Korzystając z uroków zimy...
Mikołajkowe popołudnie spędziliśmy na konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Zapoznaliśmy się również z prawdziwą historią o Święty Mikołaju. Czekamy na wyniki konkursu - nagrodą jest udział w wycieczce!
W Mikołajki grupa projektowa Zdobywcy Przyszłości wraz z wychowankami DoMOStwa zorganizowała happening. Rozdawaliśmy przechodniom ulotki projektowe oraz aniołki, skrzaty, torby i kartki wykonane przez młodzież. Było super!
„Najciekawsza Ozdoba Bożonarodzeniowa”
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
W dniu dzisiejszym młodzież z DoMOStwa miała okazję zaprezentować własnoręcznie wykonane skrzaty, aniołki, kartki i poduszki - na Kiermaszu Bożonarodzeniowym zorganizowanym przez Gminę Żychlin. Dziękujemy Gminie za stoisko i za super atmosferę pogoda dopisała - padał śnieg i było prawdziwie zimowo
.Podczas wycieczki uczniowie rozwijali swoje zainteresowania krajoznawcze, historyczno – etnograficzne oraz przyrodnicze w bezpośrednim kontakcie z zabytkami naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego.
Wycieczkę zainaugurowaliśmy na Zamku w Oporowie. Młodzież MOS Domostwo chętnie obejrzała Zamek, jego wnętrze oraz malowniczy (nawet w porze jesienno – zimowej) park wokół fosy. Uczniowie pochodzą z równych stron Polski i większość miała okazję zobaczyć Zamek po raz pierwszy.
Z Zamku w Oporowie ruszyliśmy w świętokrzyskie. Po niespełna trzech godzinach dotarliśmy do Oblęgorka. Pałacyk H. Sienkiewicza zauroczył młodych turystów. Uczniowie mogli zweryfikować swoją wiedze nt. Sienkiewicza słuchając interesującej opowieści przewodnika o pisarzu. Po opuszczeniu Pałacyku uczniowie chętnie skorzystali z atrakcyjnej Ścieżki edukacyjno – eksperymentalne przy Alei Lipowej prowadzącej do domu pisarza.
Z Oblęgorka ruszyliśmy w stronę Zagnańska, gdzie czekał na nas blisko 700-letni Bartek - Pomnik Przyrody (wg tradycji przypisuje się drzewu ponad 1000 lat). Dąb podparty na 14- stu metalowych słupach wydawał się jeszcze w dość dobrej kondycji. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się technice ratowania drzewa. Obok dębu młodzież mogła zapoznać się z informacjami umieszczonymi na tablicach przy ścieżce ekologicznej, przeczytać m.in. informacje nt. wielkości Bartka i innych sędziwych drzew w Polsce.
Po godzinie 15.00 byliśmy już w Kielcach, gdzie zatrzymaliśmy się na pizzy w restauracji przy Kadzielni.
Kadzielnia była kolejnym punktem programu wycieczki. W odsłonie późnego popołudnia, o zmroku, podświetlone formacje skalne prezentowały się imponująco. Kadzielnia (295 m n.p.m.) to dawne miejsce pozyskiwania wapieni, który znalazły swoje zastosowanie m.in. w budownictwie i hutnictwie. Przyglądaliśmy się wyrobiskom, śladom działalności górniczej. Na środku Rezerwatu wyrasta piękny ostaniec zwany Skałką Geologów, w świetle reflektorów wyglądał malowniczo.
Spacerem po Kadzielni zakończyliśmy dzień pierwszy zwiedzania i ruszyliśmy na kwaterę w miejscowości Bodzentyn, gdzie czekał na nas ciepły posiłek i przytulne pokoje.
Dnia drugiego o świcie, po śniadaniu, wyposażeni w prowiant, ruszyliśmy do miejscowości Nowa Słupia, skąd ruszyliśmy Drogą Królewską na Święty Krzyż i Łysa Górę.
Droga prowadziła przez las bukowo – jodłowy. Po drodze z uwagą przyglądaliśmy się pięknie wyrzeźbionym stacjom drogi krzyżowej. Po godzinie wspinaczki, dotarliśmy do Klasztoru. Wewnątrz zwróciliśmy uwagę na ślady dawnych fresków, na romańskie sklepienie kościoła. Zwiedziliśmy Muzeum Misjonarzy Oblatów oraz weszliśmy do krypty w której spoczywa zmumifikowany książę i kniaź Jeremi Wiśniowiecki oraz opaci i przeorowie tutejszego klasztoru.
Z klasztoru udaliśmy się na gołoborza, na platformę widokową na Łysej Górze. Podziwialiśmy niezwykłe widoki, a pogoda sprzyjała, więc z daleka widzieliśmy nawet miasto Starachowice.
Z Łysej Góry udaliśmy się pieszo w stronę parkingu w Hucie Szklanej, gdzie czekał na nas nasz autokar, a stamtąd wyjechaliśmy w kierunku Chęcin. Po godzinnej podróży dotarliśmy pod wzgórze Zamkowe. Z dala mogliśmy podziwiać charakterystyczną sylwetkę Zamku Królewskiego w Chęcinach. Budowla powstała na przełomie XIII/XIV wieku. Po krótkiej wspinaczce dotarliśmy na wietrzysty wierzchołek góry chęcińskiej i mogliśmy podziwiać potęgę starej warowni. Pani przewodnik opowiadała barwnie o sekretach Zamku i jej mieszkańców. Młodzież po raz kolejny mogła podziwiać, tym razem z poza murów zamkowych, widok i piękny krajobraz świętokrzyskiej ziemi.
Po opuszczeniu Zamku udaliśmy się do ostatniego punktu naszej wycieczki, a mianowicie Muzeum im. Przypkowskiech w Jędrzejowie. Zgromadzone tam dobra dra Przypkowskiego i jego kolekcja zegarów słonecznych wzbudziła ogromne zainteresowanie. Niebywałe pamiątki zgromadzone w tak niepozornym miejscu, skupiały uwagę i budziły zainteresowanie uczniów. Mimo intensywności kolejnego dnia wycieczki, ten ostatni punkt programu był miłym akcentem, wieńczącym zaplanowany turystyczny szlak uczniów Domostwa.
Nie wystąpiły żadne problemy z realizacją Programu wycieczki. Wcześnie zapadający zmroku tym razem stanowiły o atrakcyjności zwiedzania np. Kadzielni, którą zwykle odwiedzają turyści za dnia. Młodzież przed wycieczką została wyposażona w w ciepłą odzież i akcesoria, a więc dostosowana do warunków pogodowych. Uczniowie mieli zagwarantowany prowiant na drogę i ciepły posiłek. Zaplanowana trasa wycieczki była dostosowana do możliwości fizycznych młodzieży, a wybrane punkty edukacyjne były interesujące i chętnie zwiedzane przez uczniów. Zostały ponadto zrealizowane dodatkowe Punty edukacyjne (Chęciny, Dąb Bartek, Kadzielnia).
W dniu dzisiejszym uczniowie Szkoły Podstawowej wyjechali na dwudniową wycieczkę w ramach programu "Poznaj Polskę".
Krótka fotorelacja z podróży w Świętokrzyskie.
W dniu dzisiejszym uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia wyjechali na wycieczkę. Nasza placówka otrzymała dofinansowanie do wyjazdu w ramach programu "Poznaj Polskę".
„Poznaj Polskę” to pilotażowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.
Nasza Pani Basia z kuchni w dniu dzisiejszym odeszła na zasłużoną emeryturę.
Z tej okazji składamy najserdeczniejsze podziękowania za wiele lat owocnej współpracy.
Życzymy dużo zdrowia, radości i uśmiechu.
Kochana Basiu odpoczywaj, relaksuj się i żyj pełnią życia.
Spełniaj swoje najskrytsze marzenia.
Czerp energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych.
Żyj najpiękniej jak umiesz. Po swojemu spełniaj się! :)
Samych dobrych chwil życzy cała społeczność MOS „DoMOStwo”
Wychowankowie naszego ośrodka uczestniczą w programie „Poznaj Polskę”.
Szkoła Podstawowa nr 3 i Szkoła Branżowa I stopnia otrzymała środki na dofinansowanie dwóch dwudniowej i trzydniowej do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Przypomnijmy, że celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program pomoże poznać nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe oraz przybliżyć uczniom osiągnięcia polskiej nauki. Aktualne informacje o realizacji programu wkrótce na stronie ośrodka .
W dniu dzisiejszym obchodziliśmy w naszej placówce Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka zorganizowany przez Rzecznika Praw Ucznia p.Aleksandrę Rogozińską
W dniu dzisiejszym odbyły się zajecia w ramach Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej.
W czasie zajęć młodzi pracowali również warsztatowo. Na "swoich" dłoniach potrafili określić jak należy postępować w przypadku, gdy przemoc dotyka ich, lub są jej świadkami.
Jednym z podjętych działań, było założenie skrzynki "Korczakowskiej", do której młodzi mogą wrzucać anonimowo listy, a specjaliści, po ich przeczytaniu będą podejmowali właściwe działania.
Bardzo dziękujemy Fundacji Nasza Ziemia za docenienie naszych działań na podczas 28 Akcji Sprzątanie Świata
Dziś w czasie zajęć popołudniowych odbyły się zajęcia związane ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. W czasie spotkania przekazano wychowankom informacje czym jest zdrowie psychiczne, jak jest ono cenne i jak można o nie dbać. Uczniowie zapoznali się z przygotowana wcześniej prezentacja, obejrzeli specjalnie przygotowane filmy oraz wykonali krzyżówkę z hasłem przewodnim spotkania. Podsumowując zajecia - wychowankowie trafnie potrafili wskazać zmiany, które wprowadzone w życie pozytywnie wpłyną na ich zdrowie psychiczne.
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie poświęcony życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Młodzież pod opieką p. Ewy Rutkowskiej przygotowała krótki montaż poświęcony poecie i jego twórczości.
Krzysztof Kamil Baczyński ur. 22.01.1921 r., zm. 04.08.1944 r. Był poetą Pokolenia Kolumbów, ale także utalentowanym plastykiem. Rysował portrety, przyrodę i martwą naturę. Marzył o karierze w tym kierunku, niestety wybuch II Wojny Światowej uniemożliwł mu studia plastyczne. Podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Poległ na posterunku w pałacu Blanka, postrzelony przez strzelca wyborowego, ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. Pochowany pierwotnie na tyłach pałacu. Po wojnie ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Przedwczesna śmierć, położyła kres jego wspaniałej twórczości.
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną preznetacją:
https://mos-zychlin.edupage.org/text/?text=text/text3&subpage=1
Wycieczka edukacyjna
Zwiedziliśmy dzisiaj wyjątkowe miejsca pamięci narodowej. Zaczęliśmy od Ścieżki Edukacyjnej w Puszczy Kampinowskiej. W Muzeum Pamięci Narodowej w Palmirach poznaliśmy okrutną historię egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Zapaliliśmy znicz przy pomniku ofiar zamordowanych w Palmirach i okolicznych lasach. Następnie udaliśmy się na Powązki Stare i Wojskowych. Przy mogiłach wielu znanych nam artystów, poetów, pisarzy, naukowców sportowców pozostaliśmy w zadumie nad bogatą historią naszego narodu. Złożyliśmy hołd bohaterom wojen i powstań. Wzruszył nas fakt, że to niejednokrotnie nasi rówieśnicy walczyli o naszą wolność i ginęli bohatersko w walce. W Twierdzy Modlin udało się nam zobaczyć imponujące zabudowania koszar wojskowych, bastiony i wały stanowiące o możliwości obrony tego miejsca i dostępu do stolicy. Twierdza zbudowana decyzją Napoleona na początku XIX wieku przechodziła z rąk do rąk, będąc wykorzystywana jako strategiczne miejsce obronne również przez Rosjan I Niemców...Była świadkiem waleczności wielu żołnierzy.
Od początku listopada w naszej placówce przebiega pod hasłem Naszej Niepodległości. W związku z czym młodzież DoMOStwa uczestniczyła w wielu zajeciach z okazji 103 rocznicy odzyskania Niepodległości.
W DoMOStwie odbyły się wybory oraz powowłanie Rzecznika Praw Ucznia
Na Rzecznika Praw Ucznia została wybrana p. Aleksandra Rogozińska, której Samorząd Uczniowski, w imieniu całej społeczności powierzył to stanowisko.
Życzymy powodzenia!
W ramach wizytacji kanonicznej Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie, naszą placówkę odwiedził Ksiądz Biskup Wojciech Osiał. Spotkanie rozpoczęło się od powitania przybyłych gości przez Panią Dyrektor Joannę Wypych oraz uczniów. Następnie młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny. Zwracając się do zebranych Ksiądz Biskup podziękował za piękne powitanie i montaż słowno - muzyczny, do którego odniósł się w swoich słowach. Nawiązując do zawołania biskupiego - Pan patrzy na serce, powiedział, że Bóg nie patrzy na to co widać ale wnika w tajemnicę ludzkiego serca. Na koniec dokonał pamiątkowego wpisu w kronice oraz udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.