Dziś środa, czyli dzień zajęć socjoterapeutycznych we wszystkich grupach wychowawczych. Wychowanki grupy V rozmawiały dziś o współpracy, synergii, o tym co ułatwia i co utrudnia współpracę. Jak zawsze elementem zajęc były gry i zabawy socjoterapeutyczne. Dziś dziewczęta zbudowały wieże z posiadanych materariałów oraz budowały "ochronną skorupkę" dla jajka tak aby upadając z wysokości nie zostało uszkodzone - oczywiście najważniejszym elementem zabaw nie był osiągnięty efekt, ale działanie czyli współpraca.
Młodzież z "DoMOStwa" w dniu dzisiejszym uczestniczyła w uroczystym odłonięciu tablicy upamiętniającej "Pamięć Mieszkańców Powiatu Kutnowskiego Poległych w Walkach o Wolność Ojczyzny w latach 1914 - 1921", przytwierdzonej do budynku Starostwa Powaitowego w Kutnie.
"Święto odzyskania Niepodległości to dla nas przede wszystkim takie osoby jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, a w warunkach lokalnych to dr Troczewski. Przedwojenny starosta Witold Zbikowski postanowił upamiętnić tych wszystkich, którzy zginęli w walce o niepodległą Polskę. Ta tablica na ścianie starostwa jest spełnieniem przedwojennej myśli Witolda Zbikowskiego. Oby ta tablica na trwałe nam dała możliwość upamiętnienia tych wszystkich, którzy zginęli w walce o niepodległość, ale również tych mieszkańców ziemi kutnowskiej, którzy stawili się nawale bolszewickiej" - Starosta Kutnowski Krzysztof Debich
http://kutno.net.pl/artykuly/aktualnosci,zdjecia-uroczystosci-w-starostwie-pamiatkowa-tablica-odslonieta,92444.html
W dniu dzisiejszym młodzież DoMOStwa uczciła 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Z tej okazji wspólnie obejrzeliśmu prezentację i krótki film poświęcony osobie Jana Pawła II, upamiętniający tamte wydarzenia. Zastał również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na plakat pod hasłem "Jan Paweł II - Promieniowanie ojcostwa". Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Spotkanie zkończyliśmy wspólny, odśpiewaniem pieśni "Barka".
W dniu dzisiejszy, w naszym ośrodku uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wszyscy spotkaliśmy się na sali społęczności, gdzie wychowankowie zaprosili do wspólnej zabawy nauczycieli, wychowawców i pracowników niepedagogicznych ośrodka. Młodzież przygotowała bardzo oryginalną i wzruszającą część artystyczną, łącząc słowo z melodią. Były życzenia, prezenty i tort dla całej społeczności. Wszyscy znakomicie się bawiliśmy.
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klas III Gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z doradcami zawodowymi w Powiatowym Urzędzie Pracy filia w Żychlinie. Spotkanie to odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który w tym roku odbył się pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia”. To coroczne działania mające na celu inspirowanie inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Oddziaływania te szeroko promują i wzmacniają świadomość w obszarze poradnictwa całożyciowego. Jest to już dziesiąta – jubileuszowa - edycja programu. Architekt so specjalista zajmujący się projektowaniem i wznoszeniem budowli. Słowo „architekt” oznacza budowniczego, kierującego budową. Szczęście jest emocją spowodowaną doświadczeniami ocenianymi przez podmiot jako pozytywne. Każdy z nas na podstawie swoich doświadczeń buduje swoją dalszą drogę 😊
"Szczęście nie polega na szczęściu, lecz na jego osiąganiu” Fiodor Dostojewski
W pięknych okolicznościach przyrody o świcie w parku w Oporowie szukaliśmy motywów literackich. Nasz opis jesiennej przyrody będzie wielozmysłowy...poczujemy raz jeszcze zapach szeleszczących pod stopami liści, cichą krzatanine ptaków, chłód rosy.. i kolory...jeszcze raz kolory. Były sympatyczne spotkania m.in. z wędkarzem i jego zdobyczą, z rolnikiem który wyjaśnił po co wysiewa się na polu facelie. Na zamku znaleźliśmy dwie personifikacje ( jesieni i lata). Pani Ewa od razu odpytała z pozostałych środków stylistycznych
W miniony piątek w Starostwie Powiatowym w Kutnie odbyło się uroczyste wręczenie pracownikom oświatynagród Starosty Kutnowskiego. Wyróżnienia otrzymali
p. Ewa Rutkowska - dyrektor DoMOStwa
p. Agata Krajniak - wicedyrektor DoMOStwa
p. Aleksandra Rogozińska - wychowawca grupy wychowawczej.
