• Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

    Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
    19.06.2019

    Uroczyste i wzruszające było zakończenie roku szkolnego 2018/2019.

    Na uroczystość przybyli licznie rodzice, obecnością zaszczycili Pan Marek Jędrzejczak – wicestarosta  kutnowski, Pan Waldemar Bartochowski – sekretarz Gminy Żychlin oraz Pani Magdalena Modrzejewska – Rzeźnicka – dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury.

    Podczas uroczystości obejrzeliśmy dowcipne przedstawienie i układ taneczny, wysłuchaliśmy części wokalnej.

    Uczeń Bartosz Włodarczyk odczytał z powagą wzruszający list od uczniów na zakończenie roku szkolnego.  List poruszył niezmiernie całą kadrę.  Był pięknym podziękowaniem za pracę, trud, przyjaźń i troskę jakich przez wiele miesięcy doświadczają wychowankowie Domostwa od swoich wychowawców, nauczycieli, specjalistów i dyrekcji.

    W części oficjalnej Pani dyrektor przedstawiła najważniejsze wydarzenia roku szkolnego 2018/2019.

    Podkreśliła, iż uroczystość zakończenia roku szkolnego to moment  szczególny. To czas podsumowania całorocznego wysiłku, pracy.  To również  czas  rozstania z naszymi absolwentami. A w tym roku rozstaliśmy się z największą do tej pory w ośrodku grupą absolwentów, uczniów klasy VIII i uczniowie dwóch klas III gimnazjum.  

    Fragment wystąpienia Pani dyrektor:

    „W  wielkim skrócie  kilka wspomnień nt.  najważniejszych wydarzeń, w których uczestniczyli wychowankowie ośrodka.

    I półrocze roku szkolnego to wyjątkowe obchody, wyjątkowej rocznicy 100-lecia Niepodległej Polski. Przypomnijmy sobie wspólne świętowanie, przygotowany spektakl, prezentacja multimedialna, smaki Rzeczypospolitej, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach narodowego bicia rekordu.

    Celebrowaliśmy patriotyczne okazje, święta, uroczystości. Uczestniczyliśmy we wspólnym świętowaniu społeczności Żychlina. Wzruszające był marsz z kilkunastometrową flagą i emocje na żychlińskim placu , podczas śpiewania hymnu narodowego z mieszkańcami.

    Byliśmy uczestnikami różnorodnych imprez, wydarzeń w Żychlińskim Domu Kultury. Współpraca z panią dyrektor ŻDK, przez kilka lat naszego pobytu w Żychlinie, sprawia że jesteśmy stałymi bywalcami, uczestnikami, życia kulturalnego Żychlina. Młodzież bierze udział w warsztatach rękodzieła, plastycznych,  w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, koncertach.

    W minionym roku szkolnym dzięki dofinansowaniu PFRON oraz dzięki decyzji Zarządu Powiatu Kutnowskiego o zwiększeniu środków w naszym budżecie, mogliśmy podjąć starania i zakupić nowego 9 – osobowego busa Opla. To sprawiło, że odbyły się liczne wycieczki bliskie i dalekie, wyjazdy w celach edukacyjnych, kulturoznawczych, rekreacyjnych. Był wyjazd do sejmu RP, zwiedzanie warszawskich zabytków i muzeów, były m.in. wycieczka do Wrocławia, kilkudniowa wycieczka w Tatry, wycieczka w Góry Świętokrzyskie, do Chełmna nad Nerem.

    Braliśmy również udział w uroczystościach i wydarzeniach kutnowskich, choćby Targi Edukacyjne.

    Finałem udziału naszej młodzieży w konkursach artystycznych i sportowych były zwykle nagrody za czołowe miejsca, bądź wyróżnienia. Mamy grono rozśpiewanych uczniów oraz mamy wyjątkowych siłaczy. Zdobywali nagrody na konkursach m.in. Konkurs piosenki religijnej Cecyliada, konkurs w czasie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

    Byliśmy zapraszani przez instytucje kulturalne i pomocowe, by wesprzeć ważne akcje i i inicjatywy. Na szczególną uwagę zasługuje spektakl naszej młodzieży podczas konferencji zorganizowanej w Kutnie przez MOPS pn. Kutno miastem mocy bez przemocy.

    Poznawaliśmy rynek pracy, odwiedzając lokalnych pracodawców. Odwiedziliśmy m.in. cukiernię, zakład naprawy samochodów, zakład  fryzjerski i kosmetyczny i wiele innych.

    Po raz kolejny otrzymaliśmy korespondencję od królowej Elżbiety II, która odpowiedziała na nasz list przedstawiający nasz ośrodek i naszą działalność. Można rzec, że utrzymujemy kontakt z pałacem Buckingham.

