Podsumowanie projektu terapeutyczno - wychowawczego "Pomysłowe b@bki" realizowanego w grupie V przy współpracy innych wychowanków, za co bardzo dziękujemy :). W ramach zaplanowanych działań wolontarystycznych młodzież zorganizowała "Andrzejki" dla grupy przedszkolnej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żychlinie oraz dla podopiecznych POW "Tęcza" w Kutnie. Ogromnym powodzeniem cieszyły się tradycyjne wróżby , aby sprawdzić czy "święty Andrzej dał nam znać co się będzie z nami dziać - czary mary wosku lanie - co ma się stać niech się stanie". Nie mogło zabraknąć stanowiska z laniem wosku i odczytywaniem tajemniczych kształtów z wosku, przepowiednie z liczb czy skorupek kasztanów oraz magicznego koła. Nie ważne czy koło wróżb zatrzymało się na wróżbie "wygrywasz samochód" czy "musisz posprzątać pokój" zabawy było co niemiara. W następnej kolejności odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla przedszkolaków i podopiecznych POW. Wspólnie z podopiecznymi placówki wykonała ozdoby bożonarodzeniowe, przy okazji mogli porozmawiać i się bliżej poznać. Razem wykonali kartki świąteczne z życzeniami w ramach akcji "Marzycielska poczta" - napisz list do chorego dziecka. Dla przedszkolaków młodzież przygotowała wiele konkurencji sportowych, przy których było dużo emocji. Z twarzy dzieci nie schodził uśmiech i radość. Na zakończenie wykonaliśmy wspólne zdjęcie.
Brawurowo przedstawiony przez młodzież spektakl profilaktyczny pt. Anioł i diabeł po kierunkiem p. Ilony i p. Joli
Jubileuszowe spotkanie z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży
pn. „ Młodzi w działaniu, czyli o dobrej praktyce projektów INTERSUM w przestrzeni komunikacji społecznej ”
Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Twórczej Młodzieży INTERSUM z siedzibą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Domostwo w Żychlinie obchodziło dzisiaj Jubileusz 10-lecia. Członkowie Stowarzyszenia wspólnie z wychowankami MOS zorganizowali spotkanie, prezentujące dobrą praktykę stosowania projektu w przestrzeni komunikacji społecznej w pracy z młodzieżą. Stowarzyszenie INTERSUM zostało powołane dnia 3 grudnia 2008 roku do podejmowania działań zmierzających do aktywizowania młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym, wykluczeniem społecznym w zakresie kreatywnego funkcjonowania społecznego, kulturalnego, artystycznego, zawodowego.
W czasie swojej 10 letniej działalności członkowie INTERSUM podjęli wiele inicjatyw na rzecz wychowanków MOS. Inspirowali wiele działań młodych ludzi na rzecz ich rozwoju, podnoszenia kompetencji społecznych oraz działań na rzecz lokalnej społeczności niegdyś w Nowej Wsi, obecnie w Żychlinie.
W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyli Pan Marek Jędrzejczak - Wicestarosta Kutnowski, Pan Waldemar Bartochowski - Sekretarz Gminy Żychlin oraz zaprzyjaźnieni członkowie Towarzystwa Miłośników Żychlina Pan Tadeusz Kafarski i Ryszard Zimny.
Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację przedstawiającą zrealizowane projekty od roku 2008 po rok 2018.
Ewa Rutkowska- prezes INTERSUM –
podkreśliła, iż w okresie swojej 10 – letniej działalności Stowarzyszenie INTERSUM pozyskało wielu przyjaciół oraz partnerów, którzy do dzisiaj wspierają działalność organizacji, towarzyszą młodzieży podczas realizowanych zadań i inicjują kolejne pomysły. Wspominając zaangażowanie członków Stowarzyszenia
w realizację projektów na rzecz młodzieży MOS, prezes podkreślała role organizacji pozarządowych we wspieraniu inicjatyw lokalnych, w tym działań kulturalnych, artystycznych, a przede wszystkim związanych z ideą wolontariatu.
Podczas uroczystego spotkania wystąpili członkowie Stowarzyszenia, którzy w okresie minionych dziesięciu lat realizowali koordynowali projekty INTERSUM. Pani Ewa Rutkowska wspominała projekty: „Przygoda z kulturą i sztuką na zawsze we Mnie… w Tobie… w Nas…” , „Scena Nowowiejska Przy drodze” , „Kurtyna w górę – w kręgu tradycji i kultury współczesnej”, „Warto zobaczyć – galeria turystyczna gminy Kutno” oraz projekt „Jak dobrze mieć sąsiada”; Pani Karolina Krajewska przypomniała projekt „Z Nordic Wallking na przełaj”, „Kręci mnie samo życie”; Pani Aleksandra Rutkowska: „Mosowisko”, „Kuferek artystyczny”, „PS – Profilaktyka przez survival”, Pani Paulina Milczarek projekt „Kuźnia talentów”; Pani Agata Krajniak projekt: „Co dalej absolwencie?”, Pan Aleksander Zając projekt „ Nauka pływania elementarnego i doskonalenie technik pływania”, Pani Renata Szymańska i pani Aleksandra Rogozińska projekty: „ Pixelami po Żychlinie”, „Ciekawość pierwszy stopień do… poznania”, Pani Kamila Chomik –Wasiak projekt: „Historia w Streer Art. na Dobrzelińskiej”. Wymienione projekty były dofinansowane z różnych źródeł. Intersum jest liderem Programów Równać Szanse Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności (aż 6 projektów). Intersum pozyskało dla wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii dofinansowanie do zadań realizowanych w ramach granów Fundacji TESCO, PZU, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu, oraz z zadań publicznych Powiatu Kutnowskiego i Gminy Żychlin.
Wicestarosta Marek Jędrzejczak podziękował członkom Stowarzyszenia INTERSUM, za ogromne zaangażowanie w realizację projektów na rzecz młodzieży ośrodka. Życzył wszystkim niegasnącego zapału w podejmowaniu kolejnych wyzwań. Pan sekretarz Waldemar Bartochowski podziękował członkom Stowarzyszenia za zrealizowane na rzecz społeczności lokalnej projekty, za udział młodzieży w życiu lokalnym i wyraził nadzieję na kolejne działania animacyjne
i wolontariackie z udziałem młodych z MOS.
Spotkanie uwieńczone zostało słodkim poczęstunkiem w postaci tortu, który z okazji Jubileuszy zasponsorowała dla INTERSUM Firma Cukiernicza Wasiakowie. Uroczystość odbyła się w Żychlińskim Domu Kultury, dzięki współpracy z Panią Dyrektor Magdaleną Modrzejewską-Rzeźnicką, która niejednokrotnie wspierała działania MOS i INTERSUM podczas realizowanych projektów
W dniu dzisiejszym w czasie Ogólnopolskiej Konferencji MOS i MOW w Ośrodku Rozowju Edukacji w Warszawie pani dyrektor Ewa Rutkowska reprezentowała nasz ośrodek - mówiła o "Kompetencji wychowawców w pracy z wychowankami MOS i MOW.
Podczas konferencji prof. Marek Konopczyński przyjął gratulacje z okazji jubileuszu 35-lecia pracy naukowej. Wszyscy prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie dialogu motywującego jako metody budowania prawdziwych relacji z młodzieżą, wprowadzenia tutoringu jako autentycznego i prawdziwego spotkania ku zmianie oraz superwizji jako metody wsparcie dla kadry pracującej w środowiskach MOS i MOW.
Celem neurodydaktyki jest zbudowanie nowego modelu nauczania i uczenia się, który w oparciu o naturalne zdolności mózgu, pozwoli stworzyć optymalne warunki do jego rozwoju.
Nasze mózgi:
– są przystosowane do rozwiązywania problemów i przetwarzania informacji, a nie do ich reprodukowania,
– dobrze zapamiętują informacje łączące wiedzę kognitywną z emocjami i aktywnością ciała,
– dużo lepiej kodują w pamięci długotrwałej informacje poznane w bezstresowej, przyjaznej atmosferze,
– uczą się dużo efektywniej w grupie,
– dużo lepiej zapamiętują to wszystko, co ma dla nich praktyczne znaczenie,
– dużo lepiej zapamiętują informacje, które potrafią odnieść do swoich dotychczasowych doświadczeń,
– łatwiej zapamiętują, to co widzą, niż to co słyszą,
– łatwo zapamiętują to, co mogły poznać dzięki aktywności rąk (ręce mają w mózgu bardzo dużą reprezentację, ich aktywność pobudza więc wiele struktur neuronalnych.)
eTwinning łódzkie
Ruszyły kolejne w tym roku szkolnym nieodpłatne warsztaty komputerowe prowadzone przez trenerów i ambasadorów eTwinning naszego województwa dla nauczycieli szkół w powiecie kutnowskim. Tym razem dzięki zaproszeniu p. Ewy Rutkowskiej Dyrektor MOS "DoMostwo" w Żychlinie grupa nauczycieli przyłączyła się do społeczności europejskich szkół współpracujących w projektach edukacyjnych eTwinning na platformie eTwinning Live . Gratulujemy 😊 i życzymy powodzenia uczniom i nauczycielom
W dniu szisiejszym młodzież z naszego ośrodka zorganizowała dla grupy przedszkolaków z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Żychlinie - Światowy Dzień Pluszowego Misia . Akcja została zorganizowana w ramach projektu wychowawczo - terapeutycznego "Pomysłowe b@bki". Maluchy skradły nasze
W dniu dzisiejszym młodzież z "DOMOStwa" brała udział w koferencji zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie pt "Kutno miastem MOCY przeciwko przemocy". Młodzi z tej okazji przygotowali niezwykłe przedstawienie, bardzo wzruszające i pobudzajće do refleksji. Wzruszające dla nas komentarze: że to nie młodzież, a profesjonalni aktorzy - wiele mówią....
http://www.powiatkutno.eu/wydarzenia,mlodziez_z_domostwa_w_spektaklu_muzyczno-tanecznym,360?fbclid=IwAR2EmMlPI-Eey5HXAKpGa97CK3n9U53wTU1tFYR4qjREqRUt1gPtXdDUuCU
Młodzież z DoMOStwa uczestniczyła w zorganizowanej przez UG Żychlin obchodach dla Niepodległej. Wyjątkowe Święto Niepodleglosci a więc wyjątkowe okoliczności świętowania. Wspólnie z mieszkańcami Żychlina nieslismy flagę, oglądaliśmy widowisko światła wody i ognia, uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. Było bardzo uroczyście.