Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum początków Państwa Polskiego. Młodzież oprócz zwiedzania Muzeum miała okazję uczestniczyć także w lekcji muzealnej dotyczącej powstania państwa polskiego, wybijania ówczesnych monet oraz uzbrojenia średniowiecznych rycerzy. Dużą niespodzianką okazała się także możliwość przymierzenia takiej zbroi. Następnie udaliśmy się do firmy Kadpol –Producenta Ozdób Choinkowych, gdzie wychowankowie dowiedzieli się jak wygląda proces powstawania bombek od dmuchalni poprzez srebrzalnię i lakiernię na dekoratorni kończąc. I tu czekała na nich kolejna niespodzianka. Każdy uczestnik naszej wycieczki dostał specjalnie wykonana na te okoliczność bombkę z własnym imieniem. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. Wracają do Ośrodka zatrzymaliśmy się jeszcze w Kruszwicy, gdzie młodzież mogła zobaczyć Mysią Wieżę znana z legendy o królu Popielu.
do Gniezna, zorganizowanej przez p. Monikę Marzec i p. Aleksandrę Rogozińską. W dniu 19 listopada 2015 r. wychowankowie z grupy I i V uczestniczyli w wycieczce
ORGANIZATOR: MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII W ŻYCHLINIE
UCZESTNICY : WYCHOWANKOWIE OŚRODKA, NAUCZYCIELE I WYCHOWAWCY
OSOBY ODPOWIEDZIALNE: B. KORCZAK, U. ZIÓŁKOWSKA, E. KORALEWSKA, WE WSPÓŁPRACY Z POWIATOWĄ STACJĄ SANITARNO- EPIDEMIOLOGICZNĄ W KUTNIE.
W dniach 2-19.XI.2015 r. na terenie Ośrodka była prowadzona Akcja Prozdrowotna –Antynikotynowa „ Rzuć palenie razem znami”.
- Młodzież wykonywała plakaty z hasłami wskazującymi na szkodliwość palenia papierosów, które były wyeksponowane na górnym korytarzu.
- W kąciku czytelniczym były wyłożone ulotki informujące o zagrożeniach zdrowotnych dla osób palących i biernych palaczy.
- W klasach i na apelach porannych odbywały się pogadanki na temat „Szkodliwego wpływu nikotyny na organizm młodego człowieka”.
- Została wykonana przez uczniów gazetka okolicznościowa- „ Dlaczego papierosy szkodzą” oraz „ Sposoby na rzucenie palenia”.
- Uczniowie zostali zapoznani z „ Kodeksem zdrowego życia”. Dużym zainteresowaniem cieszył się komiks opracowany na podstawie Europejskiego kodeksu walki z rakiem, czyli poradnika, który ma pomóc czytelnikom w odpowiedzi na pytanie, co robić, by nie zachorować.
- Uczniowie klasy III Gimnazjum przygotowują przedstawienie pod tytułem „ Sąd nad papierosem”, które zostanie zaprezentowane całej społeczności w miesiącu grudniu.
- W dniu 17.XI.2015 r. w naszym ośrodku odbyły się warsztaty o tematyce prozdrowotnej, przeprowadzone przez pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kutnie – Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia.
Warsztaty były jednym z elementów zorganizowanej Akcji Prozdrowotnej Antynikotynowej w ramach obchodów 19. XI – „ Światowego Dnia Rzucania Palenia”.
Dla uczestników akcji przygotowano ekspozycje wizualne, materiały informacyjne o szkodliwości palenia tytoniu. Pracownice PSSE w Kutnie – OZ i PZ, przeprowadziły pogadankę nt. podstawowych zasad higieny osobistej i otoczenia oraz bezpiecznych zachowań i unikania zagrożeń mających wpływ na zdrowie.
Zorganizowano mini warsztaty dla młodzieży – „ Co to znaczy zdrowy styl życia” oraz „ Dlaczego nałogi szkodzą zdrowiu”?.