    Wiele uwagi skupiliśmy na rozwoju nowoczesnych technologii, umiejętności ich wykorzystywania.

    Tego roku  wystartowaliśmy w Programie Aktywna Tablica. Pozyskaliśmy dwie kolejne tablice w pracowni historycznej i matematyczno – informatycznej.  Jak sądzę ku zadowoleniu uczniów, którzy dzięki takim narzędziom spędzają interesująco czas lekcji. 

    Rozwijaliśmy zainteresowania informatyczne młodzieży i dbaliśmy o bezpieczne traktowanie sieci. Tak więc, odbyły się zajęcia z kodowania robotów, a  w ramach Programu eTwinnig, zarówno uczniowie jak i nauczyciele za udział w szkoleniu  otrzymali międzynarodowy  ważny certyfikat, potwierdzający iż jesteśmy członkami szkół propagujących kodowanie.

    Młodzież miała okazję, dzięki Gminnemu Centrum Promocji i Informacji w Żychlinie, rozwijać umiejętność korzystania z gier interaktywnych.

    Ważnym elementem obcowania z siecią, jest umiejętność bezpiecznego z niej korzystania. Odbyły się warsztaty nt. Bezpiecznego Intermetu. Zajęcia pt. Przytul hejtera, Stop cyberprzemocy.

    W placówce organizowane były akcje wolontariackie skierowane do dzieci z lokalnych przedszkoli, do podopiecznych DPS, osób bezdomnych, jak również wobec zwierząt.

    Przypomnę  działania „Przebojowych babek”  i ich inicjatywę dla przedszkolaków, program skierowany dla osób bezdomnych we współpracy z MOPS Kutno, wolontariat na rzecz schroniska dla zwierząt „Przybij łapę”,  oraz spotkania z podopiecznymi DPS w Pniewie
    i Wojszycach oraz dziećmi POW we Franciszkowie.

    Młodzi realizowali się w projektach m.in. Artystyczny kuferek (we współpracy ze stowarzyszeniem INTERSUM), Marzycielska poczta (świąteczne kartki dla chorych dzieci), Projekt ekologiczny pn. Ekologiczny przekładaniec pod honorowym patronatem starosty kutnowskiego, Jak w domu – program usamodzielnienia.

    W ramach pracy terapeutycznej młodzież uczestniczyła w wielu akcjach: 19 Dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i  młodzieży, Jestem kumplem, nie dokuczam, Spotkanie z podróżnikiem Rolandem Burym,  Kampania Bohateron. 

    Nie sposób pominąć wydarzeń związanych z dalszym rozwojem gospodarczym naszego Ośrodka. Mamy wymienioną w całym obiekcie instalację wodno – kanalizacyjną, uzdatniacz wody, wymienione baterie prysznicowe i w perspektywie przez okres wakacji będzie wykonany remont pomieszczeń w łączniku (łazienka, toalety, szatnia i pralnio – suszarnia).

    Mamy od następnego roku w strukturach MOS, Szkołę Branżową I Stopnia.  Dzięki temu nasi absolwenci mają propozycję zawodowego kształcenia, mogą  pozostać z nami i liczyć na dalsze wsparcie socjoterapeutyczne.

    Przytoczone wydarzenia, działania, mocno wpisywały się w rozwój społeczny wychowanków. Mamy świadomość, że nie każdy uczeń tu i teraz  zdołał pojąć ich znaczenie, docenić, zrozumieć i przyjąć. Motywowaliśmy młodych do zmiany na lepsze, do tego by byli odpowiedzialnymi  członkami społeczeństwa. Poczuwali się członkami ważnej społeczności Domostwa. Słowo sukces jest w przypadku naszej pracy bardzo mglistym pojęciem, ale proszę wierzyć, że najmniejszy kosztuje tutaj moc wysiłku i pracy.”

    Pani dyrektor skierowała słowa życzeń do rodziców i kadry:

    „Kieruję słowa do rodziców i opiekunów. Większość z Państwa współpracowała z nami bardzo intensywnie, za co najserdeczniej dziękuję. Zaufanie jakim nas Państwo obdarowali jest dla nas ważne i  pozwala skutecznie działać, wspierać, pomagać. Wiecie jednak Państwo, że młodość bywa przewrotna, nieobliczalna, że młodzi lubią ryzyko, adrenalinę, kosztem instynktu samozachowawczego.  Teraz przez okres wakacji to Państwo będziecie  blisko tych trudnych spraw nastolatków. Proszę im towarzyszyć, być uważnym, aby zmiany, które w nich zaszły, bądź dopiero kiełkują, rozkwitły i dojrzały.

