ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
składam Pracownikom, Rodzicom, Opiekunom, Młodzieży
najlepsze życzenia radosnych świątecznych dni, wypełnionych melodią kolęd i obecnością bliskich ludzi.
Niech codzienne troski ustąpią miejsca pogodnej refleksji nad życiem, życzliwości, serdeczności, a powszechny zgiełk ucichnie i zagości w sercach spokój.
Tego Wszystkim z serca życzę
Ewa Rutkowska
Roman Brandstaetter
Przypowieść o Narodzeniu Pańskim
W pewnym człowieku narodził się Chrystus.
Ale ów człowiek nie słyszał
Anielskich harf,
Ani śpiewu pasterzy,
Ani nie przyniósł Chrystusowi w darze
Złota i mirry
Na podobieństwo trzech Mędrców.
Nie miał złota i mirry.
Ani nie uważał się za mędrca.
Ofiarował Mu natomiast
Swoją samotność,
Swoje cierpienia,
Swoje grzechy,
Swoją biedę,
Swoje upadki,
Po prostu
Wszystko, co posiadał.
Powiedział:
– Ty zawsze polujesz na człowieka, Panie.
Upodobałeś sobie mnie,
Chociaż nie wiem dlaczego…
Tak narodził się Chrystus w pewnym człowieku.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej wczorajszej konferencji za wspaniałe życzenia! Za ciepłe słowa skierowane do młodzieży oraz pracowników naszej placówki! Jak również wspaniałe podarunki!
DZIĘKUJEMY
Dnia 01.12.2016r. odbyła się uroczystości nadania nazwy Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w Żychlinie oraz Konferencja Jubileuszowa z okazji mijających 15 lat funkcjonowania ośrodka w powiecie kutnowskim.
Uroczystość rozpoczęła się spektaklem przygotowanym przez młodzież Ośrodka. Inscenizacja była tematycznie związana z nadaniem placówce nazwy DoMOStwo. Przejmująca i wyrazista gra młodych aktorów wzruszyła gości i wywołała szereg wypowiedzianych później refleksji.
Pani dyrektor Ewa Rutkowska powitała uczestników uroczystości, w tym gości honorowych: pana Zdzisława Trawczyńskiego wicestarostę kutnowskiego, pana Grzegorza Ambroziaka burmistrza Gminy Żychlin, panią Jolantę Pietrusiak wiceprzewodniczącą Rady Powiatu w Kutnie, radnych powiatu Kutnowskiego pana Marka Jędrzejczak i pana Andrzeja Karniszewskiego.
Powitała również dyrektorów i kierowników Ośrodków Pomocy Społecznej, Urzędów Pracy, Domów Kultury, przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń, dyrektorów i kierowników szkół, placówek, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, placówek opiekuńczo - wychowawczych, warsztatów terapii zawodowej, innych ośrodków w służbie edukacji, terapii, wychowania i pomocy społecznej oraz psychologów, pedagogów i innych specjalistów regionu łódzkiego i województw ościennych.
Pani dyrektor podziękowała partnerom, sponsorom, przyjaciołom placówki za pomoc w organizacji uroczystości i za wielokrotną pomoc w wielu codziennych i niecodziennych działaniach ośrodka. Podkreśliła wsparcie jakie pozyskujemy od p. Magdalena Modrzejewskiej - Rzeźnickiej dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury, dzięki której możliwe było organizowanie święta dla tak licznie zgromadzonych gości. Dzięki stałej współpracy z ŻDK młodzież MOS z dnia na dzień rozwija swoje pasje aktorskie.
Pani dyrektor podkreśliła, iż wyjątkową pomoc otrzymaliśmy od pani Haliny Osińskiej - dyrektor generalna Pini Polonia, dzięki której był przygotowany wspaniały catering dla gości. Pani Halina Osińska podejmowała niejednokrotnie decyzje o wsparciu realizowanych przez młodzież ośrodka imprez kulturalnych, lokalnych, społecznych.
Pozostałą część uroczystości i konferencji prowadził wychowawca pan Arkadiusz Justyński.
Historię Ośrodka przedstawiła pani Karolina Krajewska - nauczyciel DoMOStwa i wychowanka Martyna Zdobylak.
Zaprezentowany został film o "Codzienności DoMOStwa" i zabawny promocyjny LIPDUP, przygotowany przez grupę "W obiektywie", została również galeria zdjęć z okresu funkcjonowania placówki.
