Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INERSUM działające na na rzecz wychowanków MOS, będzie realizowało trzy projekty dla młodzieży. Projekty otrzymały dofinansowanie z Urzędu Gminy Żychliny.
"Ciekawość pierwszy stopień do ... poznania" - w ramach działań projektowych młodzież będzie uczestniczyła w warsztatach związanych z poznawaniem ciekawych miejsc w Polsce, będzie planowała wyjazdy do tych miejsc, a następnie pojadą do: Centrum Nauki Kopernik, w Warszawie, Studia Fotograficznego w Łodzi, Mazowieckiego Obserwatorium Geograficznego w Murzynowie, Budzyńskiego Parku Narodowego, Muzeum etnograficznego Mazowieckiego Obserwatorium Geograficznego w Murzynowie, Afrykarium, Oceanarium i ZOO we Wrocławiu oraz wielr innych ciekawych miejsc. Po powrocie młodzież będzie opracowywała prezentacje multimedialne i dzieliła się ze społęcznością MOS zdbytą wiedzą i doświadczeniami.
"PS - profilaktyka przez survival" -W ramach prowadzonych działań projektowych odbędą się zajęcia terenowe typu geocoaching, zabawy na orientację jako alternatywa spędzania czasu z dala od uzależnień i innych zjawisk patologii społecznej. Młodzież biorąc udział w grach terenowych może przeżyć ciekawe przygody, a także zaspokoić naturalną potrzebę ruchu. Efektem zrealizowanych warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych będzie wydanie „Poradnika dla rodziców – Posłuchaj!”
Wychowankowie MOS będą uczestniczyć również w wyjazdach na basem w ramach realizacji kolejnego projektu.
Czeka nas wiele pracy, działań i radości. Do dzieła!
Wizyta na siłowni w Kutnie i udział w eliminacjach sportów siłowych.
Nasi silni chłopcy prężyli muskuły podczas eliminacji do zawodów które odbędą się już za 3 tygodnie w konkurencji wyciskania połowy swojej masy. Na razie najlepiej poszło M.Szczepaniakowi 56 powtórzeń.
W lutym ruszył projekt "Historia na Dobrzelińskiej w Street Art" w ramach programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
Wiosna coraz bliżej,czas na sadzenie roślinek i ich pielęgnowanie w oczekiwaniu na obfite zbiory...
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż II Piknik z Kulturą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii DoMOStwo w Żychlinie otrzymał honorowy patronat Rzecznika Praw Dziecka oraz Starosty Kutnowskiego
W środę 15.02.2016 r. w naszym DoMOStwie odbył się Bal Karnawałowo - Walentynkowy.
Młodzież z chęcią zaangażowała się w jego przygotowania: wybór muzyki, przygotowanie sprzętu muzycznego, przyozdobienie sali społeczności.
Zabawa baaardzo udana!
W ramach realizacji porjektu "Kuźnia talentów" dofinansowanego przez Fundację PZU - "Po lekcjach", grupa fotograficzna "W obiektywie" bawiła się formą w walentynki . Zorganizowaliśmy kącik fotograficzny. Chętni mogli uczestniczyć w sesji fotograficznej, a następnie wybrne zdjęcia wręczyć komuś bliskiemu
W dniu 3 lutego 2017 w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół w Żychlinie odbył się Piknik Naukow. Mottem tegorocznego święta nauki były słowa Benjamina Franklina: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.” Program imprezy obejmował: pokazy chemiczne, doświadczenia z fizyki, prezentację klubu robotyki i wymian międzynarodowych.
Uczniowie klas III Gimnazjum podziwiali ciekawe doświadczenia chemiczne: czarny proch, wulkan chemiczny, chemiczną pianę, suchy lód, podwodny ogród, bąble chemiczne. Poznali rówież niezwykłą stronę fizyki dzięki eksperymentom: rakieta z butelki, wahadełko elektrostatyczne, pierścienie wirowe z dymu, rezonans akustyczny i mechaniczny, indukcja elektromagnetyczna, kula plazmowa.
Dziękujemy za zaproszenie
Dotarły do nas projektowe prezenty w ramach programu "Wychować Człowieka mądrego". Miło będzie rozmawiać w tak przyjemnych okolicznościach. Młodzież zachwycona mebelkami...dorośli również
Radio Victoria
Gość dnia » Ewa Rutkowska Dyrektor MOS DoMOStwo w Żychlinie
http://www.radiovictoria.pl/gosc_dnia/10322
W Nowym Łowiczaninie również ukazał się artykuł dotyczący nowego projektu "Wychować mądrego człowieka" - zdjęcia w albumie fotograficznym.