    Dziękuję kadrze, dziękuję nauczycielom, wychowawcom, psychologom i pedagogom, i również pracownikom niepedagogicznym, za inicjatywę i pomysłowość, za odwagę, za cierpliwość,  za troskę i za dobroć serca.  To wszystko stanowi o tym, że  młodzi ludzie nabywają tutaj tak wielu umiejętności, po to by stali się uważni i  wrażliwi na drugiego człowieka.
    I choć droga do takiego stanu nie jest prosta, mam przekonanie, że to co proponujemy młodemu w warunkach ośrodka, prędzej czy później będzie stanowiło o jego dobrym starcie w dorosłe życie.”

    Podczas uroczystości zabrał głos Pan Marek Jędrzejczak – wicestarosta, który między innymi odczytał list  z gratulacjami i życzeniami od Starosty Kutnowskiego Pana Daniela Kowalika. Życzenia  udanego urlopu i pięknych wakacji złożył również uczniom i kadrze pan Waldemar Bartochowski – sekretarz Gminy Żychlin.

    Uroczystość zakończyło rozdanie świadectw, rozdanie nagród uczniom, którzy przez cały rok szkolny wyróżnili się nauką, kulturą osobistą, osiągnięciami artystycznymi, sportowymi.  

     


  • Wystawa zdjęć "DoMOStwa"

    Wystawa zdjęć "DoMOStwa"
    13.06.2019

    Dziś w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kutnie stanęły zdjęcie wykonane przez młodzież naszej placówki. Zdjęcie pochodzą z sesji plenerowej zorganizowanej w ramach przygotowań do IV Pikniku z Kulturą "Wędrówką życie jest człowieka...". Bardzo serdecznie dziękujemy ze wsparcie w organizacji przedstawienia naszych zdjęć mieszkańcom Kutna i Powiatu Kutnowskiego - członkom Zarządu Powiatu Kutnowskiego p. wicestaroście Markowi Jędrzejczakowi oraz p. Tomaszowi Walczewskiemu :)

  • Zakład Wodociągów w Żychlinie

    Zakład Wodociągów w Żychlinie

    W dniu dzisiejszym młodzież uczestniczyła w wycieczce do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Oczyszczania Ścieków w Żychlinie. Wychowankowie zapoznali się ze specyfiką pracy w laboratorium oraz technologią oczyszczania nieczystości.

  • Zapraszamy do Szkoły Branżowej I stopnia

    Zapraszamy do Szkoły Branżowej I stopnia

    Rekrutacja do Szkoły Branżowej I stopnia nr 2
    w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie

    Szkoła kształci młodzież w zawodach określonych w obowiązującej klasyfikacji zawodów
    i specjalności szkolnictwa zawodowego według odrębnych przepisów.

    Szkoła  kształci w zawodach:

    1. kucharz,
    2. piekarz,
    3. elektryk,
    4. operator obrabiarek skrawających,
    5. monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
    6. sprzedawca,
    7. ślusarz,
    8. mechanik samochodowy,
    9. monter sieci i instalacji sanitarnych.

    Szkoła realizuje cele edukacyjne, zadania i treści programowe w zakresie i na zasadach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz kształcenia w zawodzie w w/w zawodach.

    Głównym zadaniem Branżowej Szkoły I Stopnia jest praktyczne i teoretyczne przygotowanie uczniów ze specjalnymi potrzebnymi edukacyjnymi do wykonywania funkcji pracowników wykwalifikowanych w zawodach umożliwianych przez szkołę.

    Podstawowymi założeniami kształcenia zawodowego są:

    • praktyczne przygotowanie uczniów do podjęcia pracy zawodowej,
    • maksymalne usprawnienie i rozwijanie zaburzonych funkcji psychofizycznych,
    • rozwijanie szacunku i zamiłowania do pracy,
    • wyrabianie poczucia obowiązku i dyscypliny pracy.

    Ukończenie Branżowej Szkoły I Stopnia umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie (OKE).

    Do Szkoły Branżowej I Stopnia przyjmowana jest młodzież od 15-go roku życia, na prośbę rodziców (opiekunów prawnych), w normie intelektualnej, zagrożona niedostosowaniem społecznym, posiadająca orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w MOS wydane przez Poradnie Psychologiczno - Pedagogiczną.

