy w laboratorium oraz technologią oczyszczania nieczystości.
Rekrutacja do Szkoły Branżowej I stopnia nr 2
w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie
Szkoła kształci młodzież w zawodach określonych w obowiązującej klasyfikacji zawodów
i specjalności szkolnictwa zawodowego według odrębnych przepisów.
Szkoła kształci w zawodach:
Szkoła realizuje cele edukacyjne, zadania i treści programowe w zakresie i na zasadach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz kształcenia w zawodzie w w/w zawodach.
Głównym zadaniem Branżowej Szkoły I Stopnia jest praktyczne i teoretyczne przygotowanie uczniów ze specjalnymi potrzebnymi edukacyjnymi do wykonywania funkcji pracowników wykwalifikowanych w zawodach umożliwianych przez szkołę.
Podstawowymi założeniami kształcenia zawodowego są:
Ukończenie Branżowej Szkoły I Stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie (OKE).
Do Szkoły Branżowej I Stopnia przyjmowana jest młodzież od 15-go roku życia, na prośbę rodziców (opiekunów prawnych), w normie intelektualnej, zagrożona niedostosowaniem społecznym, posiadająca orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w MOS wydane przez Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczną.
Rekrutację prowadzi się w miarę posiadanych miejsc. Przyjęcie do Szkoły Branżowej I Stopnia nr 2 w MOS Domostwo w Żychlinie poprzedza rozmowa wstępna, którą przeprowadza
z uczniem zespół, w skład którego wchodzą dyrektor, bądź osoba przez niego wyznaczona oraz psycholog i pedagog Ośrodka. O przyjęciu do szkoły decyduje zgoda kandydata na spełnianie warunków ujętych w regulaminie Ośrodka i innych dokumentach programowych oraz jego stan psychofizyczny, umożliwiający realizację kształcenia zawodowego w warunkach proponowanych przez szkołę.
W Specjalnej Szkole Branżowej I Stopnia, zajęcia będą odbywały się w następujący sposób:
teoretycznego – w postaci 4-ro tygodniowego turnusu dokształcania teoretycznego w zakresie danego zawodu, na podstawie skierowania przez szkołę do Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, posiadającego odpowiednia bazę dydaktyczną (m.in. w ODiDZ w Gostyninie); koszt zajęć realizowanych podczas turnusu pokrywa Powiat Kutnowski.
praktycznego – u pracodawców na terenie Żychlina, na podstawie stosownej umowy.
Praktyczna nauka zawodu będzie się odbywała 2-3 dni w tygodniu, w wymiarze godzin zgodnym z ramowym planem nauczania oraz przepisami Kodeksu Pracy w zakresie zatrudniania młodocianych
Konieczna dokumentacja: