• Dzień Ziemi 🏞️

    24.04.2024

    W dniu dzisiejszym odbyły się kolejne zajęcia dla młodzieży z okazji Dnia Ziemi.

    Młodzież uczestniczyła w prelekcji nt zagrożeń dla naszej planety, rodzajów odpadów i ich segregacji, biodegradacji różnych materiałów. Podkreślono zgubny wpływ na środowisko tak powszechnie używanego plastiku. Młodzi zapoznali się także z metodami oszczędzania wody, recyklingu materiałów, których na co dzień używają.

    Kolejną częścią spotkania było przygotowanie przez każdą z klas strojów z różnego rodzaju materiałów, zakończone krótkim pokazem mody. Klasa VI/VII wykonała stroj wypornościowy z plastiku. Klasa VIII wykorzystała papier, aby stworzyć unikalną  Eco Queen. Klasa I zaprojektowała hit sezonu z nieużywanych i niemodnych ubrań. Natomiast klasa II stworzyła strój z bio materiałów dla " Wróżki chrzęstnej".

    Zajęcia przygotowały: Emilia Koralewska i Renata Szymańska 

  • Dzień Ziemi 🌲🏞️

    22.04.2024

    Światowy Dzień Ziemi obchodzimy, żeby uświadomić wszystkim jak kruchy jest ekosystem planety i jak ważna jest ochrona przyrody. Zadaniem wychowawczym jest promowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży.  Z tej okazji przypomnielismy wychowankom co mozna zrobić dla Ziemi i jak mozna dbać o planetę, która jest ważna, fascynująca, piękna i  ciekawa. Nasza społeczność  uruchomiła swoje najlepsze moce kreatywne podczas różnorodnych  zajęć.

  • Spotkanie Wielkanocne 🐰🐣

    25.03.2024

    W dniu dzisiejszym odbyło się w naszym DoMOStwie Wielkanocne spotkanie.

    Młodzież przedstawiła fragment "Pascha czyli Wielkanoc, było to nawiązanie do tradycji wielkanocnych z okresu biblijnego. Aby przenieść się do epoki, młodzież ubrana była w samodzielnie wykonane szaty biblijne.

    Po uczcie dla ducha, zaproszeni goście, pracownicy oraz młodzież mieli okazję skosztować potraw Wielkanocnych.

    Młodzież została rpzygotowana przez Jolantę Bujalską - Kowalczyk oraz Emilię Koralewską. Szaty młodzież szyła podopieką Kamili Chomik - Wasiak. 

    Przygotowaniem pyszności na kierowała Monika Ciniecka - Mączyńska, a towarzylyły jej Aneta Urbańska inasze cudowne panie z kuchni, za co serdecznie dziękujemy. 

  • 21 marca

    21.03.2024

    Akcja pn.  Światowy Dzień Zepołu Downa.

    W dniu dzisiejszym obalaliśmy mity i stereotypy dotyczące osób  z Zespołem Downa. To ważne spotkanie miało na celu kształtowanie postawy wrażliwości  na potrzeby osób z niepełnosprawnością, poznanie świata często pełnego  uprzedzeń i niezrozumienia.Aby „Ty Downie, nigdy nie padało!”Wysłuchując prezentacji i wykładu pani Ewy Rutkowskiej, oglądając kilka  spotów społecznych i  Fantasy Short Film "Downside Up" mieliśmy możliwość zobaczyć  świat osób z Zespołem Downa i zrozumieć w jaki sposób rozumieją otaczającą ich rzeczywistość, jak realizują swoje marzenia o potrzeby.Mieliśmy też okazję sprawdzić swoją wiedzę nt zespołu Downa wypełniając test z fałszywymi stwierdzeniami stanowiącymi niejednokrotnie podwaliny dla krzywdzących informacji na temat osób z trisomią chromosomu 21.Zapamiętajmy…osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne - oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji. Są pełnoprawnymi i wartościowymi członkami społeczności.

  • "Po sąsiedzku"

    13.03.2024

    „Po sąsiedzku” = wycieczka krajoznawczo – turystyczna szlakiem skarbów kultury Mazowsza

    Niespełna 50 km od Żychlina można odnaleźć przepiękne i interesujące tereny przyrodnicze  oraz wyjątkowe zabytki Ziemi Mazowieckiej.

    Dnia 13.03.2024r. odbyliśmy wycieczkę szlakiem: Kanion Nad Wisłą - Wyszogród – Czerwińsk nad Wisłą – Brochów – Żelazowa Wola – Sanniki.

    Mogliśmy cieszyć zmysły widokiem i dźwiękami nadchodzącej wiosny.  Przemierzyliśmy Wisłę i wielokrotnie Bzurę w miejscach pamiętających historię Polski czasów średniowiecza i dramatyczne wydarzenia wrześniowych walk II wojny światowej.  Doceniliśmy piękno architektury romańskiej. A na szlaku Fryderyka Chopina muzyka przenikała nas wykwintnością i radością na łonie natury. 

    W okolicy Wyszogrodu, wśród  porannych mgieł, zapatrzyliśmy się na rozlewisko Bzury wpadającej  szerokim nurtem do Wisły. Mostem na Wiśle, jednym z najdłuższych w Polsce, bo liczącym 1201 m, wjechaliśmy do królewskiego miasta Wyszogrodu. Zatrzymaliśmy się  przy Pomniku bohaterów Bitwy nad Bzurą, skąd roztaczał się niezwykły widok na most i rzekę.

    W Wyszogrodzie poznaliśmy historię starego drewnianego mostu wybudowanego w 1916 roku przez Niemców rękami jeńców wojennych. To był najdłuższy drewniany most w Europie. Weszliśmy na taras widokowy będący zachowaną częścią ważnej konstrukcji starego mostu, przyglądaliśmy się rozległemu nurtowi Wisły z wysokości Góry Zamkowej.

    Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika położona w  Czerwińsku nad Wisłą. Przyglądając się majestatycznej romańsko – gotyckiej budowli klasztoru na wiślanej skarpie, można było wyobrazić sobie szczęk rycerskiego oręża. To tutaj 1 lipcu 1410r.  rycerze zmierzający pod Grunwald ostrzyli sobie miecze na kamiennych kolumnach klasztoru. Poczuliśmy prawie włoskie klimaty spacerując po przepięknie utrzymanym parku przyklasztornym, zarządzanym przez zakon salezjanów. Widok na Wisłę z tarasu klasztoru był przepiękny.

    Brochów, odwiedziliśmy w drodze do Żelazowej Woli.  W XVI wiecznym kościele pw. Św. Św  Rocha i Jana Chrzciciela, pełniącym funkcje sakralne i obronne, był niegdyś ochrzczony nasz kompozytor i wirtuoz Fryderyk Chopin.

    W Żelazowej Woli  spędziliśmy czas na spacerze pośród ogrodowych alejek i instalacji architektury ogrodowej w Muzeum Fryderyka  Chopina  oraz zajrzeliśmy do Dworku, w którym nasz muzyk urodził się i spędził pierwsze lata życia. 

    W drodze powrotnej zajrzeliśmy do Sannik, gdzie Chopin spędzał, będąc nastolatkiem, szczęśliwe wakacje u rodziny swego szkolnego przyjaciela.

    Wycieczka  była intensywna, ale radość obcowania z rodzącą się po zimie  przyrodą oraz doświadczanie przeżyć związanych z kulturą wyższą  wypełniło nas radością i oczywiście  nadzieją na kolejną wycieczkę… wkrótce 😊

  • Dzień Chemika ⚗️👩‍🔬🧪

    01.03.2024
  • Konkurs kolęd i pastorałek...

    24.01.2024

    "PRZY WSPÓLNYM STOLE" Pod takim tytułem odbył się w Kutnowskim Domu Kultury, Świąteczno- Noworoczny Międzypowiatowy Koncert  Kolęd i Pastorałek. Uroczystość była podsumowaniem konkursu zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie, Ķutnowski Dom Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie. Laureatką konkursu była również nasza uczennica klasy III SB -  Julia. Serdecznie gratulujemy ❤️

  • Ważne!!!