Pani dyrektor Ewa Rutkowska zapoznał uczestników konferencji z skutecznym sposobem pracy z młodzieżą w DoMOStwie, zwracając szczególną uwagę na ruch animatorski z udziałem naszej młodzieży.
Nastąpiło odsłonięcie tablicy z nazwą DoMOStwo przez wicestarostę kutnowskiego p. Zdzisława Trawczyńskiego w obecności dyrektor Ewy Rutkowskiej, wicedyrektor Agaty Krajniak, burmistrza gminy Żychlin Grzegorza Ambroziaka i delegatów młodzieży Pauli Cichockiej i Patryka Melerskiego.
Młodzież przekazała na ręce pani dyrektor logo DoMOStwa, które jest autorstwa byłego absolwenta ośrodka Norberta Szkutnika.
Pani dyrektor i kadra DoMOStwa otrzymali szereg gorących życzeń z okazji jubileuszu i nadania nazwy ośrodkowi. Głos zabrali przedstawiciele Starostwa. Wicestarosta Zdzisław Trawczyński przekazał społeczności MOS symboliczny dzwon. Pani Jolanta Pietrusiak wiceprzewodnicząca Rady Powiatu przekazała życzenia i prezent od członków Rady w postaci sprzętu do studyjnych nagrań. Burmistrz Gminy Żychlina - pan Grzegorz Ambroziak wyraził swoje ogromne zadowolenia ze współpracy z ośrodkiem i podzielił refleksją dotyczącą lokalnego funkcjonowania placówki.
Dyrektorzy szkół, placówek i lokalnych instytucji przekazali pani dyrektor Ewy Rutkowskiej moc życzeń jubileuszowych dla kadry, całej społeczności ośrodka.
Tort Jubileuszowy był imponujący, z pięknym logo DoMOStwa.
W części konferencyjnej wystąpili:
Andrzej Martuszewicz -w latach 2002 - 2012 Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Sądowych, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Probacji PROBARE, wieloletni członek prezydium Zarządu Mazowieckiego TPD, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji Po Drugie (problemy pomocy opuszczającym placówki resocjalizacyjne, członek Zarządu Stowarzyszenia Samopomocy Bursa imienia Hansa Christiana Kofoeda w Warszawie i Siedlcach (problemy bezdomności). Pan Andrzej Martuszewicza wypowiedział się nt. „ Nowoczesne rozwiązania resocjalizacyjne i wychowawcze". Podkreślił wyjątkowe znaczenie DoMOStwa w rozwiązywaniu lokalnych problemów wychowawczych i inicjowaniu modelowego działania terapeutycznego.
Dorota Podgórska – Jachacz – dr hab. Wydziału pedagogiki i psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, konsultant ds. pedagogiki specjalnej WODN w Zgierzu, z wykładem "Deficyt więzi międzyludzkich jako problem i wyzwanie wychowawcze"
Agnieszka Sikora - prezeska i fundatorka „Fundacji po DRUGIE”. Z zawodu w wykształcenia dziennikarka specjalizująca się w tematyce społecznej, na swoim koncie ma ponad 300 reportaży emitowanych głównie na antenie TVN. Autorka cyklu dokumentalnego „Dziewczęta z Falenicy” opowiadającego historię wychowanek zakładu w Falenicy. Absolwentka studiów podyplomowych na APS z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej. Współautorka projektu „Gdy zostanę MAMĄ/TATĄ…”, którego celem jest budowanie właściwych postaw rodzicielskich wśród młodzieży niedostosowanej społecznie oraz zapobieganie nastoletniemu rodzicielstwu (inicjatywa nagrodzona Grand Prix w konkursie S3ktor 2012); autorka projektów realizowanych przez organizację. W 2013 r. wydała książkę pt. „Dziewczęta z poprawczaka” (Wydawnictwo Pedagogium) oraz książkę „Nie tak piękni nastoletni” dotyczącą nastoletniego rodzicielstwa.
Pani Agnieszka Sikora opowiedziała o metodach, realizowanych projektach wspierających skuteczne wchodzenie młodzieży w dorosłe życie w dorosłe życie "Co mnie czeka, gdy stąd wyjdę?"
Adam Purczyński – psycholog kliniczny, terapeuta uzależnień, emerytowany kierownik największego Działu Penitencjarnego dla skazanych niepsychotycznych z problemem uzależnienia w ZK w Rawiczu, psycholog w Poradni MONAR w Lesznie. Pan Adam Purczyński odniósł się do "Trudności w wychowaniu dzieci i młodzieży w praktyce klinicznej poradni zdrowia psychicznego”.
Kamil Janowicz - student V roku psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytut Psychologii, Wydział Nauk Społecznych), piszę pracę magisterską pt. "Wiza własnego ojcostwa u mężczyzn w późnej adolescencji i wczesnej dorosłości" pod opieką dr hab. Lucyny Bakiery z Zakładu Psychologii Rozwoju Człowieka i Badań nad Rodziną w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu, autor kilku referatów i publikacji dotyczących współczesnego ojcostwa i dzieci z rodzin niepełnych. Pan Kamil Janowicz przedstawił ciekawe badania dotyczące "Współczesnego ojcostwa"
Konferencja była niezwykle udana i jak powiedziała pani dyrektor Ewa Rutkowska:
"Kwadrans funkcjonowania placówki, to lata budowania koalicji pozytywnie zakręconych ludzi, ludzi z pasją, animatorów, kreatorów. Ludzi potrafiących wspólnie tworzyć dla młodych przestrzeń aktywności poznawczej, rozmaitości kulturalnych, artystycznych. To ważne, aby każdy z uczestników naszej społeczności dbał i troszczył się o DoMOStwo, a w nim o siebie i o innych"
http://www.kutno.net.pl/?pd=news&id=48792
Oprawę fotograficzną wydarzenia zapewniła grupa "W obiektywie", realizująca projektu "Kuźnia talentów" w ramach projektu Fundacji PZU.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku prezentującego codzienne życie naszego ośrodka
https://www.youtube.com/watch?v=7cPcFbMLge8&feature=youtu.be
Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM działające na rzecz wychowanków Młodziezowego Ośrodka Socjoterapii w Zychlinie oraz lokalnej społeczności znalazło się w zaszczytnym gronie 12 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, które znajdą się na stronach kalendarza wydanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich :)
https://www.facebook.com/events/1850089675267203/permalink/1864053030537534/
W dniu 23.11.2016 r. grupa wychowanków naszej placówki uczestniczyła w spotkaniu ze znaną dziennikarką i feljetonistką Agatą Passent. Spotkanie odbyło się w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Żychlnie. Dziennikarka uchliła rąbka dotyczącego jej życia osobistego. Opowiedziała o swoich rodzicach: Agnieszce Osieckiej oraz Danielu Passencie, opowiedziała o swojej edukacji, a także o swoich studiach na Havardzie. W czasie spotkania panowałą bardzo ciepła i przyjazna atmosfera.
Święta zbliżają się wielkimi krokami. U nas wrze jak w ulu, a mamłe pracowite pszczółki, oprócz przygotowań do konferencji z okazji 15 lecia ośrodka, przygotowują także świąteczne ozdoby. Wychowanki grupy V z dużym zapałem i głowami pełnymi pomysłów tworzą świąteczne dekoracje.
Dziś nasi wychowankowie gościli na Zamku Królewskim - Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej w Warszawie. Młodzież mogła obejrzeć wnętrza Zamku Króla Stanisława Augusta – Salę Rycerską, Salę Tronową, Pokój Marmurowy, Pokój Sypialny Króla, Pokój Canaletta, Kaplicę, Korytarz Czerwony oraz Garderobę. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Parlamentu. Wychowankowie zostali oprowadzeni po budynkach Sejmu i Senatu, poznali historię Parlamentu oraz obowiązki
i prawa parlamentarzystów.
,,Z pierniczony” czwartek
Uczniowie klasay IIa w poszukiwaniu wielu interesujących pytań udała się do starego grodu o nazwie Toruń.
Dlaczego zmarłym malowano kiedyś twarze na czerwono? Od kiedy czarny kot przynosi pecha? Czy „biała broń” jest faktycznie biała?
Odpowiedzi na te i dziesiątki innych pytań znaleźli na wystawie pt. Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Ile schodów trzeba pokonać aby znaleźć się na szczycie wieży RatuszaStaromiejskiego, na wysokości 40 m. najstarszej wieży tego typu na terenie środkowej i wschodniej Europy. (1274 r.). Jakie składniki trzeba dodać aby wyszedł idealny Piernik? Otrzymali w Żywym Muzeum Piernika . Ponadto chłopcy byli w studiu nagrań –gdzie nagrali następne hip-hopowe kawałki. Następnie wszyscy zwiedzili Toruńską Starówkę posilając się w Barze Miś…
Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych
Wychowankowie naszej placówki gościli dziś w Firmie SZKŁO – Dekor z Piotrkowa Trybunalskiego – wytwórni szklanych, ręcznie dekorowanych ozdób choinkowych. Młodzież zobaczyła wszystkie etapy wytwarzania ozdób, od wydmuchania kształtu poprzez malowanie i dekorowanie, po profesjonalne zapakowanie. Wychowankowie brali również udział w warsztatach podczas których mogli osobiście dekorować bombki.
Super zabawa
Konferencja Jubileuszowa
z okazji obchodów 15 - lecia MOS w Żychlinie
oraz nadania placówce nazwy "DoMOStwo"
pod honorowym patronatem
Starosty Kutnowskiego,
Burmistrza Gminy Żychlin
oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty
Serdecznie zapraszamy
psychologów, pedagogów, pracowników służb kuratorskich i społecznych oraz specjalistów zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w socjoterapii i resocjalizacji
na Konferencję Jubileuszową z okazji obchodów 15 - lecia
Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie
oraz nadania placówce nazwy "DoMOStwo”,
która odbędzie się dn. 01.12.2016r. w Żychlińskim Domu Kultury.
Dyrekcja, Kadra i Wychowankowie
Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii DoMOStwo w Żychlinie
Przebieg uroczystości i konferencji:
I CZĘŚĆ JUBILLEUSZOWA
10.00 - 10.10 - Powitanie uczestników konferencji
10.10 - 10.40 - Spektakl przygotowany przez młodzież MOS
10.40 – 10.50 - Przedstawienie 15 -sto letniej historii Ośrodka
10.50 – 11.00 - Prezentacja p. Ewy Rutkowskiej - dyrektora MOS w Żychlinie pt. „Zaangażowanie społeczne
odpowiedzią na potrzeby i preferencje młodych"
11.00 – 11.10 - Lipdup "Codzienność DoMOStwa"
11.10 - 11.20 - Uroczyste odsłonięcie nowej tablicy Ośrodka
11.20 - 11.30 - Zabranie głosu przez zaproszonych gości
11.30 - 12.00 - Przerwa kawowa (tort jubileuszowy :)
II CZĘŚĆ KONFERENCYJNA
12.00 - 12.20 -"Deficyt więzi międzyludzkich jako problem i wyzwanie wychowawcze" dr Dorota Podgórska
- Jachnik wykładowca uniwersytetu K. Wielkiego w Bydgoszczy
12.20 - 12.40 -„ Nowoczesne rozwiązania resocjalizacyjne i wychowawcze" p. Andrzej Martuszewicz prezes Fundacji
na Rzecz Rozwoju Probacji "PROBARE"
12.40- 13.00 - "Co mnie czeka, gdy stąd wyjdę?" p. Agnieszka Sikora prezes zarządu Fundacji Po Drugie
13.00 - 13.20 - "Trudności w wychowaniu dzieci i młodzieży w praktyce klinicznej poradni zdrowia psychicznego”
p. Adam Purczyński psycholog kliniczny, terapeuta uzależnień
13.20 - 13.40 - "Współczesne ojcostwo" p. Kamil Janowicz Wydział Psychologii i Nauk Społecznych UAM Poznań
13.40 - 14.15 - Panel z udziałem młodzieży nt.„Jacy są młodzi ludzie? - sprawy w życiu ważne, aspiracje
i oczekiwania."
14.15 - 14.30 - Zakończenie konferencji (głos w dyskusji nt. „Jak pomóc młodym w starcie ku dorosłości?")
W dniu 21.10.2016r. wychowankowie grupy III uczestniczyli w Ogólnopolskich Halowych Zawodach w skokach przez przeszkody w Stadzie Ogierów w Łącku
Piątkowe popołudnie upłynęło wychowankom na pożytecznym zajęciu-na szatkowaniu i ugniataniu kapusty.Na efekty pracy będzie trzeba trochę poczekać,na razie wygląda zachęcająco i smakowicie.Smacznego
3 listopada Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie zorganizował Regionalny Festiwal Piosenek "Na folkową nutę " dla dzieci i młodzieży.Celem tego festiwalu było między innymi ochrona i kultywowanie rodzimego folkloru przez młodsze pokolenie oraz rozwijanie i umocnienie tożsamości narodowej ściśle związanej z lokalnym regionalizmem. Nasz Ośrodek reprezentowali Paula Cichocka i Krystian Grabarz.Paula wyśpiewała pierwsze miejsce-brawurowo wykonując dwie piosenki- 'Wiła wianki " i Czerwone korale".Krystian zaśpiewał "Szła dzieweczka do laseczka" i "Ukrainę".
Krótka zapowiedź Jubileuszowej Konferencji w Naszym DoMOStwie. Informujemy, iż jesteśmy w trakcie przygotowań do Konferencji Jubileuszowej z okazji 15-lecia funkcjonowania placówki i uroczystość nadania nazwy placówce. Konferencja i uroczystość przewidziana jest na 1 grudnia 2016r.. Z uwagi na duże audytorium, święto odbędzie się w Żychlińskim Domu Kultury. Młodzież już jest zajęta przygotowaniem strony artystycznej. Zapowiadamy niezwykle inspirujących prelegentów,, osoby znane nie tylko w kontekście ważnego dorobku naukowego, ale przede wszystkim doświadczeni w pracy z młodzieżą nowatorzy i pasjonaci. .Wkrótce ich przedstawimy. Będziemy informować o kolejnych okolicznościach przygotowań do konferencji. Osoby zainteresowane pomocą w jej organizacji prosimy o kontakt z dyrekcją placówki pod tel.: (24) 254 28 23
" A jednak po nas coś zostanie
...co może jest nowe.
A jednak po nas coś zostanie
choćby ta cisza...wyrzeźbiona słowem. "
W Ośrodku odbyła się wieczornica z okazji Święta Zmarłych przygotowana wspólnie przez młodzież z Ośrodka i z Zespołu Szkół nr 3 im. W.Grabskiego w Kutnie. Był to czas zadumy,refleksji nad światem,nad samym sobą ,nad sensem istnienia i przemijaniem.Zebrani w skupieniu obejrzeli montaż słowno-muzyczny zatytułowany " A jednak po nas coś zostanie".Występem młodzieży zakończono projekt edukacyjny -Pamięć i tradycja,którego opiekunami były E. Koralewska,M.Walczewska i U. Ziółkowska. Wychowankowie biorący udział w tym projekcie wykonali również dekoracje na groby żołnierskie i odwiedzili nekropolię w Żychlinie.
Dzisiaj sala społeczności naszego "DoMOStwa" zmieniła się nie do poznania na potrzeby wieczorka Halloween. Było upiornie i kolorowo! Młodzież przygotowała prezentację multimedialną i ciekawostki o obchodach Święta Zmarłych na całym świecie. Uczniowie opowiadali o tym jak Meksykanie, Japończycy, Chińczycy, Anglicy dbają o pamięć swoich zmarłych bliskich. Po ogromnej porcji wiedzy odbyły się konkurencje na najstraszniejszy, najbardziej zabawy i oryginalny kostium, quiz, zawody rzucania kuleczką do paszczy groźnego potwora, przejście labiryntu, oraz jedzenie pączków bez pomocy rąk. Najwięcej emocji wywołały przebrania naszych wychowanków. Tym sposobem gościliśmy zombie, hrabiego Drakulę,księżniczkę arabską, meksykańską boginię śmierci Katrinę, rycerzy, kominiarza, klauna i wiele innych osobliwości. Nauka i socjoterapia przez zabawę to nasza specjalność
W dniu wczorajszym odbyło się kolejne spotkanie grupy "W obiektywie" w ramach relizowanego projektu "Kuźnia talentów". Projekt realizowany jest przez członków Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM, na którego realizację otrzymano dofiansowanie z Fundacji PZU.
Młodzież w czasie poniedziałkowych warsztatów uczyła się wyrażać swoje emocje mimiką.
Kolejne spotkanie z panią Agnieszką Wichrowską w ramach projektu "Kuźnia talentów" za nami. W piątek na warsztatach młodzież zdobywała umiejętności aktorskie na scenie ŻDK. Brała udział w ćwiczeniach dzięki którym przełamywała tremę i poprzez własną inicjatywę tworzyła indywidualne postacie których uczucia odzwierciedlała poza ciała a nie słowa. Doskonale dali radę, bo jak nie my to kto!! Nie mogą już doczekać się kolejnych zajęć. Dziękujemy pani Agnieszce!!!!