• Spotkanie społeczności MOS z okazji obchodów 200 rocznicy urodzin Patrona roku 2021 Cypriana Kamila Norwida

    06.10.2021

    W dniu dzisiejszym młodzież DoMOStwa uczestniczyła w spotkaniu prezentującym twórczość Cypriana Kamila Norwida. Młodzież przy wsparciu nauczycieli przygotowała prezentację multimedialną, przybliżającą twórczość artysty. Odbyło się głośne czytane fragmentów twórczości Norwida. Uczniowie wysłuchali równeż utworów muzycznych znanych artystów do słów poezji Wieszcza. Młodzież zaprezentowała także różne ciekawostki związane z życiem i twórczością poety.

     

  • Dzień chłopca w MOS DoMOStwo

    30.09.2021

    Z tej okazji Samorząd Uczniowski we współpracy z dobrą wróżką przygotował dla wszystkich chłopaków kartki z życzeniami. Po południu na wszystkich czekał galaretkowo-owocowy deser. Naszym chłopakom - tym młodszym i starszym życzymy tego, aby życie płynęło im tak słodko jak w dniu ich święta.

  • Nasze małe podróże...

    30.09.2021

    Podczas dzisiejszej wycieczki edukacyjnej mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Rzeźby Ruchomej Rodziny Brzozowskich w Sromowie pod Łowiczem, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzury oraz Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie

    Rodziną Brzozowskich od pokoleń rzeźbi w drewnie lipowym ruchome figurki przedstawiające sceny z życia łowickiej wsi. W Muzeum w Sochaczewie mogliśmy obejrzeć wiele pamiątek z Kampanii 1939r....ekwipunek żołnierzy, umundurowanie, broń. Z ruin Zamku Książąt Mazowieckich rozciągał się piękny widok na Bzurę i jej bulwary.

  • Sprzątanie Świata 2021

    24.09.2021

    Wychowankowie DoMOStwa wzięli udział w jesiennej akcji sprzątania świata w Nadleśnictwie Kutno z siedzibą w Chrośnie (Leśnictwo Strzeleckie). W sprzątaniu lasu towarzyszyli nam Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Tomasz Walczewski oraz Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, Referat Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Kutnie. Integrowaliśmy się z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kutnie. Dziękujemy za możliwość udziału w akcji. Mieliśmy zapewniony transport oraz poczęstunek. Pogoda i atmosfera wydarzenia dopisały. Po długim spacerze w lesie wróciliśmy w wyśmienitych nastrojach

  • Podróże kształcą...

    08.09.2021

    Przepiękna pogoda sprzyja wycieczkom edukacyjnym. O tym, że podróże kształcą przekonała się dzisiaj grupa uczniów przemierzająca tereny nadwiślańskie i pojezierza gostynińskiego. Na szlaku dzisiejszej wycieczki znalazły się miejsca mało znane, ale wyjątkowo wpisujące się w naszą kulturę i historię. Z Żychlina wyruszyliśmy do Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, gdzie poznaliśmy urokliwe miejsce nad Wisłą, krainę Olendrów, osadników z Fryzji i Niderlandów w XVI/XVII wieku. W drodze do Łącka zatrzymaliśmy się przy zabytkowym kościele z 1636 r. pod wezwaniem św. Leonarda w Troszynie Polskim. Dotarliśmy też do zabytkowej kapliczki w Parku Krajobrazowym nad jeziorem Łąckim, wybudowanej w roku 1873. Kapliczka niegdyś prawosławna p.w. Piotra Pawła, obecnie jest świątynia katolicką p.w. św. Huberta. Z daleka mogliśmy obejrzeć Pałac w Łącku, pamiętający czasy zaboru rosyjskiego, a później rezydującego tu marszałka Edwarda Rydza Śmigłego w 1939r. i kwaterującego generała Władysława Andersa. Okolica znana jest z filmów: "Szatan z VII klasy", "Ogniem i mieczem", czy też "Stawka większa niż życie" oraz "Cwał". W drodze powrotnej odwiedziliśmy miejscowość Gaśno. Tam w 1863r. zginęli pod zarwanym lodem stawu powstańcy styczniowi, zepchnięci nań przez otaczających Rosjan. Wrażeń na wycieczce było mnóstwo. Rośnie gotowość do następnych podróży w Polskę

