• Światowy dzień ksiązki i praw autorskich

    23.04.2020
  • KONKURS!

    22.04.2020

    22 kwietnia 2020r. –Dzień Ziemi – „Działanie na rzecz ochrony klimatu”

    Kochani uczniowie, zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie online z okazji obchodów Dnia Ziemi.

    Przed Wami do wyboru jedno z dwóch zadań:

    1. Zredaguj „List do Ziemi” ( gdyby Ziemia mogła być odbiorcą Twojego listu to co chciałbyś/abyś jej napisać)
    2. Poszukaj przyrody w zasięgu swojego wzroku i stwórz z niej fascynujące :”dzieło” np. kolorową kanapkę, „obraz”, możesz zrobić trawę ze szczypiorku a Słońce z cytryny lub wykonaj instrument muzyczny. Zdjęcia Waszych prac prześlijcie drogą e-mailową do 03.05.2020 r.

    Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

    *Regulamin konkursu: https://mos-zychlin.edupage.org/about/?subpage=3

  • Po nitce do kłębka

    22.04.2020

    16 kwietnia w Nowym Łowiczaninie ukazał się artykuł o projekcie Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży Intersum - "Po nitce do kłebka" w programie Równać Szanse PFDiM i PAFW. Chłopaki z Domostwa nie tylko ciężko pracują i rozwijają swoje umiejętności, ale również inspirują innych do podjęcia krawieckich wyzwań. Od początku ogłoszenia epidemii działamy zdalnie i łączymy się online, już wkrótce efekty pracy chłopaków zaprezentujemy na stronie Domostwa.

  • Uwaga! KONKURS! Uwaga

    22.04.2020

    Drodzy uczniowie zapraszamy do udziału w konkursie zawodoznawczym „Dziś planuję… jutro pracuję”.

    Zachęcamy do wykonania prac ilustrujących wybrany przez siebie zawód.

    Prace można wykonywać w formie plakatu lub sketchnotki – wykorzystując różnego rodzaju techniki plastyczne.

    Prace należy składać do 30.05.2020 r.

    • w formie elektronicznej: zdjęcie lub scan pracy – na adres e-mail: moszychlin35@wp.pl
    • za pomocą poczty tradycyjnej: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii „Domostwo”
      ul. Dobrzelińska 6, 99-320 Żychlin.

    Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 12.06.2020 r.

    Regulamin konkursu: https://mos-zychlin.edupage.org/about/?subpage=3

  • Komunikat

    KOMUNIKAT DYREKTORA MOS DOMOSTWO W ŻYCHLINIE

    do Rodziców i Uczniów MOS Domostwa z dnia 24.03.2020r.

    Drodzy Rodzice i Uczniowie

    Zgodnie z Rozporządzeniem MEN   z dnia 11 marca 2020 r.  w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem MEN   z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniemi zwalczaniem COVID-19

    wprowadzone zostały czasowe ograniczenia funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – od 25 marca do dnia 10 kwietnia.

    Informuję, iż w okresie od 25 marca do dnia 10 kwietnia w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo  w Żychlinie zadania dydaktyczne, wychowawcze i terapeutyczne są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

    Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz pedagodzy i psycholodzy będą realizować zajęcia z uwzględnieniem:

    1. możliwości psychofizycznych uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia
    2. zasad bezpieczeństwa i higieny pracy z uczniami
    3. ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć
    4. sytuacji kryzysowej z zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczaniaCOVID - 19

    Ocenianie wiedzy i umiejętności  podczas realizowania  formy kształcenia zdalnego, będzie miało  charakter cykliczny, dostosowany do sytuacji nadzwyczajnej, uwzględniając  możliwości dostępu uczniów objętych zdalnym kształceniem, do komputerów i innych komunikatorów.

    Młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia będą mogli, w uzgodnieniu z pracodawcą, zrealizować zajęcia praktyczne do końca bieżącego roku szkolnego albo w następnych latach szkolnych.

    Będziecie Państwo informowani o postępach w nauce i uzyskanych ocenach  wykorzystując dostępne  komunikatory.

    Nauczyciele przedmiotów, wychowawcy klas, wychowawcy grup wychowawczych oraz pedagodzy  i psycholodzy będą  wspierać uczniów i motywować do samodzielnej pracy w domu.

    Wychowawcy klas, wychowawcy grup wychowawczych, pedagodzy, psycholodzy  pozostaną w stałym kontakcie z Państwem w celu zdalnego rozwiązywania ewentualnych problemów  i trudności wynikających z zachowania uczniów/wychowanków lub problemów edukacyjnych (porady, konsultacje).

    Szanowni Państwo informuję ponadto, iż nauczyciele, wychowawcy grup, pedagodzy i psycholodzy korzystają z służbowych e-mali podanych w zakładce KADRA na stronie  www.mos-zychlin.edupage.org, służących do wymiany korespondencji z uczniem i rodzicami.

    Komunikacja z wykorzystaniem telefonów wymaga zgody obu stron. W przypadku braku zgody, którejkolwiek strony na podanie i wykorzystanie telefonu komórkowego,  należy uzgodnić inną formę komunikacji umożliwiająca pracę zdalną z uczniem/wychowankiem.

     

    Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie dziękuję za dotychczasową współpracę i mam nadzieję, że ten czas obywatelskiego sprawdzianu odpowiedzialności za własne i cudze życie, zakończymy Wszyscy pomyślnie.

    Życzę przede wszystkim zdrowia i wykorzystania tego szczególnego czasu na pogłębioną refleksję nad tym,  co w życiu jest najważniejsze i na budowanie dobrych i mądrych relacji.

    Zapraszam raz jeszcze do zakładki Kadra, gdzie znajdują się e – maile do kadry pedagogicznej. Proszę o śledzenie komunikatów na  stronie www.

     

                                                                                       Ewa Rutkowska

                                                                                    Dyrektor Domsotwa

     

  • Życzenia Wielkanocne

  • Informacja dla rodziców o próbnym egzaminie ósmoklasistów

    Informacja dla rodziców o próbnym egzaminie ósmoklasistów
    26.03.2020

    Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 26 marca 2020 r. dotycząca próbnego egzaminu ósmoklasisty. 

    Uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).

    Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbę od 30 marca do 1 kwietnia br.

    Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

     30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski

     31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka

     1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

    Zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Uprzejmie proszę Państwa Dyrektorów o udostępnienie tych dokumentów (np. e-mailem) nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przesłanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE. Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.

     w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania;

     na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;

     korzystając z „zeszytu rozwiązań”, który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie – po wydrukowaniu);

     na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

    Proponujemy również, aby uczniowie przesłaliswoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.

     w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;

     podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą; 

     w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.

    Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.).

    Uprzejmie proszę dyrektorów szkół o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.

    Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Proponuję, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania. Egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla uczniów – odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po ich stronie.

    Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

    Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

     informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów;

     przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów;

     arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty;  arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.;

     osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych;

     filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

    dr Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

  • Informacja dla rodziców

    Informacja dla rodziców
    26.03.2020

    Drodzy Rodzice!

    Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół i placówek do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia.

    Zachęcamy do podjęcia współpracy i komunikowania się ze szkołą w zakresie organizacji zdalnego nauczania, jeżeli to możliwe również do udzielania pomocy nauczycielom i uczniom szkoły.

    Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.

    Rodzicu,

    1. W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten  szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych.
    2. Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:
    1. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),
    2. sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,
    3. dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,
    4. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.

    Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy.

    Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.

    Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka.

    Pomóż dziecku, szczególnie w przypadku dzieci młodszych, zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd.

    Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.

    Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną naukę.

    Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń.  Motywuj do samodzielnego rozwiązania zadań, doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały i swoje rozwiązania.

    Jeżeli Twoje dziecko zdaje w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny lub egzamin zawodowy, zachęć do skorzystania z materiałów publikowanych przez CKE, w tym z próbnych testów.

    Zwróć szczególną uwagę dziecka na bezpieczne korzystanie z internetu. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz w dalszej części poradnika, jak również na stronie https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne

    Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach.

    Sprawdź komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące planowania i realizacji nauki zdalnej:

    https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

    https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu

    https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

  • Informacja dla uczniów

    Informacja dla uczniów

    Drogi Uczniu!

    Szkoła, do której uczęszczasz, dostosowując się do sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii, wprowadza nauczanie na odległość, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii do zdalnego prowadzenia zajęć.

    Dyrektor szkoły organizuje cały proces nauczania na odległość, a nauczyciele przygotowują dla Ciebie materiały i aktywności.

    To jest czas, gdy umiejętności, które nabyłeś samodzielnie, korzystając np. z serwisów społecznościowych na smartfonie, tablecie, komputerze lub w szkole podczas lekcji informatyki, mogą wprowadzić Cię na wyższy poziom wykorzystania nowoczesnych technologii.

    Jeśli masz jakiekolwiek trudności, np. z dostępem do sygnału internetu, skontaktuj się ze szkołą (np. telefonicznie) – poinformuj ją o swoich problemach.

    Pamiętaj, że jesteś członkiem społeczności klasowej i to, że musisz przebywać w domu nie oznacza, że jesteś poza swoją klasą szkolną.

    Przeczytaj nasze porady. Pomogą Ci one efektywnie uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania:

    1. Samodzielnie lub z pomocą rodziców zorganizuj swoje miejsce i ustal czas pracy:
    1. zapoznaj się z informacjami przesłanymi przez dyrektora szkoły/wychowawcę/nauczycieli poszczególnych przedmiotów na temat sposobów i narzędzi, które będą wykorzystywane do prowadzenia nauczania,
    2. jeśli masz rodzeństwo w wieku szkolnym, a w domu nie ma odpowiedniego sprzętu dla każdego z Was, Twoi rodzice powinni skontaktować się z szkołą (Waszymi wychowawcami) oraz ustalić z nimi plan i sposób Waszej pracy,
    3. zapoznaj się z instrukcjami przekazanymi przez wychowawcę/nauczycieli, jak  pobrać materiały do nauki,
    4. pamiętaj, że w razie potrzeby możesz napisać sam lub z pomocą rodziców maila do nauczyciela z prośbą o przedłużenie terminu wykonania danego zadania/aktywności,
    5. przyda Ci się komputer, tablet lub smartfon z kamerą internetową, słuchawkami i mikrofonem – sprawdź działanie tych urządzeń na przykładowym połączeniu ze swoimi rówieśnikami lub innymi osobami; przygotuj również swoje zeszyty i podręczniki, gdyby potrzebna była dodatkowa notatka poza materiałami elektronicznymi,
    6. jeśli zajęcia są prowadzone on-line, czyli w czasie rzeczywistym, pamiętaj, aby kilka minut wcześniej zalogować się w odpowiednim miejscu.

    Uczestnicz aktywnie w zdalnym nauczaniu. Początkowo taka forma nauki może budzić Twoją obawę, szybko jednak przekonasz się, że jest ona bardzo przystępna i atrakcyjna:

    1. zapoznaj się ze wszystkimi materiałami przygotowanymi i przekazanymi Ci przez nauczyciela, a także z terminami wykonania zadań oraz sposobami przekazania rozwiązań,
    2. sprawdź, w jaki sposób możesz zadawać nauczycielowi pytania lub uczestniczyć w dyskusji,
    3. uważnie czytaj polecenia – jeśli masz wątpliwości, wykorzystaj dostępne formy komunikacji, by wyjaśnić je z nauczycielem,
    4. odważnie udzielaj odpowiedzi i zadawaj pytania przez sieć, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy grzecznościowej przy ich formułowaniu,
    5. staraj się maksymalnie wykorzystać czas nauki i nie przedłużaj niepotrzebnie czasu spędzonego przy komputerze.

    W miarę możliwości systematycznie odrabiaj zadania domowe i wykonuj wymagane przez nauczyciela aktywności:

    1. sprawdź termin wyznaczony przez nauczyciela na wykonanie zadania,

    jeśli Twoje rozwiązanie wymaga przygotowania pliku, zapisz go w wymaganym formacie, sprawdź objętość pliku – jeśli jest on zbyt duży zastosuj metody kompresji poznane na lekcjach informatyki lub poproś o pomoc rodzica, nauczyciela, prześlij rozwiązanie w wyznaczonym terminie i upewnij się, czy plik dotarł do nauczyciela,

    wykonaj inne wymagane przez nauczyciela aktywności, przestrzegając ustalonych terminów, a w przypadku niemożności wykonania zadania poproś go o pomoc w rozwiązaniu napotkanego problemu.

    Staraj się rozszerzać swoje wiadomości, wyszukując dodatkowe informacje w internecie na zadany temat. Pamiętaj, aby nie kopiować gotowych rozwiązań i tekstów. Przekazuj nauczycielowi tylko Twoje autorskie rozwiązania i materiały.

    W zorganizowany sposób przechowuj pliki z rozwiązaniami zadań z poszczególnych przedmiotów. W przypadku trudności poproś o pomoc nauczyciela, rodziców lub kolegów.

    Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w intrenecie i higieny pracy z komputerem/innymi urządzeniami. Informuj rodziców (opiekunów) o wszystkich sytuacjach, które wzbudziły Twój niepokój.

    Pomagaj swoim kolegom i nauczycielom, jeśli mają trudności techniczne.

    Jeżeli zdajesz w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny lub egzamin zawodowy, skorzystaj z materiałów publikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w tym z próbnych testów. Pomogą Ci one lepiej przygotować się do egzaminu.

  • Bezpieczna praca z komputerem i w internecie

    Bezpieczna praca z komputerem i w internecie
    26.03.2020

    Bezpieczna praca z komputerem i w internecie

    Upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń, w tym związanych z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, jest jednym z podstawowych zadań systemu oświaty.

    Szkoły i placówki, zapewniając uczniom dostęp do internetu, są zobowiązane podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

    W przypadku konieczności pracy zdalnej, zapewnienie bezpieczeństwa uczniów pozostających w domu spoczywa na ich rodzicach. Są oni także odpowiedzialni za potencjalne szkody, jakie mogą spowodować ich dzieci za pośrednictwem internetu innym osobom.

    Poniżej znajdą Państwo wybrane, możliwe zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę.

    Treści zagrażające rozwojowi psychicznemu i moralnemu uczniów.

    Podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla dzieci. Również niektóre aplikacje sugerowane użytkownikowi strony są nieodpowiednie dla dziecka.

    Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej. W miarę możliwości rodzice powinni jednak towarzyszyć dziecku podczas nauki. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych uczniów.

    Niezweryfikowane informacje. Co jest prawdą, a co fałszem?

    Podczas nauki on-line dziecko może natrafić w internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby omówić taką sytuację i wyjaśnić dziecku, że wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.

    Reklamy

    W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Rodzice powinni pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach.

    Ochrona danych osobowych i wizerunku

    Szkoły pracujące na platformie epodreczniki.pl mogą być pewne, że dane osobowe uczniów są bezpieczne. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że nieodpowiedzialne logowanie się do stron komercyjnych, bez przeczytania regulaminu portali, automatyczne wyrażanie zgód na dostęp do zdjęć, filmów, kontaktów, które są w telefonie, może okazać się niebezpieczne.

    Ważne jest również, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek ucznia.

    Uzależnienie od internetu

    Dziecko, korzystając z internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym.

    Bezpieczeństwo sprzętów i dostępu do sieci

    Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka. Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej.  Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń.

    Niebezpieczne kontakty

    Dzieci i młodzież, które korzystają z internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo. Dlatego też rodzice i nauczyciele powinni szczególnie interesować się, z kim  dziecko utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób.

    Cyberprzemoc

    O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest nasze dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.

    Gry komputerowe i wideo

    Dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie.

    Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami zamieszczanymi na stronie https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne

  • Prasa o naszej konferencji :)

  • Komunikat

    KOMUNIKATdla  Rodziców i Opiekunów z dnia 16.03.2020r.

    W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu koronowirusa  Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych.

    Również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo zostały decyzją Starosty Kutnowskiego zawieszone zajęcia dydaktycznei wychowawcze od 16.03.2020r. do odwołania.

    Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa  Powiatowegow Kutnie przekazał informację, iż  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii  Domostwo w Żychlinie jest wyznaczony  na  miejsce kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

    Szanowni Rodzice i Opiekunom   informuję, iż nauczyciele, specjaliścii wychowawcy grup będą w stałym kontakcie z Państwem.

    Uczniom będą zdalnie przekazywane, poprzez dostępne komunikatory, materiały edukacyjne, propozycje zadań do samodzielnej pracy i  propozycje zadań rozwijających zasoby poznawcze.

    Będziemy z Państwem w kontakcie, gdyby zaszła potrzeba konsultacji, udzielenia wskazówek i pomoc  specjalisty.

    Proszę korzystać z poczty e-mail, dostępnych Państwu telefonów do wychowawców i nauczycieli. Podejmiemy wszystkie możliwe kroki, aby ten krytyczny czas dla wszystkich Polaków, był przez uczniów, w dużej części wykorzystany na rzecz własnego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.

    Proszę o zachowywanie wszystkich wskazanych przez Ministra Zdrowiai Ministra Edukacji Narodowej zaleceń, abyśmy spotkali się wszyscy z dobrej kondycji i zdrowiu, po uporaniu się z zagrożeniem.

                               

    Serdecznie pozdrawiam Uczniów, Rodziców i Opiekunów

    Ewa Rutkowska

    Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie

  • KOMUNIKAT

    KOMUNIKATdla  Rodziców i Opiekunów z dnia 11.03.2020r.

    W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu koronowirusa  Minister Edukacji Narodowej podjął decyzje o zawieszeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkołach i placówkach oświatowych.

    Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje częściowo ograniczone.

    Sztab Zarządzania Kryzysowego Starostwa  Powiatowego w Kutnie przekazał informację, iż  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii  Domostwo w Żychlinie, będzie przygotowywany na  miejsce kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

    W związku z powyższym proszę wszystkich rodziców oraz opiekunów o niezwłoczne podjęcie decyzji dotyczącej zaopiekowania się dziećmi w domu do 25 marca, bądź do czasu innego ogłoszenia.

    Od dnia 16 marca placówka będzie przechodziła gruntowną dezynfekcję oraz będzie w stanie przygotowawczym w związku z  możliwą kwarantanną osób z podejrzeniem zarażenia koronowirusem.

    Dziękuję Rodzicom i Opiekunom za współpracę i odpowiedzialny stosunek do zaistniałej sytuacji.  Informuję, iż nauczyciele i wychowawcy, będą w kontakcie z Państwem i na bieżąco będą przekazywać informacje. Ponadto na podane przez Państwa i uczniów e-maile będą przekazywane materiały edukacyjne, propozycje zadań do samodzielnej realizacji przez uczniów.

    Ewa Rutkowska

    Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie

  • Lekcja języka rosyjskiego

    Lekcja języka rosyjskiego
    10.03.2020

    Dzisiaj na lekcji języka rosyjskiego klasa VII pracowała nad utrwaleniem alfabetu rosyjskiego. Młodzież wykonała śliczne plakaty, które ozdobiły salę językową.

  • Rozstrzygnięcie konkursu

    Rozstrzygnięcie konkursu
  • Konferencja

    Konferencja
    09.03.2020

    Dnia 9 marca 2020r Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Domostwo w Żychlinie zorganizował   konferencję pn.  „Formy i metody wspierania zdrowia psychofizycznego i kompetencji społecznych dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie”  pod honorowym patronatem Starosty Kutnowskiego oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty.

    Konferencja  odbyła się w  Żychlińskim Domu Kultury. Następnie odbyła się wizyta studyjna  i panel dyskusyjny w gronie zainteresowanych pedagogów, psychologów, kuratorów, asystentów w Domostwie.

    Młodzież Domostwa  przygotowana przez  panie Anetę Urbańską i Elżbietę Mielczarską, rozpoczęła konferencję uroczystym polonezem, a następnie wprowadziła w wyjątkowy nastrój przedstawieniem
    o Polakach, którzy w znaczący sposób zapisali się w historii naszego narodu. Grupa techniczna młodzieży pod opieka pani Kamili Chomik-Wasiak zajęła się oprawą muzyczną przedstawienia i całej konferencji. Z młodzieżą i kadrą ośrodka współpracowali pracownicy Żychlińskiego Domu Kultury.

    Dyrektor Ewa Rutkowska w imieniu całej społeczności Domostwa powitała pana Daniela Kowalika Starostę Kutnowskiego, pana  Marka Jędrzejczaka Wicestarosty Kutnowskiego,  członka Zarządu Powiatu Kutnowskiego  pana Tomasza Walczewskiego oraz panią Irenę Marię Lesiak  - dyrektor Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty z siedzibą w Skierniewicach

    Pani dyrektor powitała również przybyłych na konferencję dyrektorów i kierowników  szkół, placówek, ośrodków pomocy społecznej, psychologów, pedagogów i specjalistów,  asystentów i kuratorów z regionu powiatu kutnowskiego z Kutna, Żychlina, Bedlna, Krośniewic, Oporowa, a nawet z sąsiednich powiatów  województwa łódzkiego i  województw ościennych m.in. Skierniewic, Turku, Łowicza, Gniezna, Sępolna, Koła.  Podkreśliła, iż przybyłym na konferencję gościom nie  są obce codzienne  problemy młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym, młodzieży z problemami emocjonalnymi i zachowania, mającej trudności adaptacyjne w szkole, w rodzinie, wśród dorosłych i rówieśników, młodzieży wyrażającej  ogromne zapotrzebowanie na troskę i miłość.
    Konferencję objęły  patronatem honorowym  media: eKutno, RadioQ, Nowy łowiczanin i Radio Wiktoria.

    Podczas konferencji głos zabrali: pan Daniel Kowalik – starosta Kutnowski oraz pani  Irena Maria Lesiak  - dyrektor Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty z siedzibą w Skierniewicach. Zwrócili uwagę na wyjątkowy charakter placówki, na szereg realizowanych przez nią istotnych zadań,  inicjatyw na rzecz wychowania i terapii młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym.   

    Starosta złożył na ręce pani Elżbiety Mielczarskiej  upominek dla młodzieży. Były nim gry, w które młodzież lubi grać przy konsoli.

    W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób. Pani Joanna Wypych i Monika Ciniecka -Mączyńska wraz z personelem kuchni zadbały o  atrakcyjny poczęstunek. W przerwie między wykładami goście mogli skorzystać z bufetu kawowego, wypieków własnych oraz przekąsek.  

    Na ścianach Sali konferencyjnej zawieszona została galeria zdjęć przygotowana przez panie Renatę Szymańską i Aleksandrę Rogozińską.

    Podczas konferencji wykład prezentował pan Sławomir Kępka nt. Zachowań prowokacyjnych uczniów – jak sobie
    z nimi radzić?”.

    Pozostałe wykłady i prezentacje przygotowane były przez kadrę Domostwa:

    • „Rozwoju zasobów psychospołecznych młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym w MOS Domostwo w Żychlinie” – p. Ewa Rutkowska
    • Systemy motywacyjne – czyli jak dostosować zajęcia edukacyjne  do indywidualnych potrzeb ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym?- p. Karolina Krajewska
    • Pomoc psychologiczno – pedagogiczna. – p. Katarzyna Furmańska
    • Sport, turystyka oraz współpraca z instytucjami lokalnymi. - . Jarosław Lewandowski
    • Tuto ring jako sprzyjająca metoda  wspierania rozwoju wychowanka MOS – p. Kamila Chomik -Wasiak.
    • Trening zastępowania agresji. – p. Monika Przyżycka
    • Projekt, programy, innowacje Domostwa: m.in. Mural  - street art. – p. Kamila Chomik -Wasiak
    • Wolontariat  - p. Magdalena Piątkowska
    • Projekt: Pixelami po Żychlinie  - p. Aleksandra Rogozińska
    • Jak w domu, Bracia Mniejsi  - p. Monika Ciniecka Maczyńska
    • Arteterapia, Pikniki z Kulturą, Gimnazjada i Mostatki – p. Ewa Rutkowska

     

    Ponadto goście mogli obejrzeć lipdub– wideoklip DoMOStwa wg scenariusz i w reżyserii p. Moniki Marzec, Magdaleny Piątkowskiej, Moniki Andrzejczak. Film nakręcony z udziałem młodzieży Domostwa  prezentował
    w zabawny sposób codzienność wychowanków w Ośrodku.

    Prowadzącym konferencję był pan Arkadiusz Justyński – wieloletni wychowawca grupy wychowawczej.

    Podczas konferencji podkreślono blisko 20 letnie doświadczenie placówki w pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocji i zachowania. Wiele zmian, nie tylko związanych ze zmianą siedziby ośrodka, ale przede wszystkim w kontekście budowania skutecznego warsztatu pracy socjoterapeutycznej, gromadzenia narzędzi i metod, które efektywnie rozwijają  zasoby psychospołeczne dzieci i młodzieży.

    Zwrócono uwagę na współpracę z liczną grupą partnerów lokalnych dzięki którym młodzież  uczestniczy
    w różnorodnych działaniach lokalnych. w tym o charakterze wolontariackim. Podkreślono wagę realizowanych dla młodzieży i z młodzieżą  innowacji, programów własnych i projektów realizowanych w placówce. Prezentacje wychowawców, nauczycieli i specjalistów były niejednokrotnie fotorelacją
    z prowadzonych zajęć, realizowanych działań.

    Podczas wizyty studyjnej i panelu dyskusyjnego w Domostwie goście byli zainteresowani  procedurą przyjmowania uczniów do ośrodka, współpracą z rodzicami, szeroko rozumianą  koalicją jaką placówka buduje z rodziną, kuratorami, asystentami, aby wspierać dziecko, młodego człowieka w rozwoju.
    Zostały omówione dominujące problemy z wychowankami, trudności i  rokowania dotyczące terapii uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

  • Wyjazd na basen

    Wyjazd na basen
    02.03.2020

    Dzisiaj nasi wychowankowie udali się na basen do kutnowskiego Aquaparku w celu propagowania zdrowego stylu życia i sportu. Wyjazd był nagrodą za wkład pracy, który chłopcy włożyli w przygotowanie prac na kiermasz bożonarodzeniowy. W związku z tym, że osób przygotowujących ozdoby bożonarodzeniowe było więcej, kolejna grupa wychowanków wybierze się na basen w najbliższym czasie. Wróciliśmy zadowoleni, co widać na załączonym zdjęciu.

  • Kulinarne popołudnia w grupie V

    Kulinarne popołudnia w grupie V
    25.02.2020

    W miniony weekend odbył się cykl zajęć kulinarnych, prowadzonych przez Panią Karolinę Z. W ramach sobotnich zajęć wychowanki z gr. V przygotowywały "Pizzę". Dziewczynki zaangażowały się w własnoręczne wykonanie ciasta a także przygotowały dodatki według indywidualnych potrzeb. W niedzielne popołudnie wychowanki grupy V zachęcona wcześniejszym sukcesem kulinarnym, podjęła decyzje o przygotowaniu zdrowych i smacznych deserów. Dziewczynki wybrały swoje ulubione owoce po czym korzystając ze wskazówek  przygotowały pyszne desery. To dopiero początek ich kulinarnych poczynań :)

  • Po nitce do kłębka

    Po nitce do kłębka
    24.02.2020

    Grupa projektowa 'Po nitce do kłębka' działająca w programie Równać Szanse PAFW i PFDiM zorganizowała wyjazd do Łodzi. Z samego bardzo zimnego rana spacerowaliśmy po ulicy Piotrkowskiej, gdzie podziwialiśmy Pasaż Róży, Jednorożca oraz murale. Przy muralu Sławomira Krysiaka wspominaliśmy naszą współpracę sprzed 3 lat, również w projekcie Równać Szanse. Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze Lalek Arlekin, gdzie obejrzeliśmy spektakl Piękna i Bestia. Spektakl grany jest w rzadkiej technice marionetkowej, gdzie lalki animowane są na trzymetrowych niciach. Nasza grupa przygotowuje również przedstawienie pacynkowe, więc była to świetna okazja do zwrócenia uwagi na oświetlenie, wykonanie lalek, scenariusz, rekwizyty. W teatrze podziwialiśmy wyjątkową wystawę 'Drugie życie garnka' - czyli figurki zwierząt wykonane z garnków i kuchennych akcesoriów. Następnie udaliśmy się do Fabryki Nici Ariadna gdzie poznaliśmy jej bogatą ponad 120-letnią historię oraz zostaliśmy oprowadzeni po halach produkcyjnych. Pod niepozornym słowem nitka kryją się niesamowite opowieści i ogromna siła. Na koniec wyjazdu udaliśmy się na integracyjny posiłek i omówiliśmy mnóstwo inspiracji do naszego projektu.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu

    Dzień Bezpiecznego Internetu
    12.02.2020

    W ramach obchodzonego w lutym Dnia Bezpiecznego Internetu młodzież DoMOStwa wzięła udział w warsztatach: "Zamiast hejtu" oraz "Przytul hejtera" - przygotowanych przez pedagoga p. Renatę Szymańską. W czasie zajęć wykorzystane zostały filmy edukacyjne, które były źródłem wiedzy jak również skłoniły uczestników do refleksji dotyczącej konsekwencji jakie ponoszą zarówno ofiara jak i sprawca hejtu.

    Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci to coraz częstsze zjawisko. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – i twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczucie odrzucenia i samotności, smutek, samokrytyka czy bezradność. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” czy udostępniając obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu”, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje internet, i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "DoMOStwo"
    Dobrzelińska 6
  • tel/fax (24) 254-28-23
    Godziny pracy sekretariatu
    Poniedziałek - Piątek
    7 - 15
    Grupy wychowawcze:
    515-909-400
    512-141-394

Galeria zdjęć