Walentynki przed nami a my już przygotowani. 31 stycznia wieczorem w internacie DoMOStwa było bardzo głośno huczało, pukano, młotki i piły poszły w ruch, to wychowankowie gr III tworzyli obrazy z nitek. Wspólnie z nimi pracowali wychowankowie z innych grup, powstawały głównie walentynkowe serduszka dla bliskich młodzieży. Technika obrazów z nitek spodobała się dlatego będziemy kontynuować zajęcia w najbliższym czasie.
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS wydało Kalendarz Aktywistów. Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM - znalazło się w zaszczytnym gronie jego Gwiazd. Mamy zaszczyt reprezentować miesiąc marzec
Wyróżnienie dla Dominika Jędrzejewskiego w Konkursie literackim
organizowanym przez MOS nr 6 w Warszawie.
Gratulacje!
DoMOStwo w Żychlinie jest w prestiżowej grupie 6 MOS-ów w Polsce realizujących ogólnopolski projekt pt. „Wychować człowieka mądrego. Wprowadzenie modelu pracy wychowawczej i resocjalizacyjnej z zastosowaniem metody tutoringu szkolnego jako profilaktyki pozytywnej problemów w polskiej szkole.” To innowacyjny program pedagogiczny stanowiący autorską koncepcję, opracowaną i stosowaną od lat z powodzeniem przez Towarzystwo Edukacji Otwartej (TEO).
Do projektu realizowanego w MOS-ie w Żychlinie został również włączony Zespół Szkół w Żychlinie.
Rekrutacja do projektu polegała na weryfikacji formalnej zgłoszonych placówek, a następnie rozmowach kwalifikacyjnych prowadzonych w Warszawie, Częstochowie i Wrocławiu, z dyrektorami wybranych szkół i ośrodków. W rozmowie kwalifikacyjnej w Warszawie uczestniczyła p. Ewa Rutkowska - dyrektor DoMOStwa. Komisja uznała, iż DoMOStwo i jego środowisko są odpowiednim miejscem na realizację tego pilotażowego projektu.
W ramach projektu będą przerowadzone w DoMOStwie kursy tutorskie I stopnia dla 20 nauczycieli/wychowawców i wdrażana będzie innowacja pedagogiczna. Kurs tutorski polega na przygotowaniu nauczycieli i wychowawców do pracy metodą tutoringu szkolnego na każdym etapie edukacyjnym. Kurs uwzględnia specyficzne różnice wynikające z wieku uczniów i sytuacji uczniów oraz przygotowuje do współtworzenia w szkole/placówce klimatu opartego na relacjach budowanych w oparciu o założenia pedagogiki dialogu oraz szkoły skoncentrowanej na uczniu.Tutoring rozwojowy to edukacja spersonalizowana, oparta o założenia psychologii pozytywnej. To metoda wspierania talentów i mocnych stron podopiecznych, motywująca młodzież do zmiany.
W ramach projektu będzie objętych tutoringiem co najmniej 80 uczniów/wychowanków. Pedagodzy i specjaliści szkół/placówek będą uczestniczyć w superwizjach grupowych i indywidualnych, wzmocnią swoje kompetencje, nabędą narzędzia coachingowe.
Założenia tutoringu:
> to profilaktyka pozytywna problemów w placówce, doświadczenie pedagogiki dialogu
> to długofalowy proces współpracy wychowawcy - tutora z wychowankiem (nakierowany na integralny rozwój wychowanka obejmujący wiedzę, umiejętności i postawy)
> tutor pracuje z podopiecznym w atmosferze szacunku, wzajemnej uwagi,
>tutor pozwala wychowankowie dogłębnie poznać określony obszar wiedzy, rozwinąć umiejętność samodzielnego jej zdobywania oraz rozwinąć sztukę maksymalnego korzystania z własnych predyspozycji, talentów i zasobów intelektualnych
> tutor prowadzi podopiecznego do mądrości i dojrzałości emocjonalnej (dostrzeganie swych mocnych stron, budowanie realistycznej samooceny, poczucia własnej wartości
> tutor buduje klimat bezpieczeństwa i współpracy, sprzyja twórczemu podejściu do życia i do nauki
> tutor buduje wspólnotę wzajemnie uczącą się
Celem tutoringu jest:
> wdrożenie modelu pracy zapobiegającej wykluczeniu społecznemu poprzez wczesne rozpoznanie problemów podjęcie działań przywracających do społeczeństwa i wyprowadzających ucznia/wychowanka z sytuacji kryzysowej z perspektywą na sukces.