  • Narodowe czytanie

    04.09.2021

    Uczestniczyliśmy dzisiaj w jubileuszowej ogólnopolskiej 10 edycji Narodowego Czytania dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej". W scenerii przypominającej okres Młodej Polski p. Ewa Rutkowska opowiedziała nam o epoce, o autorce tragifarsy, modzie wówczas panującej i architekturze secesyjnej. Poznaliśmy nowe słowa i ich znaczenie: dulszczyzna, kołtuneria oraz te związane z epoką: dekadentyzm, secesja, neoromantyzm, impresjonizm, ekspresjonizm i katastrofizm. Podjęliśmy próbę zagrania scen z sztuki "Moralność Pani Dulskiej". Niełatwo być aktorem teatralnym, ale zawsze warto podjąć wyzwanie i próbę sił na scenie. Dla niektórych to zapewne nie koniec kariery scenicznej... A do tej wyjątkowej lektury powrócimy na pewno

  • Poznajemy lokalną historię

    03.09.2021

    W piątek nasza młodzież uczestniczyla w wycieczce do Tumu i Łęczycy zorganizowanej przez p. Karoline Krajewska i p. Monikę Marzec

  • Pierwsza wycieczka...

    02.09.2021

    Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z lekcji geografii na którą  wybrali się nasi wychowankowie do Łowicza oraz Nieborowa. Cudownie było oddychać świeżym powietrzem w parku, podziwiać piękne i wiekowe drzewa, spacerować wśród stawów i zielonych bukszpanowych labiryntów. Na pewno tam wrócimy na dłużej.

  • 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

    01.09.2021

    1 września 2021 r. to 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przkroczyły nasze granice. O godz. 4.35 rozpocząło się bombardowanie Wielunia. Kilka minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” zaczął ostrzał pozycji obronnych na Westerplatte. II Wojna Światowa była największą i nakrwawszą wojną w historii ludzkości..

    Wychowankowie DoMOStwa wzięli udział w obchodach rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, organizowanych przez Powiat Kutnowski na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie, gdzie złożyli kwiaty na grobach poległych żołnierzy. Późnym popołudniem młodzież złożyła również kwiaty na grobach żołnierzy na cmentarzu w Żychlinie.

    Fot. Powiat Kutnowski, Panorma Kutna, MOS

  • Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

    01.09.2021

    W dniu dzisijszym odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    Po wakacjach ponownie powitaliśmy w naszych murach wychowanków DoMOStwa, wszyscy wypoczęci i z nową enargią jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, które czakają nas w nadchodzącym czasie. Zwłaszcza w okresie, kiedy trwają jeszcze prace termomodernizacyjne naszego budynku. 

    W czasie naszego pierwszego spotkania towarzyszyli nam goście: wicestarosta p. Magdalena Krupińska - Kotulska oraz p. Marek Jędrzejczak, którzy podziękowali p. Ewie Rutkowskiej za współpracę, podejmowane wyzwania i prowadzenie placówki. Garulacje i życzenia wytrwałości, owocnej pracy i pokonywania napotkanych trudności przyjęła nowa p. dyrektor Joanna Wypych. 

    W czasie spotkania została zaprezentowana, krótka prezentacja dotycząca rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 

    Mieliśmy również możliwość powspominać ubiegły rok szkolny, dzięki przygotowanej prezentacji podumowującej naszą całoroczną pracę.

    Pełni ufności i nadzieii, że wspólnie pokonanamy napotkane trudności ruszamy w nową podróż...

    Życzymy powodzenie, spokoju i wielu sukcesów wszystkim członkom naszej społecznośći.

     

     

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    30.08.2021

     

    Serecznie zapraszamy!

    Wychowanków, Rodziców i Opiekunów 

    Na inaugurację roku szkolnego 2021/2022

    w siedzibie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii

    "DoMOStwo" w Żychlinie

    w dniu 01.09.2021 r. o godz. 12.30

    Spotkanie odbędzie się na sali społeczności, w reżimie sanitarnym

     

    Dyrekcja i Kadra Ośrodka

     

     

     

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    27.08.2021

    Drodzy rodzice! 

    W związku z wieloma zapytaniami odnośnie przyjazdu młodzieży do ośrodka, informujemy, iż w poniedziałek i wtorek specjaliści będą się z Państwem  kontaktowali i umawiali na konkretny termin przyjęcia i wypełnienia dokumentów.

    Pozdrawiamy serdecznie! Życzymy spokoju i odpoczynu w ostatnich dniach wakacji.

  • Zapraszamy do obejrzenia...

    30.07.2021

    Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prac naszych wychowanków z grupy Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby opublikowanej przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy Dyrektorowi Muzeum Panu Grzegorzowi Skrzyneckiemu oraz całemu zespołowi. To wielki zaszczyt dla nas i ogromna mobilizacja dla młodzieży, która na pewno dalej będzie rozwijała swoje pasje związane z rzeźbą i obróbką drewna.

    https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=288520669735949&id=100057340544974

  • Działania projektowe w ramach projektu Równać Szanse

    23.07.2021

    W ramach projektu Równać Szanse "Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby" zakupione zostały pirografy. Dzięki takiemu sprzętowi nasza młodzież mogła stworzyć gry planszowe, które zostały rozesłane do instytucji i partnerów naszych działań . Wypalanie jest czasochłonnym zajęciem, uczy cierpliwości i poprawia grafomotorykę.

    Ważne jest też BHP, okulary ochronne otrzymaliśmy z firmy Kellogg's Uma Investments z Kutna za co serdecznie dziękujemy.

     

  • Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby

    23.07.2021

    Grupa projektowa "Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby" ma swoje sposoby na utrzymanie motywacji. Projekt w programie Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży trwa 6 miesięcy, w trakcie których grupa wychowanków realizuje inicjowane przez siebie działania. Przy tym uczą się odpowiedzialności, współpracy ze środowiskiem lokalnym, odkrywają mocne strony. Utrzymanie stałej motywacji jest trudne, jak to robią WieWióry? Pracy w projekcie jest bardzo dużo, aby dalej chciało się realizować cele, dbamy o utrzymanie dobrej atmosfery. Obchodzimy uroczyście urodziny wszystkich chłopaków z grupy i świętujemy inne ważne momenty, np. zrealizowane zadania. Wychowankowie robią grille niespodzianki z prezentacjami i filmikami ze zdjęć, organizują wyjścia w teren. W trakcie projektu odbyły się dwa wyjazdy na basen dzięki sponsorowi i wsparciu naszego nauczyciela WF-u. Dzięki Nadleśnictwu Kutnowskiemu mogliśmy zorganizować wyjazd do Rezerwatu Perna, gdzie mieliśmy ognisko, karaoke, testowaliśmy w plenerze naszą autorską grę storytellingową, spacerowaliśmy, graliśmy w siatkę. Uczyliśmy się walki mieczami z Panem Grzegorzem, naszym utalentowanym rzeźbiarzem, malarzem i przewodnikiem po świecie rękodzieła. Fajnym pomysłem było składanie i programowanie robota, na którego pozyskaliśmy fundusze spoza projektu. W końcu robot to też trochę rzeźba i nawet wpisuje się w WieWiórowy klimat. Mamy swoją playlistę z harcerskimi przebojami, rapem z przekazem, wokalistką Saanah i zespołem Kwiat Jabłoni. Na spotkaniach integracyjnych często wykonujemy zadania z zakresu socjoterapii, uczymy się bycia dobrym dla siebie i innych. Korzystamy też z publikacji Równać Szanse „Jestem, działam, współpracuję” bo zawarte tam pomysły na pracę z młodzieżą są świetne. Dzięki tym wszystkim działaniom czujemy się jedną drużyną, rozumiemy się bez słów i dajemy radę przezwyciężać różne trudności. Wiadomo, zaopiekowany młody człowiek, mający poczucie bezpieczeństwa, w dobrej atmosferze, jest w stanie prawdziwie odkryć siebie i rozwinąć skrzydła. Wszystko to odbywa się po zajęciach zgodnych z harmonogramem placówki, przy wsparciu wolontaryjnym koordynatora projektu, wolontariuszy oraz partnerów projektu.

  • O działaniach młodzieży w lokalnej prasie

    12.07.2021

    Zapraszamy do przeczytania artykułu w lokalnej gazecie Nowy Łowiczanin na temat realizacji projektu "Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby" w ramach programu Równać Szanse. Projekt trwa 6-miesięcy i obejmuje działania związane z obróbką drewna. Celem projektu jest nabycie przez młodzież kompetencji społecznych, odkrycie w sobie zasobów, które pozwolą młodym zawalczyć o swoją przyszłość.

  • Na wakacje...

    28.06.2021
  • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

    25.06.2021

    Uczniowie Szkoły Podstawowej i Branżowej Szkoły I stopnia uroczyście obchodzili zakończenie roku szkolnego 2020/2021.

    Uroczystość została zainaugurowana odśpiewaniem hymnu narodowego.

    W świętowaniu zakończenia roku szkolnego uczestniczyli licznie rodzice i opiekunowie, oraz zaproszeni goście w osobach: p. Marek Jędrzejczak - wicestarosta kutnowski, pani Irena Maria Lesiak - dyrektor Delegatury ŁKO z siedzibą w Skierniewicach, pani Małgorzata Czerwińska - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie, pani Magdalena Modrzejewska - Rzeźnicka - dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury, przedstawiciele Zespołu Kuratorów Sądowych Sądu Rejonowego w Kutnie.