    Rekrutację prowadzi się w miarę posiadanych miejsc. Przyjęcie  do Szkoły Branżowej I Stopnia nr 2 w MOS Domostwo w Żychlinie poprzedza rozmowa wstępna, którą przeprowadza
    z uczniem zespół, w skład  którego wchodzą dyrektor, bądź osoba przez niego wyznaczona oraz  psycholog i pedagog Ośrodka. O przyjęciu do szkoły decyduje zgoda kandydata na spełnianie warunków ujętych w regulaminie Ośrodka i innych dokumentach programowych oraz jego stan psychofizyczny, umożliwiający realizację kształcenia zawodowego w warunkach proponowanych przez szkołę.

    Specjalnej Szkole Branżowej I Stopnia,  zajęcia będą odbywały się w następujący sposób:

    • zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących w siedzibie MOS Domostwo w Żychlinie
      z wykorzystaniem istniejącego zaplecza dydaktycznego,
    • zajęcia kształcenia zawodowego:

    teoretycznego – w postaci 4-ro tygodniowego turnusu dokształcania teoretycznego w zakresie danego zawodu, na podstawie skierowania przez szkołę do Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, posiadającego odpowiednia bazę dydaktyczną (m.in. w ODiDZ w Gostyninie); koszt zajęć realizowanych podczas  turnusu pokrywa Powiat Kutnowski.
    praktycznego – u pracodawców na terenie Żychlina, na podstawie stosownej umowy.

    Praktyczna nauka zawodu będzie się odbywała 2-3 dni w tygodniu, w wymiarze godzin zgodnym z ramowym planem nauczania oraz przepisami Kodeksu Pracy w zakresie zatrudniania młodocianych

    Konieczna dokumentacja:

    1. Podanie o przyjęcie do MOS w Żychlinie, kierowane do Starosty Kutnowskiego za pośrednictwem Starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka lub wydziału oświaty. 
    2. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym na czas nauki w szkole ponadpodstawowej wydane przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną.
    3. Oświadczenie opiekuna prawnego dot. stanu zdrowia dziecka (w tym ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewlekłych, stałego przyjmowania leków i leczenia psychiatrycznego)
    4. Akt urodzenia.
    5. Poświadczenie zameldowania .
    6. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
    7. Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o przydatności do zawodu.
    8. Zdjęcie legitymacyjne (2 szt) (aktualne).

     

  • "Jak w domu"

    "Jak w domu"

    W III grupie wychowawczej grilowym spotkaniem został podsumowany rok działalności i realizacji programu "Jak w domu". Podsumowaliśmy rok nauki, zajęć terapeutycznych, czas zabawy, i wypoczynku. Wszyscy zyczili sobie, aby w przyszłym roku mogli wspólnie spędzać czas w podobnej atmosferze i tak owocnie.

  • Podsumowanie projektu "Pomysłowe B@bki"

    Podsumowanie projektu "Pomysłowe B@bki"

    Podsumowanie projektu wychowawczo – terapeutycznego
    „Pomysłowe b@bki” realizowane w grupie wychowawczej

     

    Projektu wychowawczo - terapeutycznego POMYSŁOWE B@ABKI powstał w wyniku wieloletniej pracy z grupą wychowawczą, w której są przypisane dziewczyny. Wnikliwa obserwacja funkcjonowania wychowanków w placówce dostrzegam wysokie zainteresowanie młodzieży wolontariatem. Potwierdza on związek zachodzący między rodzajem zadań oferowanych przez wolontariat a potrzebami i zadaniami rozwojowymi dorastającej jednostki. Wolontariat pozwolił rozwinąć wśród młodzieży postawę alternatywną do konsumpcyjnego stylu życia. Stworzył okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania wolnego czasu. Podejmowana wśród młodzieży aktywność, wpłynęła pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest również ważna i pożądana, bowiem ma wymiar edukacyjno – wychowawczo – profilaktyczny.  Działanie na rzecz innych daje możliwość do gromadzenia doświadczeń zwiększająca wiedzę o sobie.

    Młodzież zrealizowała następujące działania:

    • Światowy Dzień Pluszowego Misia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żychlinie dla grupy trzylatków
    • Andrzejki w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej „Tęcza” w Kutnie
    • Andrzejki w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żychlinie
    • Warsztaty bożonarodzeniowe połączone z pisaniem listów do chorych dzieci w ramach akcji „Marzycielska poczta” w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej „Tęcza” w Kutnie
    • Zajęcia plastyczny połączone z zawodami sportowymi w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żychlinie
    • Turniej sportowy „Sportowe powitanie wiosny” dla przedszkolaków Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
    • Warsztaty wielkanocne dla przedszkolaków Zespołu Szkolno – Przedszkolnego udział wychowanków w koncercie muzycznym organizowanych przez Zespół Szkolno – Przedszkolny
    • Spotkanie podsumowujące współpracę z grupa przedszkolaków
  • Domówka w grupie V