    22.01.2024

    Drodzy Rodzice.

    Informujemy, że od dnia 21.01.2024 r. firma przewozowa Sand Bus zawiesiła niedzielne połączenia na linii Kutno - Żychlin. 

    Obecnie jedynym przewoźnikiem obsługującym linię Kutno - Żychlin w niedzielę jest PKS Gostynin, linia 694.

    W związku z powyższym, prosimy o spradzenie połączeń przed przyjazdem do ośrodka.

  • Wspólne warsztaty integracyjne

    17.01.2024

    W dniu dzisiejszym  odbyły się pierwsze warsztaty integracyjne młodzieży naszego ośrodka z młodzieżą OSW nr  2w Kutnie. Inicjatorkami spotkania były pani Ewa Rutkowska i pani Magdalena Wiśniewska.

    Siedmioosobowa grupa dziewczyn z  DoMOStwa gościła dziś w Ośrodku na Kościuszki w Kutnie, by wspólnie z rówieśnikami doświadczyć pracy zespołowej, kreatywności, wytrwałości i samopoznania. Ważnym elementem warsztatów była integracja dwóch zespołów z dwóch placówek w atmosferze wzajemnego szacunku i kultury osobistej. Nie zabrakło w relacjach wzajemnego wsparcia i motywacji do działania. Podczas zabaw z wykorzystaniem technik socjoteraputycznych było sporo uśmiechu i radości. Z powagą i skupieniem przebiegała krótka lekcja języka migowego. Trudności komunikacyjne rozwiały się jak kamfora. Dowcipne rysunki wykonane przez drużyny obu placówek przekonywująco i z dystansem zaprezentowały nastolatka z jego siłą i słabościami. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i obecnie czekają na kolejne spotkanie :)

  • Spotkanie Wigilijne w "Domostwie"

    14.12.2023

    "Żeby już zawsze pokój panował i wojen więcej nie było,żeby świat ludziom przyszłość zbudował, jasną i trwałą, przez MIŁOŚĆ "

    W dniu dzisiejszym w naszym DoMOStwie odbyło się spotkanie wigilijne pełne refleksji, radości i nadziei.

    Podczas spotkania zaszczycili nas swoją obecnością: Burmistrz Żychlina Pan Grzegorz Ambroziak, Ksiądz Wiesław Frelek, St. wizytator KO w Łodzi, Delegatura w Kutnie Pan Mariusz Jagielski, Dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Pani Iwona Ranachowska, Przedstawiciele DPS w Pniewie z Panią Mirosławą Witczak, Przedstawiciele Animexu oraz Pan Robert Wasiak-Cukiernia Wasiak - pracodawcy naszych wychowanków

  • Warsztaty ogrodnicze

    14.12.2023

    Wychowankowie "Domostwa" mieli okazję uczestniczyć warsztatch ogrodniczych, zorganizowanych w Zespole Szkół  w Żychline.

    Dziękujemy za zaproszenie :)

     

  • Spotkanie z Michałem Koterskim

    13.12.2023

    12 grudnia byliśmy na spotkaniu autorskim z Michałem Koterskim, znanym polskim aktorem filmowym, serialowym i teatralnym. Pana Michała znamy m.in. z filmów 7 uczuć, Gierek, Dzień Świra oraz z programów takich jak Agent-Gwiazdy, Jak oni śpiewają, Taniec z gwiazdami. Aktor przez lata zmagał się z uzależnieniami. Jego książka „To już moje ostatnie życie” to szczera podróż w trudną przeszłość. Opowiada w niej o wychodzeniu z nałogów, wychowaniu, sławie i byciu odpowiedzialnym ojcem. Na spotkaniu Michał opowiadał nam wiele ciekawych historii, które dają nadzieję na zmianę i wyjście z każdej sytuacji – warunek jest jeden – samemu trzeba chcieć zmiany, nie będzie łatwo – ale się uda. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Miejsko-Gminna z Żychlina i Żychliński Dom Kultury. Dziękujemy za zaproszenie nas na spotkanie. Mieliśmy możliwość rozmowy, pamiątkowego zdjęcia. Otrzymaliśmy dedykację od Pana Michała na naszej bibliotecznej książce. Młodzież podarowała aktorowi własnoręcznie wykonaną choinkę. To był wieczór pełen kulturalnych wrażeń i przemyśleń. Pan Michał to przede wszystkim szczery człowiek o dobrym sercu. Jego książka jest obowiązkową pozycją do przeczytania.