Osoby pełnoletnie mogły skorzystać z pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokolyzera.
Wychowankowie Ośrodka za organizację Akcji Prozdrowotnej Antynikotynowej „ Rzuć Palenie Razem z Nami” we współpracy z PSSE w Kutnie, otrzymalinagrodę rzeczową w postaci Puzzli - 1000 elementów, przekazaną przez Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz pięciotomowe „ Kompendium Dziejów Świata” dot. Starożytności, Średniowiecza, Nowożytności 1492-1815, Nowożytności 1815-1945 i Współczesności.
Dla Grona Pedagogicznego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie za zaangażowanie w propagowaniu wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia wolnego od nałogów oraz za organizację akcji antynikotynowej w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia, na ręce pani Dyrektor został wręczony Dyplom.
Ładna pogoda sprzyja sprawom remontowo - budowlanym w naszym ośrodku. Zaciskamy kciuki, by projekt termomodernizacji przeszedł następnym roku.
Dyplom dla Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie za udział w drugiej edycji konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „ Książki naszych marzeń”. Dyplom osobiście podpisała Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik – Rostkowska. Uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy.
Od września 2015r. w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny „Kręci mnie samo życie…”
Realizacja projektu w takiej formie jest możliwa dzięki ofercie Starostwa Powiatowego w Kutnie, w ramach wspierania wartościowych przedsięwzięć edukacyjnych, oświatowych i wychowawczych ze szczególnych uwzględnieniem działań mających na celu wspieranie rodziny oraz przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom wśród młodzieży i dostał dofinansowanie na jego realizację w kwocie 3078 zł. Autorkami projektu są p. Agata Krajniak, p. Karolina Krajewska i p. Wioletta Klimczak, prace koordynują p. Karolina i p. Wiola.
Projekt edukacyjno – wychowawczy realizowany jest przez uczniów gimnazjum, wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii we współpracy ze Stowarzyszeniem INTERSUM. „Kręci mnie samo życie…” pod tym tytułem ma miejsce organizacja cyklu działań o charakterze profilaktycznym, wychowawczym, kulturalnym i artystycznym.
Poprzez realizacje poszczególnych zadań, uczniowie podzieleni na grupy wspólnie dokonują selekcji i poszukują informacji przydatnych na dalszych etapach ich życia, po opuszczeniu placówki.
W ramach tych obszarów uczniowie zdobywają wiadomości i umiejętności z zakresu: matematyki (rachunkowość, obliczenia procentowe, proporcje, zbieranie i prezentowanie danych), biologii (zdrowe odżywianie, troska o zdrowie psychiczne i fizyczne, planowanie rodziny, higiena), wiedzy o społeczeństwie (funkcjonowanie urzędów, rola instytucji, rola rodziny), plastyki, informatyki, wychowania do życia w rodzinie (poradnia K).
Zadaniem wychowawczym jest wyposażenie uczestników w umiejętności niezbędne do aktywnego życia społecznego, planowania, wyznaczania i realizacji celu, zdobycie pewności siebie w kontaktach z reprezentantami urzędów, doskonalenie umiejętności komunikowania się, ogólnie rozumiane usamodzielnienie w zakresie funkcjonowania poza placówką.
Działania projektowe promują potencjał artystyczny i kulturalny naszej młodzieży; prezentują przebieg projektu poprzez plakaty, prace plastyczne, wytwory rękodzieła.
Staramy się, by działania, relacje ze społecznością lokalną, budowały pozytywny wizerunek wychowanka MOS jako osoby otwartej na zmiany, uczestniczącej w ważnych wydarzeniach lokalnych i podejmującej wyzwania.
W związku z Dniem Wszystkich Świętych młodzież przygotowała stroiki i złożyła na nagrobkach nieznanych żołnierzy w Żychlinie.