    Domówka w grupie V
    07.06.2019

    W dniu 07.06.2019 r. odbyło się spotkanie z rodzicami wychowanek grupy wychowawczej  V.  Młodzież miło spędziła czas ze swoimi rodzicami przy grillu i słodkim poczęstunku. Atrakcją spotkania był ślizg wodny, na którym nie jeden wychowanek poczuł się jak małe dziecko :) 

  • MOStatki

    MOStatki
    06.06.2019

    6 czerwca po raz ostatni żegnaliśmy naszych absolwentów gimnazjum,a po raz pierwszy uczniów klasy VIII. Imprezę przygotowały wychowawczynie: kl. VIII - p. Wioletta Klimczak, kl. III a - p. Magdalena Walczewska i kl. III b - p. Karolina Krajewska

    Jak przystało na tak dostojną chwilę, uroczystość młodzież rozpoczęła polonezem, by następnie odtańczyć go ponowne z kadrą, parą prowadzącą byli: dyr. Ewa Rutkowska i  Sebastian Graszka - ucz. kl. VIII.

    Kiedy już popłynęły pierwsze łzy i p. dyrektor podziękowała za wzruszające chwile przy polonezie,  nadszedł czas na prezenty pożegnalne dla naszych absolwentów.

    Każdy z nich otrzymał kartkę z życzeniami, zdjęcia z pobytu w placówce oraz ramkę do zdjęcia. Pani wicedyrektor Agata Krajniak wręczyła każdemu "miłe słówko", a p. Ola Rutkowaska upominki od koleżanek i kolegów z internatu.

    Kolejne łzy popłynęły podczas prezentacji przygotowanej przez p. Kamilkę.

    Na zakończenie absolwenci poddani zostali sprawdzeniu wiedzy o MOSie. Całość zakończył wspólny poczęstunek, jak na porę roku przystało, przy grillu oraz zabawa przy muzyce.

  • IV Piknik z Kulturą w "DoMOStwie"

    IV Piknik z Kulturą w "DoMOStwie"
    24.05.2019

    Dnia 24 maja 2019 r już po raz kolejny w Domostwie odbył się IV Piknik z Kulturą. Tym razem pn. „Wędrówką życie jest człowieka”.

    Piknik odbył się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Starosty Kutnowskiego,

    Burmistrza Gminy Żychlin. Patronat medialny otrzymaliśmy od Radio VICTORIA, Radio Q, eKutno, Nowy Łowiczanin.

    Naszą coroczną imprezę zaszczycili: pan Tadeusz Woźniak -Poseł na Sejm RP, pan Marek Jedrzejczak – Wicestarosta Kutnowski,  pan Tomasz Walczewski - członek zarządu Powiatu Kutnowskiego, pani Iwona Kaca – dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie, dyrektorzy szkół i instytucji oświatowych oraz  społecznych: p. Łukasz Antczak - dyrektor ZS Żychlin, p. Jacek Dysierowicz -dyrektor SP nr 1 w Żychlinie, p. Barbara Sitkiewicz – kierownik M-GOPS, p. Anna Wrzesińska – prezes TMHŻ, p. Ryszard Łyska – prezes Fundacji Dworu Dobrzelin, p. Dorota Zielińska – dyrektor MOS w Kiernozi, p. Krystyna Zarymbska – kierownik MOS w Rawie Mazowieckiej, p. Karol Rzeźnicki – dyrektor MOS nr 3 w Łodzi., p. Elżbieta Woźniak - kierownik WTZ w Żychlinie.

    Kilkuosobowym ekipom uczniów i podopiecznych, towarzyszyli nauczyciele i wychowawcy placówek i szkół.  Uczestnikami święta w Domostwie było wielu rodziców i absolwentów MOS w Żychlinie.

    W Pikniku uczestniczyli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kutnie, z Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła w Oporowie, z Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie, z Zespołu Szkół nr 1 w Żychlinie,  z Placówki Opiekuńczo – wychowawczej w Franciszkowie, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Tęcza w Kutnie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żychlinie, MOS w Kiernozi, MOS w Rawie Mazowieckiej, MOS nr 3 w Łodzi, MOS nr 4 w Łodzi oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żychlinie i oczywiście gospodarze Pikniku - młodzież Domostwa w Żychlinie.

    Piknik był  okazją do integracji środowisk dzieci i młodzieży szkolnej i placówek edukacyjno – terapeutycznych i opiekuńczych. Podczas Pikniku dzieci i młodzież zaprezentowali swoje talenty, dzielili się doświadczeniami artystycznymi w duchu tolerancji i otwartości, w pogodnej  i serdecznej atmosferze.