    Młodzież pod opieką pani Kamili Chomik- Wasiak oraz pani Moniki Andrzejczak przygotowała prezentację, stanowiącą wzruszające podsumowanie roku szkolnego 2020/2021. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Kacper Pilarski odczytał wzruszający list od Kolegów i Koleżanek skierowany do całej kadry. Były w nim podziękowanie za codzienny trud, dobroć i cierpliwość, wszystkich Pracowników Ośrodka.   Nasze uczennice: Aleksandra Wieczorek, Julia Socha, Anna Szymańska ubarwiły spotkanie wystąpieniem wokalnym. Przepięknie wyśpiewane piosenki zespołu "Kwiat Jabłoni" poruszyły serca obecnych na uroczystości w Domostwie. Nie zabrakło piosenki Marka Grechuty "Tyle było dni do utraty tchu..." zaśpiewanej przez całą salę.

    Uroczystość była połączona z pożegnaniem Pani Ewy Rutkowskiej, odchodzącej z funkcji dyrektora ośrodka. Pani dyrektor podziękowała Pracownikom, Rodzicom, Opiekunom, Uczniom, przedstawicielom Samorządu oraz Kuratorium Oświaty, Przyjaciołom i Partnerom Ośrodka za wieloletnią współpracę, wsparcie i pomoc udzielaną Domostwu, za codzienną życzliwość i serdeczność. Przybyli goście wyrazili swoje uznanie wobec Pani Dyrektor za całokształt pracy na rzecz rozwoju Ośrodka, za zaangażowanie w realizację potrzeb uczniów i wychowanków Domostwa, za wyjątkowe kompetencje i umiejętności menadżerskie.

    Wzruszające podziękowanie za współpracę wyraziła Kadra Domostwa, która podkreśliła ogromny wysiłek i szereg wyrzeczeń jakie Pani Dyrektor ponosiła pełniąc zajmowane stanowisko oraz za poświęcony trud i serce.

    Wzruszenie było wszechogarniające.

    Uczniowie otrzymali świadectwa. Wychowawcy klas i grup wychowawczych wyróżnili młodzież za dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, za starania na rzecz własnego rozwoju i na rzecz społeczności Domostwa, za udział w projektach i programach.

    Obecni goście i pani dyrektor życzyli wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

    Na koniec uroczystości, dłuższą chwile trwały spotkania, wspomnienia, wzruszenia i serdeczne emocje.  Rozstanie przy słodkim kawałku tortu nie  było pospieszne, mimo, że wakacje czekały za progiem Domostwa.

  • MOStatki

    19.06.2021

    Dziś w DoMOStwie odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów klasy 8. Wspólnie przeżyte 3 lata minęły bardzo szybko. Zorganizowaliśmy grilla, karaoke, obejrzeliśmy 20 minutowy film złożony ze zdjęć naszych wychowanków. Wzruszaliśmy się wspominając to, jaką podróż odbyliście przez te lata, jak odkrywaliście swoje mocne strony, byliście kreatywni i zaangażowani w życie ośrodka.

    Kochani absolwenci, gdy jedno się kończy, zawsze zaczyna się coś nowego. Mamy nadzieję, że to nowe będzie dla Was dobre, niech Wasze serca, rozsądek i sumienia strzegą Was od złego. Pamiętajcie o tym, że każdy z Was jest wyjątkowy i ważny. Życie nie jest łatwe, „taki Wielki Świat nad Wami”. Czeka Was jeszcze tyle rzeczy – śmiesznych, fajnych, ciekawych, smutnych, trudnych. Nie bójcie się jednak tego co nadejdzie. A może wszystko naprawdę się uda? Jest wiele dróg do szczęścia. Życzymy Wam dużo odwagi, abyście odpowiedzialnie szli przed siebie. Niech Wasze życie płynie ciekawie, wśród wspierających przyjaciół, w zdrowiu, bez zmartwień.

    Cieszymy się, ze wielu z Was wybrało naszą Szkołę Branżową i spędzimy z Wami kolejne trzy lata.

  • Zaproszenie

    Zaproszenie
    16.06.2021

    Ile razem dróg przebytych?
    Ile ścieżek przedeptanych?
    Ile deszczów, ile śniegów
    Wiszących nad latarniami?

    Ile listów, ile rozstań
    ciężkich godzin w miastach wielu?

    I znów upór, żeby powstać
    I znów iść i dojść do celu.

    Konstanty Ildefons Gałczyński


          Zaproszenie

     

                               Mam zaszczyt zaprosić

                   Kadrę Ośrodka, Uczniów, Rodziców oraz Opiekunów

       na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021
    w  Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie, 
    które odbędzie się dnia 25.06.2021r. o godz. 9.00.


    Ewa Rutkowska

    Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie



strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "DoMOStwo"
    Dobrzelińska 6
  • tel/fax (24) 254-28-23
    Godziny pracy sekretariatu
    Poniedziałek - Piątek
    7 - 15
    Grupy wychowawcze:
    515-909-400
    512-141-394

Galeria zdjęć