10 października 2023 rok – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest od 1992 roku. Ustanowiony został został przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy Richarda Huntera. Celem ustanowienia święta jest upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.
„Zdrowie psychiczne jest uniwersalnym prawem człowieka”, to hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w 2023 roku.
Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z obniżonym nastrojem i spadkiem formy psychofizycznej. Zawsze warto reagować, gdy dopada nas gorsze samopoczucie i starać się mu przeciwstawić. Jeżeli jednak stres, zły nastrój i przygnębienie trwają zbyt długo, stają się dla naszego organizmu niebezpieczne. Warto zawczasu poznać sposoby, jak sobie z nim radzić by złapać równowagę.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje zdrowie psychiczne, uświadomienie, że powinno ona stać się szczególnym przedmiotem zainteresowania wszystkich osób, którym zależy na utrzymaniu harmonijnego zdrowia psychofizycznego.
Dziś młodzież DoMOStwa uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez psychologa Tomasza Szczerepę
W dniu dzisiejszym nasze DoMOStwo tradycyjnie dołączyło do corocznej Akcji Sprzątanie Świata ŁĄCZY LUDZI. Akcja "Sprzątanie Świata " pokazuje,że w naszym DoMOStwie kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety 🌍🌎🌏 Akcję rozpoczęliśmy od warsztatów DOMOSTWO NASZA EKO-WYSPA.
W dniu dzisiejszym w naszym DoMOStwie odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.
Wszystkim kandydatom życzymy powodzenia 🤗🍀
Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców i opiekunów w dniu 4 września 2023 r. o godzinie 10.00, na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.
Andrzej Piłacik
Dyrektor MOS "DoMOStwo" w Żychlinie
W dniu 28.08.2023 r. odbędą się egzaminy poprawkowe dla uczniów.
Wychowawcy klas będą kontaktować się z rodzicami, opiekunami telefonicznie, aby przekazać o której godzinie egzamin się odbędzie.
Andrzej Piłacik
Dyrektor MOS "Domostwo" w Żychlinie
W dniu 22.08.2023 r. odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Pedagogicznej.
Andrzej Piłacik
Dyrektor MOS "Domostwo" w Żychlinie
Na posiedzeniu Zarządu Powiatu Kutnowskiego w dniu 7 czerwca 2023 r. podjęto decyzję o przekazaniu naszej placówce rowerów zakupionych w ramach projektu PL 13 "Żyjesz dia siebie i innych - zadbaj o zdrowie".
Dziękujemy za przekazany sprzęt, który będziemy mogli wykorzystać już we wrześniu, na nasze podróże małe i duże... :)
Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki nadszedł długo wyczekiwany przez was czas zasłużonego odpoczynku – czas wakacji.
Dziękując za wasz wysiłek i włożony w naukę trud, pragnę wam życzyć, aby zbliżające się wakacje były dla was czasem odpoczynku, radości i beztroski.
Korzystajcie z każdego promyka słońca, cieszcie się każdą spadającą z nieba kroplą deszczu.
Zachwycajcie się każdą tęczą, każdym rozkwitającym kwiatem i każdym zachodem słońca.
Bawcie się wspaniale w leśnej głuszy, na złocistych plażach i w cieniu górskich szczytów.
Głęboko wierzymy, że niebawem wszyscy znów się spotkamy – przepełnieni wspaniałym humorem, wypoczęci i pełni sił, by przez kolejny rok szkolny zdobywać nową wiedzę.
Wspaniałej zabawy i samych radosnych chwil!
Kadra MOS Domostwo w Żychlinie
W dniu 21 czerwca członkowie społeczności DoMOStwa uczestniczyli w MOStatkach - tradycyjnym pożegnaniu absolwentów. W tym roku szkoły w ośrodku ukończyło 13 uczniów klasy 8 szkoły podstawowej oraz 6 uczniów klasy 3 branżowej szkoły I stopnia. Podczas spotkania zaprezentowali oni poloneza, do którego dołączyli także Pan Dyrektor wraz z Panią Wicedyrektor. Przedstawiona została wspominkowa prezentacja, która podsumowała pobyt naszych absolwentów w DoMOStwie, pokazując, jak zmieniali się oni i dorośleli na przestrzeni spędzonych tu lat. Były także wspólne śpiewy i zabawy integracyjne oraz wręczenie pamiątkowych gadżetów wykonanych przez młodzież.
Nasi kochani absolwenci dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas i trzymamy za Was kciuki, żebyście nie zabłądzili na drogach i bezdrożach dorosłości.
Dnia 15 czerwca 2023r. odbyło się uroczyste otwarcie ekopracowni, dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie edycja 2022 oraz pomocy finansowej Powiatu Kutnowskiego.
Pan Dyrektor Andrzej Piłacik powitał zgromadzonych gości, a wśród nich Panią Agnieszkę Badziak, Wizytatora Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Kutnie. Pani Wizytator w krótkim przemówieniu doceniła wygląd pracowni i jej nowoczesne akcesoria. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację zdjęć, dokumentujących wykorzystanie na zajęciach nowego sprzętu informatycznego
i zakupionych pomocy dydaktycznych. W ramach otrzymanej dotacji pracownia została wyposażona w nowe ławki i krzesła, sprzęt informatyczny, między innymi w duży ekran dotykowy, komputer z zestawem głośników, tablety, pomoce dydaktyczne z zakresu geografii, chemii, biologii czy fizyki, mapy, modele edukacyjne oraz plansze dydaktyczne, które pozwolą uatrakcyjnić proces nauczania. Szczególnie ważny w procesie nauczania jest sprzęt multimedialny nowej generacji
z dostępem do internetu, który pozwala na wykorzystanie różnorodnych materiałów źródłowych na przykład zdjęć, filmów, prezentacji multiomedialnych, i innych zasobów cyfrowych umożliwiających wizualizację i analizę danych dotyczących przestrzeni geograficznej. Dzięki nowej pracowni i jej wyposażeniu dużo łatwiej będzie pewne rzeczy zobaczyć, a tym samym bardziej efektywniej przekazać wiedzę. Nowa ekopracownia przyczyni się do kształtowania wśród uczniów większej odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska oraz wzbudzi wśród uczniów zainteresowanie ekologią i otaczającym światem przyrody.
Ostatnim elementem uroczystego otwarcia ekopracowni był słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy.
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna oraz Uczniowie składają serdeczne podziękowania Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi , Starostwu Powiatowemu w Kutnie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia nowej ekopracowni.
Zabawy śródlekcyjne integrują uczniów, wspierają umiejętności współpracy w grupie, w tym cierpliwości, uważnego słuchania i jasnej komunikacji. W atmosferze nadchodzących wakacji, podsumowaliśmy solidarność klasową podczas lekcji języka polskiego.
W dniu 7.06.2023r. rozstrzygnięty został II Szkolny Konkurs Frazeologii pn. „Z frazeologią za pan brat”. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie wyłoniono 12 najlepszych w szkole podstawowej i branżowej znawców związków frazeologicznych, którzy przystąpili 18 i 19 maja 2023r. do kolejnego, drugiego etapu.
Laureaci I etapu
II Szkolnego Konkursu Frazeologii pn. „Z frazeologią za pan brat”
Amelia Surowiec
Patrycja Bałdycka
Aleksandra Kruszka
Kacper Zembrzuski
Zuzanna Kicińska
Gabriela Sieradzan
Milena Sakowicz
Piotr Molendowski
Wiktor Wojnarowski
Karolina Aleksandrzak
Anna Szymczak
Marcin Golba
W trudnej batalii o tytuł Mistrzów Frazeologii 2023 miano to uzyskali:
Karolina Aleksandrzak uczennica I klasy Branżowej Szkoły I stopnia oraz Kacper Zembrzuski uczeń klasy VIII Szkoły Podstawowej
W II turze Konkursu wyłonieni uczniowie zajęli następujące miejsca:
FINALIŚCI II etapu
Szkolnego Konkursu Frazeologii pn. „Z frazeologią za pan brat”
Mistrzyni Frazeologii 2023
Karolina Aleksandrzak (Branżowa Szkoła I stopnia)
Mistrz Frazeologii 2023
Kacper Zembrzuski ( SP kl. VIII)
I MIEJSCE
Karolina Aleksandrzak (Branżowa Szkoła I stopnia)
Kacper Zembrzuski ( SP kl. VIII)
Patrycja Bałdycka (SP kl. VI)
II MIEJSCE
Piotr Molendowski (Branżowa Szkoła I stopnia)
Milena Sakowicz ( SP kl. VIII)
Aleksandra Kruszka (SP kl. VI)
III MIEJSCE
Anna Szymczak (Branżowa Szkoła I stopnia)
Gabriela Sieradzan ( SP kl. VIII)
Zuzanna Kicińska ( SP kl. VIII)
Amelia Surowiec (SP kl. VI)
IV MIEJSCE
Marcin Golba (Branżowa Szkoła I stopnia)
Wiktor Wojnarowski (Branżowa Szkoła I stopnia)
Konkurs wymagał doskonałej znajomości związków frazeologicznych różnego pochodzenia.
Uczniowie startujący w I i II etapie ujawnili ogromną wiedzę poruszając się z niezwykłą orientacją w tej ciekawej przestrzeni kształcenia językowego i kulturowego.
Puchary, nagrody i wyróżnienia wręczyli uczniom dyrektor Andrzej Piłacik i organizator konkursu pani Ewa Rutkowska.
Gratulujemy uczestnikom konkursu świetnej znajomości związków frazeologicznych i życzymy sukcesu
w dalszej edukacji humanistycznej.