    Podczas Pikniku młodzież Domostwa zaprezentowała z humorem przedstawienie o podróży (Wiktoria Witczak, Michalina Miodek, Roksana Ziółkowska,….. ). Uczennice  Marlena Wolska i Paulina Badziak piosenkami, m.in. tytułowym utworem do słów Stachury „Wędrówką życie jest człowieka” wprowadziły uczestników Pikniku w odpowiedni nastrój.  Grupa taneczna: Sebastian Graszka, Roksana Ziółkowska i Mateusz Spociński roztańczyli całą publiczność.

    Odbył się konkurs Piosenki pn. „Wędrówką życie jest człowieka”, konkurs plastyczny
    nawiązujący do tytułu imprezy oraz zabawa integracyjna pn. „Moja wymarzona szkołą/placówka”.

    Był czas na wernisaż zdjęć o podróży (piękne, artystyczne fotografie z udziałem wychowanków ośrodka wykonane m.in. na Dworcu w Kutnie), była też galeria rękodzieła, prac wykonanych przez młodzież Domostwa, był też  Kącik Pozytywnego Myślenia prowadzony przez psycholożki placówki, oraz „fotobudki” m.in. z podobizną  Włóczykija,  znanego wszystkim z opowieści o Muminkach.  Młodzi fani motoryzacji mogli podziwiać atrakcyjne samochody sportowe wystawione przez firmę Gazmot z Żychlina.

    Uczestnicy obejrzeli również film z udziałem młodzieży Domostwa, w którym młodzi z wrażliwością i z ogromną szczerością odpowiadali na pytania dotyczące ich osobistej podróży przez życie.

    W konkursie piosenki jury wyłoniło laureatów z następujących szkół i placówek:

    I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 7 z Kutna oraz MOS nr 3 w Łodzi,

    II miejsce: Placówka Opiekluńczo – Wychowawcza Tęcza w Kutnie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żychlinie,

    III miejsce: MOS Rawa Mazowiecka oraz Szkoła Podstawowa w Oporowie.

    Podczas Pikniku goście częstowali się kiełbaską z grilla, grochówką i słodkościami.

    O poczęstunek dla uczestników Pikniku zadbał również  pan Tomasz Walczewski z Referatem  Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Kutnie, serwowany był popcorn, który trafił w gust podniebienia uczestników Pikników… jak to bywa podczas takich imprez.

    Reprezentanci szkół i placówek, nagrodzeni w konkursach,  otrzymali z rąk pana Marka Jędrzejczak -Wicestarosty Kutnowskiego oraz dyrekcji placówki  nagrody rzeczowe w postaci albumów, notesów, słodkości oraz artykułów piśmienniczych.

    Młodzież Domostwa z ogromnym wsparciem kadry zrealizowała plan. Impreza była udana, barwna, kolorowa, wybrzmiewała muzyką i radością uczestników.


    Piknik był okazją, by przyjrzeć się drodze którą podążamy, naszym codziennym i niecodziennym spotkaniom.  Chcieliśmy przekonać wszystkich uczestników, by dostrzegli, iż są rzeczy proste
    i oczywiste, a jednocześnie mające wielkie znaczenie, gdyż mogą wpłynąć na nasz dalszy los,
    na naszą życiową drogę. Wiara w to, że się uda, że trzeba postawić pierwszy krok, że nie należy lękać się wyzwań, to był motyw przewodni pikniku i drogowskaz w podróży ku dorosłości.


    Piknik wspierało wielu sponsorów, partnerów i przyjaciół ośrodka. Dzięki dofinansowaniu i darom rzeczowym mogliśmy m.in. zorganizować poczęstunek, wykonać atrakcyjne dekoracje, zakupić nagrody dla uczestników.

    Dziękujemy serdecznie:

    • Zarządowi Powiatu w Kutnie i Referatowi Promocji i Informacji Starostwa Powiatowego w Kutnie
    • Urzędowi Gminy Kutno i Centrum Promocji i Informacji Gminy Żychlin
    • Pani Magdalenie Modrzejewskiej Rzeźnickiej – dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury
    • Firmie Gazmot Żychlin – Marek Suder
    • Firma Polfarmex Kuytno
    • Firma Oknostyl – Aneta Karolak
    • Firma Agrocentrum – Dariusz Kiciński Pniewo
    • Hurtownia Warzyw i Owoców – Leszczynek
    • Hurtownia Bartos – Kutno
    • Firma Dubimex – Dubielak Wędliny i Warzywa
    • Hurtownia Spożywcza – Stnisłąwa Janakowska
    • Firma Animex Kutno
    • Firma Kellogs Kutno
    • Sklep wielobranżowym Mark Pak Ryzlak Mariusz
    • Hurtownia Papierniczo – Biurowa Biuromax Kutno
    • Firma Arwit z Żychlina
    • Firma puh Janusz Nowicki – Dobrzelin
    • Firma World – Rafał Adamczyk
    • p. Grzegorz Studziński
  • Zapraszamy na IV Piknik z Kulturą w "DoMOStwie"