Korzenie Halloween sięgają „starożytnego pogańskiego święta obchodzonego przez Celtów przeszło 2000 lat temu”. „Celtowie wierzyli, że w czasie Samhain zmarli mogą przechadzać się pośród żywych, a żywi mogą ich odwiedzać”. Zabawy przygotowała p. Kamila Chomik.
Najpopularniejsze synonimy wyrażenia zajęcia lekcyjne to: lekcja, zajęcia, przedmiot, wykład, jednostka lekcyjna ,nauka, godzina lekcyjna, zajęcia szkolne, … . W naszym Ośrodku zajęcia lekcyjne są okazją do przekazywania wiedzy a także do nawiązania bliższych relacji z drugim człowiekiem.
Jest wiele czynników, które w znacznym stopniu mają wpływ na wzrost liczby zachowań autodestrukcyjnych, są to m.in.: spadek poczucia własnej wartości, brak wiary, sensu i celu istnienia, oraz nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami i rozczarowaniami. Wiele zależy od wychowania i ukształtowania w młodej osobie silnych korzeni duchowych, emocjonalnych i psychologicznych, które pozwolą przygotować dziecko do radzenia sobie w trudnych sytuacjach i zmaganiach z przeciwnościami losu. Dla młodej osoby najważniejsze jest zainteresowanie przez osoby mu bliskie oraz poczucie, że jest potrzebne i darzone miłością bezwarunkową.
Przed rozwinięciem tematu należy wyjaśnić kilka pojęć, które są kluczowe i niezbędne przy rozpatrywaniu omawianego problemu. Szkolenie na temat zachowań suicydalnych poprowadził p. dr med. Konrad Knop.
Młodzież miała okazję spotkać się z doradcami zawodowymi Powiatowego Urzędu Pracy w Kutnie filia w Żychlinie.
Spotkanie to odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, w tym roku pod hasłem "Poznaj swojego doradcę kariery".
Uczniowie trzeciej klasy Gimnazjum mieli okazje zapoznać się ze specyfiką działania Urzędu Pracy, poznać kierunki pomocy z której mogą skorzystać osoby bezrobotne.
Planując swoją przyszłość można liczyć tylko na siebie - osiągać sukcesy, samodzielnie szukać rozwiązań i wierzyć w nie. Czasami niestety można również zbłądzić, szukać nie tam gdzie trzeba, korzystać z niewłaściwych narzędzi.
Można również poszukać wparcia, znaleźć doradcę kariery i w ten sposób zwiększyć swoje szanse na lepszą przyszłość.
Młodzież dowiedziała się jak ważne jest rozpoznanie własnych predyspozycji, możliwości, kompetencji i celów aby właściwie zaplanować swoją przyszłość. To pozwoli im również, na podejmowanie przemyślanych decyzji dotyczących przyszłości zawodowej, jak i zaplanowanie ścieżki kariery.
15 października, w czwartek odbył się apel, który przygotowała pierwsza grupa wychowawcza. Tematem apelu był budżet domowy. Wychowankowie przedstawili kolegom informacje nt. dwóch podstawowych części budżetu - dochodów i wydatków. Następnie uczestnicy apelu podzieleni na kilka grup opracowywali budżet rodzinny. Zadaniem ich było nie tylko policzenie dochodów wszystkich członków rodziny i wydatków na opłaty stałe takie jak: prąd, gaz itp. ale również podjąć decyzję na co przeznaczyć pieniądze i dokonać "cięć" w wydatkach. Wszystkim towarzyszyły wielkie emocje. Podczas prezentacji opracowanych budżetów wychowankowie przedstawili sposób podejmowania decyzji w grupie. Wszyscy doszli też do wspólnego wniosku, że nie zawsze można zaspokoić potrzeby wszystkich członków rodziny.
"Wkładasz piękno w moje dłonie .
Jako nauczyciel dajesz mi słowa,obrazy ,idee,
na których buduję swoje życie.
Cokolwiek zbuduję w przyszłości,
dzięki Twojej pomocy- mam już gotowe fundamenty."
