Programowi "Jak w domu" dzisiaj i wczoraj wprowadzali do Społeczności nowego kolegę;-) Każdy obdarował Nowego swoim potencjałem, to druga postać zaprzyjaźniona z nami:-)
Ostatnie tchnienie zimy i jednocześnie budząca się wiosna... Grupa chłopców z I i III grupy z p. Ewą przyglądała się przyrodzie w dolinie Bzury. Pewnie ostatnia tej zimy ślizgawka, też była fajna
W ramach programu "Projekt Fit" w grupie V został zorganizowany "Zdrowy weekend w dobrym stylu". Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Joanna Zielińska - licencjonowany instruktor Zumby Basic i Salsation, która jako jedna z pierwszych instruktorów w Polsce i w Europie szkoliła się pod okiem twórcy Salsation i profesjonalnego tancerza Alejandro Angulo . Pani Joanna na co dzień związana jest ze Studiem Tańca Alibi w Kutnie. Podczas weekendu dziewczęta wykonały również prace plastyczne dotyczące zdrowego stylu życia i upiekły ciasteczka owsiane.
23.02.2018 Młodzież odwiedziła jednosojstkę wojskową w Leźnicy Wielkiej. Zwiedzili izbę tradycji, ośrodek szkoleniowy aeromobilno spadochronowy. Wychowankowie mieli również możliwość wejśc do śmigłowców ćwiczebnych. Ponadto byli na torze przeszkód, na którym ćwiczą żołenierz, obejrzeli wystawę broni. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt wyjazdu, w czasie którego młodzi mogli wziąć do ręki broń, a żołnierze omawiali jak należy się nią posługiwać.
W dniu dzisiejszym w grupie V odbyły się zajęcia otwarte. Tematem zajęć socjoterapeutycznych było radzenie sobie ze stresem. Na początku wychowanki stworzyły definicję stresu, a następnie rozrysowały jakie mogą występować jego somatyczne objaw. W dalszej części młodzież poznała sposoby radzenia sobie w trudnych dla siebie sytuacjach, nacechowanych dużym napięciem. Wychowanki miały również możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy w praktyce. Na zakończenie zajęć dziewczęta wysłuchały bajki terapeutycznej o ciepłym i puchatym.
W dniach od 29 stycznia do 9 lutego bieżącego roku wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „DOMOWSTWO” w Żychlinie Miłosz Grala wraz z opiekunami przebywał na stażu zawodowym w Sewilli. Sewilla przywitała słońcem oraz 18 stopniami ciepła.
Pierwszego dzień praktyk to zapoznanie się z komunikacją miejską w Sewilli, z miejscem praktyk Firmą Multiplicalia.com zajmującą się tworzeniem stron internetowych.
Pobyt w Sewilli to również aktywne spędzanie wolnego czasu: Miłosz uczestniczył w spacerach po mieście, gdzie oglądał najważniejsze zabytki Sewilli: Plac Hiszpański, Katedrę Sewillską, Pałac Alkazar, największe Stare Miasto Europy ze swoimi pięknymi i wąskimi uliczkami.
Uczestniczył w wycieczkach na Gibraltar oraz do Kadyksu. Największe wrażenie na Miłoszu zrobiła wycieczka na Gibraltar. Przepiękna pogoda, słoneczna z dwudziestoma kilkoma stopniami ciepła, męcząca wspinaczka na ok.430 metrową skałę Gibraltarską, wspaniały niebieski kolor oraz w oddali widoczna Afryka to dopełnienie wszystkiego. Jednak Gibraltar to także przejście graniczne pomiędzy Hiszpanią a Wielką Brytanią, kontrola graniczna, inna waluta oraz… małpy zamieszkujące Gibraltar, na które w czasie wędrówki na górę trzeba uważać. One same przybiegają i atakują kradnąc wszystko co wpadnie im w ręce: sok, plecak, kanapki czy…. gumka do włosów (koleżanka Miłosza straciła gumkę do włosów). Wziął również udział w wycieczce do Kadyksu, niestety część wycieczki pokrzyżował padający od rana deszcz. Po kilku godzinach rozpogodziło się i można było zwiedzać miasto, gdzie na uwagę zasługuje katedra, wejście do portu, latarnia morska, ale przede wszystkim widok oceanu, nad brzegiem którego Miłosz zbierał muszle i podziwiał krajobraz.
Pobyt na stażu to także nauka języka hiszpańskiego, dla Miłosza było to pierwsze zetknięcie się z tym językiem. Kurs języka trwał 10 godzin i zakończył się egzaminem, który zdał i otrzymał certyfikat ukończenia kursu języka hiszpańskiego.
Ostatni dzień to także zaliczenie stażu, wręczenie certyfikatu w języku angielskim, ostatni spacer po Sewilli, ostatnie zakupy, ostatni wspólny wieczór. Następnego dnia wylot do Polski i… niestety witający nas kilku stopniowy mróz.
Miłosz obiecał, że wróci do Sewilli i w niej zamieszka po zakończeniu nauki.
W dniu dzisiejszym nastąpiło uroczyste otwarcie Ekozakątka w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo z dofinansowania WFOŚiGW w ramach konkursu "Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2017/2018".
Domostwo przystąpiło do konkursu w maju ubiegłego roku. Realizatorkami projektu na Ekozakątek w Domostwie były nauczycielki p. Wioletta Klimczak i p. Emilia Koralewska. Konkurs był rozstrzygnięty jesienią 2017r.
WFOŚiGW przekazało na zagospodarowaniw Ekopracowni kwotę 32 871,57zł. Starostwo zfinansowało część planu zagospodarowania pracowni na kwotę 7224,10zł.
Środki finansowe przeznaczone zostały na nowoczesne wyposażenie pracowni.
Gośćmi uroczystości otwarcia Ekozakątka byli Krzysztof Debich Starosta Kutnowski, Piotr Łaszewski Skarbnik Powiatu Kutnowskiego, Andrzej Karniszewski Wiceprzewodniczacy Rady Powiatu Kutnowskiego, Grzegorz Ambroziak Burmistrz Gminy Żychlin, pani Anna Mazur pracownik administracyjny Starostwa Powiatowego w Kutnie.
W obecności społeczności Ośrodka Krzysztof Debich Starosta Kutnowski i Ewa Rutkowska dyrektor DoMOStwa dokonali otwarcia ekopracowni.
Pani dyrektor podziękowała m.in. Staroście Kutnowskiemu i Skarbnikowi Powiatu za pomoc w realizacji projektu. Fundusze własne zabezpieczone przez Powiat umożliwiły skorzystanie z dotacji WFOŚiGW.
Goście mieli okazję uczestniczyć w lekcji pokazowej przygotowanej przez realizatorki projektu, podczas której uczniowie DoMOStwa demonstrowali zakupione pomoce dydaktyczne i nowoczesny sprzęt m.in. tablicę interaktywną dotykową z oprogramowaniem i laboratorium interaktywne, laptop, aparat fotograficzny, stół laboratoryjny i szafę z wyciągiem na odczynniki chemiczne oraz atrakcyjne pomoce dydaktyczne. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń pracowni, jest dostosowana do potrzeb i możliwości uczniów Szkoły.
Elementem dekoracyjnym jest założona na ścianie fototapeta przedstawiająca fragment środowiska przyrodniczego naszej okolicy - cześć ekosystemu znad rzeki Bzury. Na tle fototapety został zagospodarowany kącik z roślinami doniczkowymi, zakupionymi w ramach projektu. Uczniowie DoMOStwa wykonali samodzielnie kwietnik.
Placówka już myśli o kolejnym konkursie dotyczącym "Aktywnej tablicy", aby doposażyć następne pracownie.
Wkrótce otwarcie Ekozakątka w DoMOstwie z dotacji WFOŚiGW
Projekt pn. „Nasza Eko-pracownia. Ekozakątek w DoMOStwie. Zaplanowanie
i utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 3 w Żychlinie dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym.”
W dniu 15 lutego 2018 roku, w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii DoMOStwo nastąpi uroczyste otwarcie Ekopracowni pn. „Ekozakątek w DoMOStwie”. Środki finansowe na to zadanie zostały pozyskane z WFOŚiGW w Łodzi w ramach konkursu „Nasza Eko-pracownia”. Pozyskaliśmy na ten cel środki w wysokości 32 871,57zł. Zostały one przeznaczone na nowoczesne wyposażenie pracowni przedmiotów przyrodniczych, a w szczególności tablicę interaktywną dotykową z oprogramowaniem i laboratorium interaktywnym, laptop, aparat fotograficzny, głośniki, stół laboratoryjny i szafę z wyciągiem na odczynniki chemiczne oraz pomoce dydaktyczne, które znacząco wzbogacą i uatrakcyjnią zajęcia z biologii, geografii, chemii i fizyki. Zakupione sprzęty zostały odpowiednio zagospodarowane w przestrzeni pracowni, aby była ona odpowiednio wykorzystana.
Elementem innowacyjnym jest umieszczona na ścianie fototapeta (zdjęcie autorstwa p. Adama Pietrusiaka), przedstawiająca fragment środowiska przyrodniczego naszej okolicy - część ekosystemu znad rzeki Bzury. Na tle fototapety został zagospodarowany kącik z roślinami doniczkowymi, zakupionymi w ramach projektu. Uczniowie naszej placówki wykonali kwietnik, w którym umieściliśmy doniczki z kwiatami.
W sobotę 27 stycznia 2018 roku wychowanek Miłosz Grala wraz kolegami i opiekunami z ZS w Żychlinie wyleciał z Polski na praktyki do Sewilli. Do tej pory zwiedzili Sewillę, uczestniczyli w lekcjach języka hiszpańskiego oraz praktykach w firmie Multiplicalia.com. Pogodę mają piękną ok. 20 stopni. Wezmą również udział w wycieczce na Gibralatar oraz do Kadyksu.
Czekamy na następne wieści 😊
W dniu 26 stycznia grupa V podsumowała swoje działanie w I półroczu bieżącego roku szkolego. Rodzice obejrzeli prezentację multimedialną dokumentującą "życie" grupy V. Następnie wychowanki wspólnie ze swoimi opiekunami wzięli udział w warsztatach plastycznych. Podsumwaniem spotkania był pyszny obiad przygotowany przez dziewczęta z grupt V.
Domówka w grupie III czyli Wspólne spotkanie przy poczęstunku Wychowanków,Wychowawców i Rodziców. Programowi ,,Jak w domu,, spotkaliśmy się kolejny raz na ,,Domówce,, we wspólnym, wesołym, bezpiecznym gronie. W dużej rodzinie nie brakowało tematów do rozmów o wspólnych sukcesach, planach na przyszłość, drobnych potknięciach, większych problemach. Ważne jest, że wszyscy mieliśmy poczucie spotkania świątecznego i zadowolenia bycia ze sobą najlepszym dowodem jest zmiana godzin wyjazgu z DoMOStwa na późniejsze - ,,...nie ten bus to następny, dobrze mi się tu siedzi...,, w takim klimacie wyrażali się opiekunowie. Następne spotkanie wspólnie zaplanowaliśmy na czas Świąt Wielkanocnych na stole królować będą jaja. Dozobaczenia i zapraszamy
Nasza młodzież miała wspaniała okazję obdarować swoją energią przedszkolaki na Balu Karnawałowym w Przedszkolu Samorządowym nr 1 W Żychlinie. Dziękujemy Pani dyrektor Ewie Florczak za zaproszenie i mamy nadzieję że wkrótce będziemy mogli ponownie zagościć w przedszkolu . Nasi wychowankowie tym energicznym akcentem zakończyli pierwszy semestr , aby po feriach wrócić z nową jeszcze większą dawką pozytywnej energii .