    20.05.2019
  • Z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Kiernozi

    Z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Kiernozi
    17.05.2019

    17 maja odwiedziliśmy Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi. Przedstawiliśmy uczniom i wychownkom kierunki kształcenia i naboru do Szkoly Branżowej I stopnia - która zostanie otwarta w naszym ośrodku od września 2019 r. 

  • Egzamin ósmoklasistów 2019

    Egzamin ósmoklasistów 2019

    Nasi óśmoklasiści w dniach 22-24 kwietnia przystąpili do testów. Dużo stresu, niepokoju, obaw... Jednak już mają to za sobą. Teraz zniecieprliwością będziemy oczekiwać na wyniki...

  • Życzenia Wielkanocne

  • Spotkanie Wielkanocne 2019

    Spotkanie Wielkanocne 2019

    W bieżącym roku ponownie spotkaliśmy się przy wielkanocnym stole. Tradycyjnie mieliśmy okazję podzielić się ze sobą przysłowiowym jajeczkiem :) W takich chwilach odwiedzają nas nasi ośrodkowi przyjaciele. Dziękujemy im bardzo za obecność i wspólnie spędzony czas!

  • Egzamin Gimnazjalny 2019

    Egzamin Gimnazjalny 2019

    Trzy dni egzaminów gimnazjalnych już za nami. Pomimo wielu stresów nasz młodzież dała radę. Nie zawiodła ich również kadra, która pomimo trwajacego strajku przystąpiła do egzaminów i trwała przy swoich uczniach :)

  • Targi edukacyjne

    Targi edukacyjne
    04.04.2019

    W dniu dzisiejszym "DoMOStwo" uczestniczyło w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Kutnowskim Domu Kultury. Młodzież dumnie reprezentowała nasz ośrodek. Chętnie angażowała się w rozmowy z innymi uczestnikami targów i reklamowała naszą placówkę. Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz lip-dup. Ponadto młodzi mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną innych szkół.

  • Ekologiczny przekładaniec

    Ekologiczny przekładaniec
    22.03.2019

    W dniu 22 marca 2019 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie odbył się konkurs ekologiczny pn. „Ekologiczny przekładaniec”. W konkursie wzięło udział 50 uczniów żychlińskiej placówki.

    Konkurs objęty był honorowym patronatem Starosty Kutnowskiego Pana Daniela Kowalika. To wydarzenie było możliwe dzięki wsparciu Pana Starosty Daniela Kowalika, Pana Wicestarosty Marka Jędrzejczaka oraz członków Zarządu Powiatu Kutnowskiego: Pani Jolanty Pietrusiak, Pana Marka Kubasińskiego, Pana Tomasza Walczewskiego i Pani Bożeny Wadeckiej – głównego Specjalisty Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Kutnie, którzy wsparli finansowo  tę proekologiczna inicjatywę.  

    Konkurs adresowany był do uczniów klas VI – VIII i III gimnazjum Ośrodka.  Jego celem było szerzenie idei ekologii i troski o środowisko naturalne, a w szczególności: propagowanie postaw proekologicznych, pogłębianie wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony środowiska, kształtowanie postawy odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego poprzez codzienne działania we własnym domu, szkole, najbliższym otoczeniu, uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego wynikające z działalności człowieka.

    Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Część pierwsza dotyczyła prezentacji multimedialnej, wykonanej przez uczniów, związanej z ochroną środowiska i dbaniem o jej zasoby. W drugiej części odbyły się teleturnieje sprawdzające umiejętność stosowania wiedzy ekologicznej w praktyce. Uczniowie zmagali się z kalamburami, pisaniem wierszy i wykonywaniem ekologicznych zabawek. Konkurs umilały ekologiczne piosenki karaoke w wykonaniu wszystkich uczestników. Wydarzenie uświetnił pokaz mody ekologicznej zaprojektowanej przez najsłynniejszych projektantów mody Ośrodka: Sebastian G. – pseudonim Kokoszabell, Wiktor B. – pseudonim KryspinDiar, Karol G. – pseudonim PackoPuckuś, Paweł K. – pseudonim ZiarkoZarkani.