14 października w godzinach porannych w Ośrodku odbył się uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Przy okolicznościowych dekoracjach - wychowankowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, który przygotowali pod opieką polonistki pani Barbary Korczak. Występująca młodzież nie kryła zdenerwowania, niektórzy z nich po raz pierwszy wystąpili przed tak liczną społecznością. Pracownicy Ośrodka ze wzruszeniem wysłuchali programu. Były okolicznościowe wiersze, piosenki, podziękowania za serce i trud włożony w wychowanie oraz życzenia wytrwałości w dalszej pracy i satysfakcji w kształtowaniu osobowości młodych ludzi. Na zakończenie uroczystości wszyscy pracownicy zostali obdarowani okolicznościowymi laurkami.
W październiku grupa młodzieży wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń" pod hasłem "Nakręćmy się na czytanie.
Chętni wychowankowie z dużym zaangażowaniem zrealizowali założone cele konkursowe. Sami wykonali zdjęcia w plenerze i w ośrodku, napisali tekst oraz nagrali go, a następnie wszystko połączyli w jedną całość. Efektem ich pracy jest filmik "Książkowa Magia MOS Żychlin". A teraz trzymamy kciuki, bo konkurencja jest ogromna!
Zapraszamy do obejrzenia
https://www.youtube.com/watch?v=9jQ2Sq6fyqQ&feature=youtu.be
Święto społeczności Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii rozpoczęło sie cześcią artystyczną, w której młodzież pokazała jak wygląda "typowy dzień z życia ośrodka". W kolejnej części odbyła sie ceremonia przyjęcia nowych członków społeczności. W tym dniu w placówce dominowała wspaniała zabawa, mnóstwo śmiechu, radości i życzliwości - o czym świadczą fotki w albumie fotograficznym.
Po południu do ośrodku przyjechali goście z MOS z Rawy Mazowieckiej, którzy uczestniczyli w spotkaniu społeczności. Była to znakomita okazja do nawiązania kontaktów oraz wymiany wzajemnych doświadczeń.
28.09.2015 wychowankowie z I i V grupy byli na wycieczce w Arboretum w Rogowie. Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, położony w dawnym siedlisku leśnym, ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo- Wschodniej.
Na ściance wspinaczkowej, czyli próba sił strażackich podczas Święta Szkoły Zespołu Szkół w Żychlinie
Profilaktyczne spotkania czwartkowe wpisują się w naszym ośrodku w bardzo poważny obszar poszerzania naszej wiedzy m.in. o zagrożeniach cywilizacyjnych, o niebezpiecznych używkach, o tym jak poważne jest zanieczyszczenie środowiska... Dnia 17.09.2015r. druga grupa wychowawcza zaprezentowała interesującą prezentację nt. Recyklingu. Ważna jest segregacja śmieci, pomysł na to, jak je ponownie wykorzystać. Koledzy z grupy drugiej nie tylko przedstawili zagrożenia wynikające z zaśmiecania świata, ale pokazali ciekawe, a wręcz kreatywne pomysły np. na wykorzystanie butelek i worków plastikowych.
24.09.2015r. grupa III zaprezentowała treści proekologiczne. Nieco powtórki z przyrody, biologii, geografi pobudziło ciekawość świata, zachwyciło cudami natury...i powstała refleksja...jak bardzo trudno w dzisiejszym świecie zachować przyrodę w tej naturalnej postaci...nieskazitelną...kolorową...pachnącą...
Wyjątkowo przebiegała kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego w Ośrodku. Plakaty wyborcze wyglądały imponująco. Kandydaci do reprezentowania Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali się niezwykle dojrzale. Przekonywali wyborców opierając się na swoim dotychczasowym doświadczeniu. Ujawniali tez nowe pomysły i propozycje. 23.09.2015r. wybraliśmy.... Przewodniczacym SU został Michał Murawski a jego zastępcą Norbert Szkutnik. Liczymy na to, iż nie zawiodą wyborców i stworzą zgrany team ośrodkowej społeczności.