W dniu 05 czerwca uczniowie szkoły podstawowej i branżowej udział w projekcie „Tydzień Konstytucyjny” organizowanym przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Celem projektu jest promowanie świadomego obywatelstwa oraz zachęcanie młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.W ramach projektu odwiedził nas adwokat Jarosław prawnik Jarosław Jaruga, reprezentujący stowarzyszenie, który rozmawiał z uczniami o tym, co oznacza dla nich Konstytucja oraz Europejska Konwencja Praw Człowieka. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali również kazusy, czyli hipotetyczne problemy prawne.
W dniu 7.06.2023r. rozstrzygnięty został III Szkolny Konkurs Kaligrafii pn. „Piórem i pazurem 2023”.
Uczniowie nie tylko zmierzyli się z sztuką estetycznego i starannego zapisywania sentencji łacińskich, ale
z ogromnym zaangażowaniem i cierpliwością wykonywali stosowne ornamenty i zdobienia, które sprawiły, iż wykonane prace prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Do podjęcia wyzwania, jakim był udział w konkursie uczniowie przygotowali się podczas majowych lekcji języka polskiego. Tworzyli piękne, oryginalne bordiury
i inicjały, wzorując się na imponujących woluminach - rękopisach średniowiecznych. Wiele uwagi poświęcili dodatkowym korzyściom, które wynikają ze znajomości kaligrafii. Są nimi m.in. cechy takie jak cierpliwość, staranność, przywiązanie uwagi do detali oraz lepsza koncentracja. No cóż, z tego też powodu nauka kaligrafowania była niegdyś w szkole przedmiotem obowiązkowym 😉
Dyplomy i nagrody laureaci otrzymali z rąk dyrektora p. Andrzeja Piłacika i organizatorki konkursu p. Ewy Rutkowskiej.
Nagrodzonym, wyróżnionym uczniom oraz pozostałym uczestnikom Konkursu „Piórem i pazurem 2023” serdecznie gratulujemy zaangażowania i wytrwałości w wykonaniu pięknych prac kaligraficznych 😊
Laureaci III Szkolnego Konkursu Kaligrafii
pn. „Piórem i pazurem”
I miejsce
Bogusław Śliwowski (VIII SP)
Bartosz Fedaczynski (VIII SP)
II miejsce
Julia Borawska (II BSIs)
Dominik Kąkolewski (VIII SP)
Kinga Wawrzyniak (I BSIs)
Maja Wojtkowiak (VII SP)
Patrycja Bałdycka (VI SP)
III miejsce
Aleksandra Kruszka (VI SP)
Amelia Surowiec (VI SP)
Mateusz Michalski (I BSIs)
Małgorzata Andrysiak (VII SP)
Katarzyna Laskowska (VI SP)
IV miejsce
Marcel Janicki (VIII SP)
Olaf Zaborowicz (VII SP)
Aleksandra Florczyńska (VI SP)
Daniel Pawlak (III BSIs)
Krzysztof Walczak (VII SP)
Weronika Frątczak (III BSIs)
Karolina Skręta (II BSIs)
Kacper Andrzejewski (III BSIs)
Kasandra Bereza (VIII SP)
W dniu 30 maja 2023r. w naszej szkole zakończono realizację zadania pn.: Utworzenie ekopracowni w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii „Domostwo” w Żychlinie . Projekt został zrealizowany przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi – konkurs z dziedziny Edukacja Ekologiczna „Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Całkowita wartość projektu: 50 274 zł
Dotacja ze środków WFOŚiGW w Łodzi: 47 374 zł
Zasadniczym celem zmodernizowanej pracowni jest wzbogacenie i urozmaicenie zajęć lekcyjnych. Do naszej placówki uczęszcza młodzież z zaległościami edukacyjnymi i trudnościami emocjonalno-społecznymi. Z uwagi na braki edukacyjne naszych podopiecznych istnieje uzasadniona potrzeba, aby na lekcjach wykorzystywać technologię informacyjną i komunikacyjną, mapy, modele itp. które będą oddziaływać na wszystkie ich zmysły. Uczenie poprzez wizualizację, eksperyment i doświadczenie, będą wsparciem dla naszych uczniów w zdobywaniu i nadrabianiu wiadomości i umiejętności a także przyczynią się do rozwoju postaw prospołecznych. Efekty jakie zamierzamy osiągnąć będą realizowane poprzez przedsięwzięcia promujące zasadę zrównoważonego rozwoju oraz aktywną i nowoczesną edukację ekologiczną młodzieży szkolnej. Dotychczasowe działania w zakresie edukacji ekologicznej zaowocowały dużym zainteresowaniem naszej młodzieży problemami otaczającego nas środowiska. Uczniowie chętnie uczestniczyli
w różnego rodzaju inicjatywach o charakterze ekologicznym; konkursach, akcjach sprzątania świata, światowym Dniu Ziemi, zajęciach terenowych, wycieczkach, prelekcjach i spotkaniach
z przedstawicielami lokalnych instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Realizacja zadania
w ramach konkursu „ Nasze Ekologiczne Pracownie” umożliwi nam efektywniejszy rozwój postaw proekologicznych wśród uczniów naszej placówki, poza tym przyczyni się do popularyzacji tematyki ekologicznej.