Dzień 4
Kocyk, miś i słodko śpisz
Dzień 3
Patrzymy inaczej, czujemy podobnie
Dzień 2
Pomocna dłoń zwalczy ból
Dzień 1
Przemocy precz, bo radość jest!
Tak, jak co roku uczestniczymy w światowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Wspólnie z Fundacją PO DRUGIE oraz instytucjami i organizacjami pracującymi na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin z całego kraju, podejmujemy działania kształtujące świadomość społeczną w tej ważnej i niestety wciąż aktualnej sprawie. Celem kampanii jest propagowanie wiedzy na temat praw dziecka, kształtowanie postawy szacunku i zrozumienia dla jego potrzeb, zapewnienie młodemu pokoleniu godnych i bezpiecznych warunków do życia i rozwoju. W ramach kampanii na całym świecie podejmowane są działania informacyjne edukacyjne i profilaktyczne. Naszą formą przekazu są w tym roku zdjęcia, pokazujące naszą wrażliwość, nasze potrzeby i uczucia, których często nie potrafimy okazać wprost, chowając się pod maską obojętności, wrogości, agresji. Opatrzyliśmy je komentarzami, aby lepiej wyrazić to, czego nie udało się uchwycić obiektywem. Chcielibyśmy, aby nasze przesłanie, za pośrednictwem strony internetowej oraz facebooka dotarło do jak największej grupy odbiorców.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie
W związku z bieżącą sytuacją pandemiczną proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zdrowotnego uczniów w kontekście §1 ust. 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, który stanowi, że:
„2b. Małoletni do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania”.
Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie
Ewa Rutkowska
Mimo pandemii życie w Ośrodku toczy się wokół zaplanowanych zadań. Cieszymy się każdą chwilą spędzoną razem. Nie jest łatwo znosić bieżące trudności. Oswajamy się z reżimem sanitarnym, znosimy cierpliwie niewygodne kwarantanny i mamy nadzieję,że zdrowie nas nie opuści, a choroby pokonamy. Na dobrostan najlepsze poczucie humoru, zaangażowanie w fajne działanie i przeżycie satysfakcji i dumy z dobrze wykonanego zadania. Dzisiaj mieliśmy okazję uczestniczyć w Konkursie '' Eko-Modni''.Konkurs okazał się świetnym sposobem na poprawę nastrojów wywołanych uciążliwą epidemią. Młodzież poszczególnych grup wychowawczych, miała dzisiaj okazję zademostrować wykonane przez wiele dni, z wielkim mozołem Ekostroje.Pomysły sięgnęły paryskich pokazów mody. Prezentacja wypadła okazale.Jury konkursowe nie miało wątpliwości. Kreatywność projektantów, zaangażowanie, samodzielność, klimat i awangardowy szyk wywołały entuzjazm całej widowni. Wszyscy otrzymali dyplomy będący świadectwem uzyskania I miejsca. Młodzież otrzymała atrakcyjne nagrody, które zostały zakupione dzięki dofinansowaniu Zarządu Powiatu w Kutnie. Młodzi otrzymali ciekawe książki i gry. Ponadto sprzęt sportowy, na który czekają niecierliwie by zadbać o kondycję ducha i ciała. Po pokazie odbyły się prezentacje dotyczące recyklingu i warsztaty projektowania strojów z materiałów wtórnych. Młodzież miała kolejne ciekawe pomysły. Świetnie,jak zwykle, spisała się grupa techniczna, projektowa, krawiecka. Dla wszystkich zaangażowanych w organizacje konkursu wielkie brawa, a dla Zarządu Powiatu w Kutnie podziękowanie za sfinansowanie materiałów i nagród. Młodzież bawiła się super, a idea recyklingu i duch ekologii zagościł z dużą mocą w Domostwie.
Nowej informacje MEN w sprawie zawieszenia zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych.
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne
Ograniczenie funkcjonowania szkół nie dotyczy Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii.
Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia realizują bez zmian kształcenie ogólne oraz praktyczną naukę zawodu u pracodawców. Teoretyczna nauka zawodu odbywać się będzie w terminach uzgodnionych z Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego w Gostyninie i Szydłowcu (obecnie nauka zdalna zawieszona do odwołania).
Dyrektor placówki zobowiązuje rodziców oraz opiekunów prawnych do szczególnego przestrzegania reżimu sanitarnego i zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Do placówki przyjmujemy dzieci tylko zdrowe, bez objawów chorobowych. Rodzice bądź opiekunowie prawni zobowiązani są do niezwłocznego zabrania dziecka z ośrodka i opieki nad nim w sutuacji pojawienia się objawów chorobowych.
W wyżej wymienionych sprawch udziela informacji dyrektor pod nr tel 24 254 28 23 oraz 512 141 394.
Młodzież DoMOStwa z powagą, ale też z humorem, złożyła kadrze życznia. Pod opieką p.Magdaleny Piątkowskiej, p. Kamili Chomik - Wasiak, p. Moniki Cinieckiej - Mączyńskiej - wychowankowie przygotowali "Radę Uczniowską" oraz pokaz mody dla grup zawodowych reprezentujących DoMOStwo :) Pani dyrektor Ewa Rutkowska złożyła kadrze życzenia i wręczyła nagrody. Pani Agata Krajniak otrzymała również nagrodę Łódzkiego Kuratora Oświaty a p. Monika Przyżycka i p.Karolina Krajewska - Nagrodę Starosty Kutnowskiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodwej i oczywiście dużo zdrówka :)
W dniu dzisiejszym Wojtek - otrzymał Certyfikat DOMOWNIKA. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy terapeutycznej nad własną zmianą :)
Certyfikaty DOMOWNIKA nawane są wychowankom, którzy wykazują się inicjatywą na rzecz społeczności, aktywnie uczestniczą w spotkaniach społeczności oraz zaplanowanych zajęciach. Domownik jest gotowy do pełnienie odpowiedzialnych funkcji i pomagania innym. Może pełnić funkcję opiekuna innego wychowanka czy wychowanki oraz korzystać z przywilejów usamodzielniających. Na tym etapie wychowanek koncentruje się na rozwoju osobistym, pracuje nad rozwiązywaniem własnych problemów, odbudowywaniem relacji z bliskimi, rozwojem zainteresowań.
W dniu dzisiejszym takie Certyfikaty otrzymali: Oskar, Patryk oraz Artur.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy terapeutycznej nad własną zmianą :)
W dniu dziesiejszym gościliśmy druchów z OSP Żychlin wraz z radą Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Żychlinie. Młodzież w czasie zajęć została zapoznana z charakterem pracy strażaka, formami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie potrzebującej. Młodzi chętnie uczestniczyli w zajęciach z dużym zaciekawieniem i zainteresowaniem słuchali zaproszonych gości.
Być może w niedalekiej przyszłości powstanie Młodzieżowa Drużyna Pożadnicza przy MOS, ale tym czasem nie zapeszajmy :) A chętnych do pracy w szeregach MDP jest wielu :)
W sobotnie przedpołudnie nasi wychowankowie zajęli się szyciem na maszynie Elna zakupionej z funduszy projektowych Równać Szanse 2019, szyciem ręcznym oraz wypalaniem w drewnie. Powstały piękne prace. Misiek ze zdjęć to autorski projekt grupy "Po nitce do kłębka", który w różnych odsłonach i kolorach będzie towarzyszył nam w różnych zajęciach jako maskotka.
W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.
Uroczystość rozpoczęcia wzbogacona została o prezentację multimedialną dotyczącą 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, rocznicy wybuchu II wojny światowej, rocznicy wybychu Powstania Warszawskiego oraz 40 rocznicy sierpnia '80 roku.
Prezentację przygotowali uczniowie klasy II Szkoły Branżowej: Marcel, Artur i Patryk.
Spotkanie umiliło wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.
W ramach piątkowych zajęć usamodzielniających dziewczyny wykonały pachnące peelingi kawowo- cukrowe. Powstały piękne słoiczki pełne naturalnych składników - w sam raz na weekendowy relaks i dbanie o siebie. To świetna opcja spędzenia czasu i dobry pomysł na prezent dla bliskiej osoby.
Wychowankowie DoMOStwa wzięli udział w Akcji Narodowe Czytanie 2020 pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku odczytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Młodzież przedstawiła prezentację multimedialną na temat epoki romantyzmu, omówiła życiorys Juliusza Słowackiego oraz genezę powstania dramatu. Następnie odczytano fragmenty jednej ze scen „Balladyny”. Po wspólnym czytaniu odbył się quiz wiedzy oraz konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Na zakończenie akcji młodzież i kadra otrzymali pamiątkowe dyplomy. Popołudnie minęło ciekawie i kreatywnie. Czytanie to wspaniała forma spędzania czasu, pobudza wyobraźnię, pozwala doświadczyć nowych emocji, rozwija i kształtuje młodego człowieka.
Komunikat Dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie
dla Rodziców i Opiekunów z dn. 31.08.2020r.
Szanowni Państwo
Rozpoczynamy rok szkolny 2020/2021 w sposób tradycyjny. Cieszymy się, że po kilku miesiącach nieobecności uczniów i wychowanków w placówce, możemy ponownie rozpocząć pracę edukacyjną
i terapeutyczną w trybie tradycyjnym.
Nie wszystko jednak wybrzmiewa tak samo.
Obowiązuje nas wszystkich reżim sanitarny oparty o wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W czasie zagrożenia epidemicznego w sposób szczególny dbamy o zachowanie zdrowia
i bezpieczeństwa wszystkich uczestników naszej społeczności.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii jest placówką edukacyjno – terapeutyczną, a więc
zadania wynikające z opieki nad chorym dzieckiem, realizują rodzice/opiekunowie prawni.
Pracownicy ośrodka, zgodnie z upoważnieniem, udzielają uczniowi/wychowankowi pierwszej pomocy przedlekarskiej, powiadamiają służby medyczne o zaistniałej chorobie dziecka i objawach, korzystają z teleporady, bądź z wizyty u lekarza pierwszego kontaktu (o ile jest to możliwe). Rodzice/opiekunowie są zobowiązani zabrać na czas leczenia/kwarantanny dziecko z ośrodka, aby nie narażać pozostałych członków społeczności na zakażenie, choroby.
Czas oczekiwania na przyjazd Rodzica/Opiekuna po chore dziecko, nie może przekroczyć 8 godzin.
Wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka udziela pracownik pełniący dyżur
z dzieckiem.
Konieczna jest ścisła współpraca Państwa z Ośrodkiem oraz odpowiedzialne zachowanie w sytuacji, gdy dziecko – nasz uczeń i wychowanek, będzie ujawniał stany infekcji lub stany sugerujące zakażenie COVID-19.
Po pierwsze:
Obowiązkiem pracownika, który dostrzeże u ucznia/wychowanka stan infekcji, bądź objawy przypominające zachorowanie na COVID-19, jest niezwłocznie powiadomienie Rodzica/Opiekuna prawnego o konieczności niezwłocznego odebrania dziecka z Ośrodka.
Po drugie:
Rodzic/Opiekun prawny niezwłocznie przyjeżdża po wychowanka, niezależnie od tego, czy stan zdrowia będzie objawem wyłącznie infekcji, czy też wychowanek będzie miał potwierdzony stan zakażenia COVID-19 i będzie wymagał kwarantanny i obserwacji.
Po trzecie:
O konieczności udzielenia uczniowi/wychowankowi pomocy medycznej w szpitalu jednoimiennym, decyzję podejmują służby medyczne.
O dalszych działaniach, podejmowanych wobec pozostałych członków społeczności decyzję podejmuje Powiatowa Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna, po wszczętym dochodzeniu i ustaleniu kontaktów pośrednich i bezpośrednich z chorym.
Po czwarte:
Rodzic/opiekun prawny ma bezwzględny obowiązek zaopiekowania się chorym dzieckiem oraz obowiązek jak najszybszego zabrania dziecka z MOS do domu/PO-W. Dopiero po ustaniu infekcji, bądź po odbytej kwarantannie dziecko może powrócić do ponownego uczestnictwa w życiu społeczności i realizacji zadań edukacyjno – terapeutycznych.
Szanowni Państwo,
zmiany dotyczą również przyjazdów do Ośrodka i wyjazdów z dzieckiem do domu/PO-W.
Zadania nauczycieli i wychowawców grup przypisane są do ściśle określonej klasy/grupy uczniów/wychowanków w określonym czasie.
Liczebność klas i grup jest ustawowo regulowana przepisami prawa oświatowego.
Tak więc, liczba wychowanków grup w weekendy musi być z góry ustalona
w terminarzu/harmonogramie prowadzonym przez wychowawców grup i dyrekcję Ośrodka.
Rodzice/opiekunowie muszą ściśle przestrzegać terminów przyjazdów z dzieckiem do Ośrodka, bądź odbioru dziecka z Ośrodka.
Przyjęcia (przyjazdy) do Ośrodka będą odbywały się w poniedziałki, bądź w inny dzień tygodnia po każdorazowym ustaleniu terminu i godziny przyjazdu z wychowawcą grupy wychowawczej/wicedyrektorem, ostatecznie dyrektorem.
W sytuacjach wyjątkowych, przyjazd w niedzielę, musi być ustalony z wychowawcą grupy i za potwierdzoną zgodą wicedyrektora, ostatecznie dyrektora.
Wyjazdy wychowanków do domu/PO-W muszą być z góry ustalone w terminarzu/harmonogramie wyjazdów.
Wyjazdy do domu/POW lub przyjazdy z uczniem/wychowankiem do ośrodka w innych terminach niż ustalone w harmonogramie, stanowiące odstępstwo/sytuację wyjątkową, mogą odbywać się wyłącznie za zgodą wicedyrektora/dyrektora.
Ewa Rutkowska
Dyrektor MOS Domostwo w Żychlinie