> zbudowanie partnerskiego sojuszu między placówką i rodzicami/opiekunami - sojuszu współdziałania wychowawcy - tutora i rodziców/opiekunów w zakresie zgodnego wspierania ucznia/wychowanka
> indywidualny, zrównoważony rozwój ucznia/wychowanka w oparciu o jego mocne strony (zasoby)
> partnerskie relacje w całej społeczności placówki oparte na podstawie dialogu personalnego, prowadzące do ukształtowania w placówce wspólnoty wzajemnie uczącej się
"Tutoring jest metodą wyznaczającą filozofię kształcenia, odmienną od typowo stosowanej w szkołach. Aby edukacja mogła podążać za zmianami społecznymi i ekonomicznymi (promocja samodzielnego myślenia, kreatywności, podejmowania decyzji) oraz wspierać indywidualizm w procesie kształcenia i wychowania, należy rozpatrzeć możliwości udoskonalania obecnie funkcjonujących metod pracy z uczniem."
Projekt będzie realizowany do końca 2018 roku. Koszt szkoleń, moderowanych spotkań, superwizji to ok. 33.000,00 zł.
http://www.tutoringszkolny.pl/
W ramach realizowanego projektu "kuźnia talentów", który otrzymał dofinansowanie z Fundacji PZU, młodzież bardzo pracowicie spędziła okres przedświąteczny. Przygotowała i przeprowadziła warsztaty bożonarodzeniowe dla mieszkańców Zychlina w Żychlińskim Domu Kultury (o czym już wspominaliśmy). Ponaddto uczestnicy projektu przygotowali niezwykle wzuszające przedstawienie jasełkowe, które zaprezentowali przed przybyłymi gośćmi. A w chwili wytchnienia uczestniczyli w przedstawieniu "Opowieść Wigilijna" w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Młodzi artyści mieli możliwość podejrzeć prace profesjonalnych aktorów. Udział w przedstawieniu był dla nich ogromnym przeżyciem jak rówbież inspiracją do działania.
Młodziez nakręciła i zmontowała także świąteczy teledysk:
https://www.youtube.com/watch?v=29U_4qZ-avM&app=desktop
Zapraszamy do obejrzenia :)
W piątek 16 grudnia młodzież Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Zespołu Szkół w Żychlinie uczestniczyli w kręceniu filmu, którego akcja toczy się w Żychlinie. Autorem scenariusza była sama młodzież, jednak całością opiekował się znany scenarzysta Zbigniew Masternak. Dla młodzieży było to ogromne przeżycie, pierwsze spotkanie z kamerą i pierwsza trema.
Premiera filmu wkrótce.
W dniu 15.12.2016 r. odbyło się Spotkanie Bożonarodzeniowe. Uczestniczyli w nim wychowankowie placówki, kadra ośrodka oraz zaproszeni goście, rodzice i opiekunowie młodzieży, przedstawiciele lokalnego samorządu, partnerzy i przyjaciele ośrodka.
Podczas świątecznego spotkania młodzież ośrodka przedstawiła refleksyjny spektakl , podczas którego goście mogli wspólnie z młodymi zaśpiewać kolędy, pastorałki i wzruszyć się niejedną głęboką myślą zawartą w pięknie wypowiedzianych słowach.
Nie zabrakło Świętego Mikołaja, który miał dla młodzieży paczki ze słodyczami. To już kolejny raz młodzież MOS została na czas świąt, tak szczodrze obdarowana przez sponsorów i przyjaciół placówki.
Było mnóstwo wzruszeń, wspomnień, wypowiadanych nadziei i marzeń podczas opłatkowych życzeń i kosztowania przygotowanych potraw wigilijnych.
Wychowanki naszego ośrodka wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ W OBIEKTYWIE” zorganizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 3
w Łodzi. Spośród nadesłanych 83 prac I miejsce zdobyła nasza wychowanka Martyna Zdobylak, wyróżniona została również praca Pauli Cichockiej. Dyplom za udział w konkursie otrzymała Martyna Sobieraj. Jesteśmy dumni, iż nasza praca w ramach działalności kółka fotograficznego „W obiektywie” została doceniona w konkursie ogólnopolskim.
Grupa "W obiektywie" działa w ramach projektu "Kuźnia talentów", który otrzymał dofinansowanie na realizację z Fundacji PZU
W dniu dzisiejszym w Żychlińskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu "Nasza historia - nasz nowy dom", swoją obecością zaszczycił nas Starosta Kutnowski p. Krzysztof Debich.
Projekt realizowany był przez Towrzystwo Miłośników Hisorii Żychlina ma rzecz wychowanków naszego ośrodka. W czasie jego realizacj młodzież uczestniczyła w spotkaniach z członkami TMHŻ, którzy w bardzo ciekawy sposób opowiadali i hisorii Żychlina i nie tylko. Ponadto młodzi uczetniczyli w zajęciach terenowych. W związku z realizacją projektu młodzi tworzyli również gazetkę na korytarzu podsumowującą każde spotkanie.