  • Kondolencje

    29.11.2023

     

    „Gdyby śmierci nie było nikt z nas by nie żył. Przemijamy jak wszystko by w ten sposób przetrwać”

    Jan Twardowski

     

    Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o chorobie i śmierci mamy naszej koleżanki. Rozumiejąc jak ważną rolę odgrywają rodzice w naszym życiu, pragniemy złożyć Pani Ewie Rutkowskiej – nasze szczere wyrazy wspólczucia.  W tych niezwykle smutnych chwilach nasze myśli kierujemy w Twoją stronę.

    Dyrekcja, kadra oraz wychowankowie Domostwa 

     

  • Nowa droga wewnętrzna 😁

    27.11.2023

    Dzięki przychylności Starosty Powiatu Kutnowskiego Pana Daniela Kowalika w ubiegłym tygodniu wyremontowana została droga wewnętrzna na terenie naszego ośrodka.

    Społeczność MOS "Domostwo" w Żychlinie wyraża podziękowania Panu Staroście oraz Zarządowi Powiatu Kutnowskiego za realizację tego zadania. Z pewnością przyczyni się to do podniesienia estetyki naszego ośrodka.

  • Święto Niepodległości🇵🇱

    10.11.2023
  • Projekt Żonkil

    08.11.2023

    W dniu 8.11.2023r uczniowie Ośrodka uczestniczyli w inicjatywie  The Daffodil Project (Projekt Żonkil), realizowanej w ramach współpracy z Holocaust Education and Genocide Awareness Organization. Poprzez posadzenie 1,5 miliona żonkili projekt upamiętnia 1,5 miliona dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu a także te, które dziś na całym świecie cierpią z powodu kryzysów humanitarnych. Do akcji zaprosiła nas lokalna koordynatorka projektu Pani Bożena Gajewska. Wspominając cierpienie Żychliński żydowskich rodzin w okresie okupacji, szczególnie pochylając się nad pełnym okrucieństwa losem dzieci żydowskich, posadziliśmy kilkadziesiąt symbolicznych cebulek żonkili, przy tablicy upamiętniającej ich tragiczną śmierć.

  • Szkoła Pamięta

    06.11.2023
    "#Szkoła Pamięta"
    Kilka dni przed Świętem Niepodległości odwiedziliśmy mogiły żołnierskie na żychlińskim cmentarzu.
  • Pamiętamy...

    31.10.2023

    Jak co roku młodziez wykonała wiązanki na mogiły poległych zołnierzy spoczywających na nekropolii w Żychlinie. Przed dniem Wszystkich Świętych wychowankowie odwiedzili groby. Była to chwila zadumy i refleksji nad życiem, przemijajacym czasem.

    Inicjatorkami i opiekunami młodych były p.Emilia Koralewska oraz Magdalena Walczewska

  • Wyjazd na KDK w Kutnie

    30.10.2023

    Grupa młodzieży uczestniczyła dziś w wyjątkowym, refleksyjnym spektaklu teatralnym na deskach KDK pt. Ostatni sen Eugenii / Eugenias letzter Traum”. To spektakl o obozie na ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku na terenie łódzkiego getta. Przeżycia mroczne, bolesne. Warto spektakl zobaczyć. Warto budować w sobie wrażliwość wobec ludzkich tragedii i zachować w pamięci historię pokoleń czasów okupacji.

  • Zapraszamy do udziału

    27.10.2023
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "DoMOStwo"
    Dobrzelińska 6
  • tel/fax (24) 254-28-23
    Grupy wychowawcze:
    515-909-400
    512-141-394

Galeria zdjęć