Gratulujemy wyróżnienia i życzymy wielu kolejnych owocnych i satysfakcjonujących lat pracy
http://www.powiatkutno.eu/wydarzenia,starosta_nagrodzil_nauczycieli,341?fbclid=IwAR2f1nlFeo8Qyx-QBkxARb5An-W6n0pjtfw11OeARgQ2H4ErhlykbTQvlSk
Bardzo dziękujemy Harcerzom Hufca ZHP Kutno za integracyjne spotkanie, inicjatywę, wspólną pracę i zabawę. Wspólnymi siłami zrobiliśmy zabawki dla czworonoznych przyjaciół ze schroniska Cztery Łapy i meble rekreacyjne na teren zielony ośrodka. Było super! Zapraszamy ponownie!
W dniu dzisiejszym w przecudnych okolicznościach przyrody i pogody, mieliśmy możliwość uczestniczenia w plenerze malarskim w Skansenie w Maurzycach. Plener zorganizowany został przez Zychliński Dom Kultury w ramach jubileuszu "40 lat minęło jak jeden dzień... Jubileusz Kapeli Dobrzeliniacy". Temat przewodni to: "Wieś w barwach jesieni". Prace wykonane podczas pleneru wezą udział w konkursach z nagrodami.
W dniu dzisiejszym młodzież DoMOStwa uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, któe zostały zorganizowane w Kutnowskim Domu Kultury. Młodzi mieli możliwość wysłuchania prelekcji dr Majtczak nt przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Wychowankowie naszego ośrodka wzięli równiez udział w konkursie muzycznym, którego hasłem przewodnim były "Morskie opowieści". Swoj akcent zaznaczyliśmy również, biorąc udział w konkursie na strój pirata. Wspólna zabawa przyczyniła się do integracji z osobami niepełnosprawnymi i zagrożonymi społecznie.
W dniu dzisuejszym młodzież z klas VIII IIIB była na niecodziennej lekcji historii w ZDK. Odbyło się tam spotkanie autorskie wraz z projekcją filmu Nieobojętni. Pokaż filmu odbył się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego NIEOBOJĘTNI. Zapomniani bohaterowie. Rzecz dotyczyła ludzi którzy narażając swoje życie pomagali więźniom. Z obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau.
2 październik A uczniowie kl. VIII wraz z nauczycielem p. Karolina Krajewska Byli na wycieczce w Kutnie. W ramach omawianych na historii zagadnień związanych z II wojną światową zwiedzili Muzeum Bitwy nad Bzura, później zobaczyli miejsce gdzie w czasie wojny było getto dla Żydów z Kutna i okolic, a na koniec byli na jesiennym spacerze w parku w Oporowie.
Dzięki wsparciu Fundacji Dworu Dobrzelin młodzież z „DoMOStwa” wzięła udział w Europejskim Tygodniu Kodowania 6 – 21 października 2018 r. W związku z czym wychowankowie ośrodka uczestniczyli w warsztatach pt. „Niedziela z programowaniem”. Celem warsztatów było przybliżenie ich uczestnikom nauki programowania z jednoczesnym wykorzystaniem do tego celu robotów oraz dostępu do nowatorskich technologii informatycznych. Podczas warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się w jaki sposób programować robota, by wykonywał polecenia, poruszał się w określonym kierunku , z określoną prędkością i określonymi efektami świetlnymi czy omijał przeszkody. Warsztaty odbyły się w sali komputerowej DoMostwa, ponieważ oprogramowanie do OzoBota znajduje się na platformie internetowej Ozoblockly.pl i wymaga użycia komputerów. Warsztaty "Niedziela z programowaniem" zostały przeprowadzone przez Ambasadorkę i trenerkę warsztatów komputerowych eTwinning w województwie łódzkim – Panią Alinę Wujcik, która na zasadzie wolontariatu dzieli się wiedzą i pasją do programowania oraz eTwinningu. W celu przeprowadzenia warsztatów Szkoła Podstawowa nr 26 z Łodzi użyczyła Fundacji nieodpłatnie 10 sztuk OzoBotów.
Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch, który został zapoczątkowany w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej ściśle współpracujących z Komisją Europejską. Akcja ta realizowana jest przez wolontariuszy w całej Europie, ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Inicjatywa ta dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To również świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.
http://gminazychlin.pl/26456-niedziela-z-programowaniem-w-mlodziezowym-osrodku-socjoterapii-w-zychlinie/
Dziś Święto Społeczności DoMOStwa. Spotkanie podczas którego dzielimy się refleksją: dokąd zmierzamy, po co Tu jesteśmy...co zostawimy za sobą, a co zabieramy ze sobą w dalszą "drogę"... Od dzisiaj nie ma już nowych i starych wychowanków. To My Społeczność DoMOStwa
Dziś obchodziliśmy VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Przygotowywaliśmy się cały tydzień trenując tabliczkę mnożenia na zajęciach. Akcja była okazją do nadrobienia "tabliczkowych"zaległości po wakacjach. Odbył się krótki apel oraz egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie rozwiązywali zadania - otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Były tez gratulacje i symboliczne przybicie "piątki" lub "żółwika". Oprócz egzaminów młodzież miała okazję grać w gry "Kabum", "Wieża", "Ja mam kto ma", ustawianie w rzędzie, domino matematyczne, "Łapki". wszystkie gry były okazją do wspólnej zabawy z wykorzystaniem tabliczki mnożenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.
Budowanie poczucia własnej wartości – to dzisiejszy temat zajęć w grupie V. Każda z wychowanek miała dziś możliwość zareklamowania się. Dziewczęta przygotowały plakaty dotyczące swoich mocnych stron. Następnie spakowały je w walizki, a każda z koleżanek dopakowała do tego bagażu swoje spostrzeżenia dotyczące właścicielek poszczególnych walizek. Była burza mózgów, praca indywidualna i grupowa no i oczywiście zabawy – jako stały punkt zajęć, który młodzież bardzo lubi i prowadzący również – bo w każdym z nas drzemie pierwiastek dziecka, i !
W ramach ogólnokrajowej kampanii BohaterOn Włącz historię! dnia 25 września w naszej szkole przeprowadzona została akcja pisania kartek do żyjących powstańców. Wychowankowie obejrzeli filmy dokumentalne związane z tematyką Powstania Warszawskiego, a następnie wszyscy zabrali siędo pisania kartek. Bardzo dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży za zaangażowanie w akcję, i wzruszające słowa jakie wysłali do Powstańców.
25 edycja akcji „Sprzątanie Świata” przebiega pod hasłem „Akcja-Segregacja 2 x więcej, 2 x czyściej”.
Jak co roku nasza placówka przyłączyła się do Akcji Sprzątanie Świata. Celem tegorocznej akcji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.
W ramach akcji młodzież przygotowała plakaty informujące o terminie akcji oraz segregacji śmieci. Następnie wychowankowie wspólnie z kadrą ośrodka wysprzątali teren wokół placówki. Przeprowadzony został również konkurs „Akcja – segregacja”. Ponadto wychowankowie „DoMOStwa” uczestniczyli w IV edycji konkursu „Edukujemy – Pomagamy”. W ramach akcji Sprzątanie Świata nasi podopieczni przyłączyli się do zbiórki nakrętek plastikowych na rzecz niepełnosprawnej dziewczynki.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji p. Garstka, którzy swoim wielkim wsparli nas w zbiórce nakrętek.