    Laureaci konkursu „Ekologiczny Przekładaniec”: w konkurencji kalambury i wiersz ekologiczny, w którym rywalizowały drużyny klasowe, pierwsze miejsce zdobyła klasa  IIIa „Bobry”, drugie miejsce klasa IIIb „Żubry”, trecie miejsce klasa VI „Wiewióry”, czwarte miejsce klasaVIII „Sowy” i miejsce piąte klasa VII „Świstaki”. Laureaci otrzymali nagrody w postaci tabletów z czytnikami Ebooków. Do kolejnej konkurencji stanęły grupy wychowawcze. Ich zadaniem było wykonanie zabawki z materiałów ekologicznych i publiczne jej zaprezentowanie. Ze względu na zaskakującą kreatywność młodzieży, przyznano pięć równorzędnych miejsc, w których nagrodami były dydaktyczne gry planszowe. Ostatnią konkurencją było wykonanie  ulotki. Każdy z uczestników miał za zadanie indywidualnie zaprojektować ulotkę promującą proekologiczne zachowania w najbliższym otoczeniu. Ulotki zostały rozniesione przez uczniów do pobliskich domów mieszkańców Żychlina. W tej konkurencji nagrodzono indywidualne prace. Pierwsze miejsce uzyskała uczennica klasy IIIa Paulina B. i otrzymała książkę i kubek termiczny. Drugie miejsce uzyskał uczeń kalsy VII Kacper M. – nagrodą była książka, notes i zestaw pisaków. Trzecie miejsce zdobyła uczennica klasy VII – Michalina M. – otrzymując nagrodę książkową. Wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursach  otrzymali nagrody rzeczowe w postaci  pendriva i przyborów piśmienniczych oraz dyplom uczestnictwa. Organizatorkami tej ekologicznej akcji były: Pani Emilia Koralewska i Pani Wioletta Klimczak.

    Nagrody zostały zakupione ze środków Starostwa Powiatowego przeznaczonych na realizację powyższego zadania.  

     

  • Projekt "Poznajemy nowoczesne technologie"

    Projekt "Poznajemy nowoczesne technologie"
    21.03.2019

    W dniu 21 marca, rozpoczeliśmy projekt eTwinning „Poznajemy nowoczesne technologie”. Razem z 47 LO w Łodzi i Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Laskach, zaczynamy serię spotkań podczas których, młodzież pozna m.in. podstawy kodowania w HTML (tworzenie własnych stron), kodowanie kodami QR, programowanie w Sratch. 

    W projekcie młodzież będzie poznawała i korzystała z nowoczesnych technologii jakie daje współczesny świat. Chcemy wprowadzić młodzież w świat programowania poprzez wykonywanie określonych działań od szyfrowania do programowania. Projekt jest próbą pokazania możliwości informacyjnych Internetu oraz przestawienia zagrożeń występujących w Internecie. Cele jakie przyświecają temu projektowi:  

    • Uczestnicy poznają sposoby z różnych źródeł informacji oraz środków przekazu,

    • Partnerzy projektu będą współpracowali i rozwiązywali problemy z wykorzystaniem technologii informacyjnej

    • Uczniowie będą używali różnorodnych narzędzi do rozwijania kompetencji TIK 

    • Uczestnicy zostaną wprowadzeni do pracy nad projektem zespołowym

    Dzięki pracy w małej grupie, możemy omówić kwestie, które interesują młodzież. Na koniec projektów, chcemy zorganizować StrachDay, podczas którego połączymy się przez wideokonferencję z pozostałymi szkołami i pochwalimy się efektami naszych spotkań.

  • Dzień liczby Pi

    Dzień liczby Pi
    14.03.2019

    W dniu dzisiejszym również w naszym ośrodku odbył się Międzynarodowy dzień liczby Pi. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę matemetyczną podczas róznych konkursów i zadań matematycznych.

  • II Akademickie Targi Edukacyjne

    II Akademickie Targi Edukacyjne
    13.03.2019

    W dniu dzisiejszym młodzież z DoMOStwa uczestniczyła w II Akademickich Targach Edukacyjnych zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kutnie. Młodzi w czasie targów mieli możliwość zapoznania się z ofertą uczelni publicznych i niepublicznych z Łodzi, Warszawy, Włocławka, Skierniewic oraz instytucji pośredniczących w poradnictwie zawodowym.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "DoMOStwo"
    Dobrzelińska 6
  • tel/fax (24) 254-28-23
    Godziny pracy sekretariatu
    Poniedziałek - Piątek
    7 - 15
    Grupy wychowawcze:
    515-909-400
    512-141-394

Galeria zdjęć