Weekendowy bowling - w sobotę i niedzielę młodzież wybrała się na kręgle do kutnowskiego Aquaparku. Bylo super, atmosfera fair play, sportowy duch rywalizacji i wzajemne wsparcie. Z taką ekipą można wygrywać! musimy to powtórzyć!
Babcia i Dziadek - to brzmi dumnie. Nasza młodzież pamiętała o dniu Babci i Dziadka. Będąc z daleka od swoich bliskich postanowili umilić zbliżające się dni osobom starszym przebywającym w Domu Pomocy Społecznej w Pniewiu. Zaprezentowali swoje artystyczne możliwości i wręczyli przygotowane własnoręcznie upominki. Spotkanie zwieńczyli wspólnymi śpiewami i tańcami.
Programowi ,,Jak w domu,, działają:-) Wyjątkowość dni jakie mamy w kalendarzu skłoniła nas do przedsięwzięcia ,,Serce dla Serca,, bliskim Babuniom, Dziadziusiom wychowankowie przygotowują upominki prosto z serca, ucząc się nieświadomie cierpliwości w zabawie i pracy. Bliskość nadchodzących Walentynek rozgrzewa serca i zapał a studzi go i umacnia masa gipsowa.
"Nie wyrzucaj do kosza czegoś, co może okazać się cenne, co może okazać się darem serca"
W naszym DoMOStwie zbieramy plastikowe nakrętki, które zostaną przekazane Oliwii. Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy :-)Punkt zbiórki w I grupie.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "Domostwo" w Żychlinie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Mieliśmy ogromną przyjemność przyłączyć się do sztabu 316 Pani Ani Mikołajczyk i zostać wolontariuszami w 26.Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii „Domostwo” w Żychlinie przyłączył się do III Edycji Konkursu zbiórki zużytych baterii w placówkach oświatowych i wychowawczych na terytorium Polski pod hasłem ”Edukujemy – Pomagamy”.
Organizatorem konkursu jest firma REBA Organizacja Odzysku S.A., która wspiera Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani.
Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki zużytych baterii w celu ochrony środowiska w naszym najbliższym otoczeniu, a przede wszystkim do pomocy i wsparcia Stowarzyszenia.
Wszelkie pytania dotyczące zbiórki kierujemy do p. Oli Rogozińskiej, a punkt zbiorki baterii znajduje się w I grupie.
Zajęcia usamodzielniające w grupie II. Zima to trudny okres dla platów, ciężko im cokolwiek znaleźć do jedzenia. Dokarmianie ptaków wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Źle zorganizowane może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód. W związku z czym wychowankowie grupy II zbudowali, pod okiem p. Damina, dla naszych ptasich przyjaciół karmnik. Z pozyskanych od zaprzyjaźnionych firm materiałów, młodzi skonstruowali karmnik z otwieraną podłogą, aby móc opróżniać go, co jest ważnym elementem w świadomym dokarmianiu ptaków. Czekamy, aż wyschnie impregnat, którym zabezpieczono karmnik, i zawiśnie on na balkonie przy stołówce szkolnej.
Od początku września trwają spotkania tutorskie. Młodzi zyskali wsparcie życzliwego im dorosłego (tutora), który jest dla nich osobistym wsparciem. Młodzież systematycznie spotyka się ze swoimi tutorami. Efekty pracy są dla wielu nas zaskakujące. Udało się nawiązać wiele pozytywnych relacji opartych na szczerości i zaufaniu młodego człowieka do swojego tutora. Wychowankowie pracują nad poznaniem i rozwojem swoich mocnych stron, co przygotowuje ich do stawiania czoła przyszłym wyzwaniom. W codziennej pracy tutorskiej mamy wiele chwil, które są dla nas i naszych wychowanków małymi sukcesami. Są również chwile, kiedy dopada nas zwątpienie, niemoc, jednakże zawsze możemy liczyć na opiekuna projektu, koleżanki i kolegów – wspieramy się nawzajem – co jest dla nas także ogromną wartością. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele małych sukcesów. Jesteśmy świadomi, że droga do nich jest wybrukowana, ale damy radę!!!
"Bo jak nie my to kto?..."